Microsoft Sculpt Comfort Keyboard dla Windows 8

1 Marcin Gutkiewicz, Microsoft Hardware, Microsoft Sculpt Comfort KeyboardWydłużający się z roku na rok czas, który spędzamy każdego dnia przy komputerze, powoduje, że ergonomia staje się coraz ważniejszym zagadnieniem. Każdy element komputerowego stanowiska pracy powinien być tworzony z myślą o udogodnieniach ergonomicznych – od foteli aż po myszy i klawiatury. Grupa Microsoft Hardware od roku 1994, w którym to stworzona została pierwsza klawiatura ergonomiczna Natural Keyboard, prowadzi nieustanne badania nad kolejnymi urządzeniami zwiększającymi komfort pracy przy komputerze i minimalizującymi jej negatywne dla zdrowia skutki. Kolejnym osiągnięciem na tej drodze jest najnowsza bezprzewodowa klawiatura z serii Sculpt – Microsoft Sculpt Comfort Keyboard, wspomagająca ergonomię i produktywność pracy za pomocą pomysłowego designu.

Badania przeprowadzone przez Microsoft Hardware wykazują, że Spacja stanowi najczęściej używany klawisz na wszelkiego rodzaju klawiaturach – osoby pracujące przy komputerze średnio naciskają ją każdego dnia ok. 650 razy. Właśnie dlatego w nowej klawiaturze Microsoft zdecydowano się na powiększenie tego właśnie klawisza – jego zwiększona powierzchnia ma poprawić celność uderzeń. Jednocześnie, w trakcie przeprowadzania badań, ustalono, że ok. 90% ludzi do naciskania Spacji używa prawego kciuka, celując tym samym w prawą część klawisza – oznacza to, że lewa część jest naciskana bardzo rzadko. Dlatego właśnie projektanci z grupy Microsoft Hardware postanowili zagospodarować tę nieużywaną przestrzeń i umieścić w niej klawisz Backspace, trzeci po wspomnianej już Spacji i literze „e”, najczęściej używany przycisk na klawiaturze.

Niewątpliwie nowa pozycja klawisza Backspace będzie wymagała od użytkowników modyfikacji swoich przyzwyczajeń, w dłuższej perspektywie jednak będzie to zmiana znacznie poprawiająca ergonomię pracy – mówi Marcin Gutkiewicz z firmy Microsoft Hardware. – Backspace należy do najczęściej używanych klawiszy na klawiaturze, jednak naciskanie go wymaga przerwania rytmu pracy i przeniesienia palców prawej dłoni w prawą górną część klawiatury. Nie jest to wygodne, ponadto zwalnia tempo pisania. Umieszczenie tego klawisza w sąsiedztwie Spacji wpłynie pozytywnie na produktywność pracy, ponieważ nawet przy poprawianiu literówek obie dłonie będą pozostawały w standardowej pozycji do pisania.

Na tych zmianach jednak nie koniec. Sculpt Comfort Keyboard zaprojektowana została według layoutu Contour Curve, co oznacza, że składane nóżki do zmiany kąta nachylenia klawiatury umieszczone są
w jej przedniej części, a ich rozłożenie wspomaga naturalne ułożenie nadgarstków. Ponadto urządzenie cechuje się typowym dla klawiatur ergonomicznych Microsoft wybrzuszeniem w środkowej części – to kolejny element sprzyjający zachowaniu jak najbardziej komfortowej pozycji dłoni podczas pisania. Finalnym dodatkiem zwiększającym wygodę, jest odczepiana podpórka pod nadgarstki – przypięta stymuluje ułożenie nadgarstków, odpięta zmienia design klawiatury, nadając jej minimalistycznego, kompaktowego wyglądu.

Seria Sculpt, do której należy premierowa klawiatura Microsoft, powstała z myślą o nowym systemie – Windows 8. Dlatego też klawiatura Sculpt Comfort Keyboard, podobnie, jak debiutująca niecałe dwa miesiące temu Sculpt Mobile Keyboard, wyposażona została w klawisze szybkiego dostępu do obsługi Windows 8 – umożliwiają one natychmiastową obsługę funkcji szukania, dzielenia się plikami, ustawień, ekranu Startu i innych.

Rozwiązania i dodatki zastosowane w Microsoft Sculpt Comfort Keyboard:

  • Odwrócony layout tworzy kąt nachylenia wspomagający wygodną, neutralną pozycję nadgarstków i daje pełny dostęp do wszystkich klawiszy.
  • Podpórka pod nadgarstki, przyczepiona zapewnia komfort, odpięta nadaje klawiaturze elegancki, kompaktowy wygląd.
  • Nowy design klawiszy Spacja i Backspace zwiększa ergonomię i produktywność pracy przy komputerze.
  • Klawisze szybkiego dostępu dla systemu Windows 8 gwarantują łatwą obsługę najpopularniejszych poleceń.
  • Bezprzewodowa łączność USB zapewnia swobodę i mobilność w korzystaniu z klawiatury.

Dostępność i cena

Sculpt Comfort Keyboard będzie dostępna od 3 października 2012 roku. Objęta zostanie trzyletnią, ograniczoną gwarancją producenta. Cena Sculpt Comfort Keyboard wyniesie 189 PLN .

Sculpt Comfort Keyboard jest kompatybilne z systemami operacyjnymi Microsoft Windows 8, Windows RT, Windows 7, Windows Vista.

Więcej informacji o produktach Microsoft Hardware na stronie: http://www.microsoft.com/hardware.

O Microsoft

Microsoft jest międzynarodowym producentem oprogramowania komputerowego, aplikacji serwerowych i technologii informatycznych dla klientów indywidualnych, firm i instytucji. W ofercie spółki znajdują się m.in.: system operacyjny Microsoft Windows, oprogramowanie biurowe Microsoft Office System, rozwiązania wspierające zarządzanie z rodziny Microsoft Dynamics, aplikacje serwerowe Microsoft Windows Server System oraz technologia Microsoft.NET. Microsoft Corporation powstał w 1975 roku w USA, a polski oddział firmy istnieje od 1992 r. W swoich filiach na całym świecie Microsoft zatrudnia ponad 60 tys. specjalistów z różnych dziedzin, w tym 230 osób w Polsce.

Firma Microsoft została zbudowana w oparciu o przekonanie, że nowe technologie, jeśli uczynić je dostępnymi i przyjaznymi, są doskonałym narzędziem do rozwoju i realizacji marzeń, pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości, jakie drzemią w nas samych i otaczającym świecie. Polski oddział Microsoft chce brać aktywny udział w rozwoju gospodarki i społeczności lokalnej w Polsce. Naturalną konsekwencją prowadzonej działalności biznesowej jest realizowanie zadań społecznych w obszarze edukacji informatycznej i walki ze zjawiskiem „wykluczenia informacyjnego”. W trakcie swojej niemal 20-letniej obecności w naszym kraju, firma zaangażowała się w liczne programy społeczne. Od 2003 roku różnym organizacjom pozarządowym przyznano w sumie 6 grantów na realizację projektów edukacyjnych Unlimited Potential. W maju 2005 roku zainaugurowana została działalność Forum Edukacji Microsoft — inicjatywy, która skupia wszystkie projekty i programy społeczno-edukacyjne realizowane w Polsce przez Microsoft.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu