Przejdź do treści

Solpeo zwycięzcą konkursu na najbardziej innowacyjny startup – Global Startup Challenge 2012

Solpeo Gaming Platform to oprogramowanie do tworzenia gier na przeglądarki internetowe oraz urządzenia mobilne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii HTML5 producenci będą mogli obniżyć koszty produkcji nawet kilkukrotnie. Wszystko dzięki zastosowaniu jednego wspólnego kodu programistycznego dla wszystkich urządzeń. Oprócz tego gry będą mogły być wzbogacone o dodatkowe niedostępne do tej pory funkcjonalności. Dwie zbliżone technologicznie firmy zostały już na świecie dostrzeżone i przejęte za kwoty 10-20 mln USD.

Konkurs zorganizowała Polska Fundacja Przedsiębiorczości i spółka Red Sky. Zwycięzca otrzyma 200 tys. EUR na dalszy rozwój projektu. Celem konkursu było wyłonienie firmy z największym potencjałem na osiągnięcie międzynarodowego sukcesu. Projekt firmy Solpeo został wybrany w dwuetapowym konkursie spośród ponad 200 zgłoszeń z całego świata. W drugim etapie w dniach 2-7 września w Szczecinie spotkało się 7 finalistów, którzy bezpośrednio mogli przedstawić swoje projekty i skonsultować je ze specjalistami i biznesmenami, którzy osiągnęli sukces międzynarodowy.

Solpeo jest producentem oprogramowania dla developerów do tworzenia gier przeglądarkowych (czyli takich jak popularne Farmville, Cityville, Sims Social). Dzięki zastosowanej technologii html5, daje możliwość stworzenia jednego kodu źródłowego, który będzie uruchamiany na wszelkich urządzeniach  Dzięki takiemu podejściu można nawet kilkakrotnie obniżyć koszty budowy gier- poprzez zastąpienie kilku zespołów programistów (osobnych na każdy standard oprogramowania: Android, Apple OS, Flash i inne ) jednym. Technologia daje ponadto możliwość wgrywania unikalnych zawartości do gier (np. umieszczenie własnego zdjęcia na koszulce postaci, zdalnie zarządzane banery reklamowe) oraz zaoferowania graczom rozgrywki wieloosobowej w czasie rzeczywistym, co w obecnych grach przeglądarkowych jest praktycznie niemożliwe. Ponadto dzięki autorskim narzędziom spółki, które są składową oprogramowania zdecydowana większość pracy może zostać przeniesiona na mniej wykwalifikowane osoby. – „Zaczynaliśmy nasze prace gdy tylko jedna przeglądarka wspierała naszą technologię ale wierzyliśmy, że html5 jest przyszłością. Steve Jobs przyspieszył rewolucję, która nieuchronnie miała nadejść, odcinając się zupełnie od flasha i stawiając na html5. Dzięki temu, że zaczęliśmy tak wcześnie -angażując w pełnym wymiarze godzin 8 osób wypracowaliśmy globalną przewagę technologiczną, którą teraz staramy się utrzymać” – mówi Tomasz Piwoński, prezes spółki.

Komercjalizacja produktu Solpeo Gaming Platform powinna odbyć się na początku przyszłego roku. Spółka planuje w roku 2015 osiągnąć 0,6% udziału w rynku oprogramowania dla developerów gier i osiągnąć zysk brutto na poziomie 6 milionów dolarów. Obecnie spółka rozpoczyna rozmowy z inwestorami, którzy mogliby zapewnić środki na dalszy rozwój oraz międzynarodowe kontakty. Jak podaje techcrunch.com, bardzo podobne projekty – silnik Aves oraz Rocketpack zostały niedawno przejęte przez Zyngę oraz Disneya za kwoty 10-20 mln USD. To już drugi projekt w historii konkursów GSC, który jest związany z branżą gier. W 2010 roku laureatem została firma Stergames, która zadebiutowała ostatnio na giełdowym rynku NewConnect i radzi sobie tam wyjątkowo dobrze.