Corning otworzył nowe Centrum Rozwoju Technologii w Berlinie

Firma Corning (która ma swoją siedzibę również w Strykowie pod Łodzią) była gospodarzem ceremonii otwarcia Centrum Rozwoju Technologii w Berlinie, zlokalizowanego w Adlershof Science and Technology Park. Nowe możliwości, które oferuje Centrum, pozwolą na szybsze i wydajniejsze wdrażanie innowacyjnych rozwiązań firmy, a także na aktywne zaangażowanie w szereg działań przemysłowych, akademickich oraz technologicznych.

„Innowacyjność jest znakiem rozpoznawczym firmy Corning już od ponad 160 lat”, powiedział Wendell P. Weeks, prezes i CEO firmy Corning Incorporated. „Odkąd naukowcy Corninga wynaleźli pierwsze niskostratne światłowody w 1970 roku byliśmy i nadal jesteśmy pionierami w dziedzinie telekomunikacji. Od tego czasu stale dostarczamy nowe innowacyjne produkty, które zwiększają efektywność i zmniejszają koszt sieci optycznych. Nowo otwarte centrum pomoże nam stworzyć kolejną generację technologii umożliwiających jeszcze szybszy dostęp do informacji, odpowiadając tym samym na rosnące potrzeby klientów”, podsumowuje Weeks.

W ceremonii otwarcia oprócz przedstawicieli firmy Corning uczestniczyli również burmistrz Berlina, Klaus Wowereit i prezes zarządcy Adlershof (Wista Management GmbH), Hardy Schmitz, a także klienci firmy Corning oraz przedstawiciele ośrodków naukowych i firm zlokalizowanych na terenie parku technologicznego Adlershof.

Inwestycja w nowe Centrum Technologiczne w Berlinie to ogromna szansa również dla rodzimego rynku. „Bez wątpienia pozwoli nam na zintensyfikowanie działań innowacyjnych naszej firmy. Umiejscowienie centrum w największym w Niemczech parku technologicznym stwarza niespotykane w innych lokacjach możliwości współpracy ze znaczącą liczbą wiodących ośrodków naukowych oraz firm o podobnym profilu technologicznym.”, tłumaczy Joanna Polus, technology manager – dyrektor Działu Research&Development w Corning Polska.  I dodaje: „Jest to ważne wydarzenie nie tylko dla naszych niemieckich kolegów, ale również dla całego obszaru EMEA – w tym dla zakładu w Strykowie. Bliskość berlińskiego centrum usprawni naszą współpracę w obszarze R&D, zapewni lepszy dostęp do potencjalnych partnerów technologicznych, jak również stworzy nowe możliwości rozwoju naszych pracowników – chociażby poprzez wymianę doświadczeń, nowe stanowiska pracy, czy czasowe relokacje do oddziału w Berlinie. To wszystko z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju całego regionu, którego zakład w Strykowie stanowi fundamentalną część.”, konkluduje Polus.

Centrum w Berlinie jest częścią globalnej sieci ośrodków technologicznych firmy Corning mającej swoje jednostki m.in. na Tajwanie, w Japonii, Francji oraz Stanach Zjednoczonych.

Adlershof Science & Technology Park to zlokalizowany w Berlinie Park Naukowo-Technologiczny o powierzchni 4.2km2. Na terenie parku swoją siedzibę ma 12 renomowanych jednostek naukowych, w tym Uniwersytet Humboldta. W 2011 roku działało tu ponad 920 firm z branży zaawansowanych technologii zajmujących się miedzy innymi opracowywaniem nowych materiałów oraz rozwojem zaawansowanych systemów optycznych i solarnych. Adlershof jest największym parkiem technologicznym w Niemczech, na jego terenie pracuje 15 tys. osób oraz kształci się 8 tys. studentów.

Corning Cable Systems jest światowym liderem w produkcji kabli światłowodowych i osprzętu dla przemysłu telekomunikacyjnego. CCS jest częścią Corning Incorporated, które istnieje od 1851 roku, z siedzibą główną w mieście Corning w stanie Nowy Jork. Corning Incorporated zatrudnia blisko 30.000 pracowników, posiada 100 fabryk i biur na całym świecie.

W roku 2001 Corning Cable Systems rozszerzył swoją ogólnoświatową działalność otwierając zakład w Łodzi. Pięć lat później z powodu rosnącego zapotrzebowania na wytwarzane produkty fabryka przeniosła się do nowego, większego budynku w Strykowie pod Łodzią. Obecnie zatrudnienie znajduje tam ponad 1500 osób.