Rusza prestiżowa inwestycja deweloperska Penty o wartości ponad 200 milionów euro w Pradze

Penta – środkowoeuropejska grupa inwestycyjna – rozszerzyła portfolio projektów nieruchomościowych w Czechach poprzez nabycie od irlandzkiego dewelopera – Red Group – doskonale położonej działki budowlanej o powierzchni 169.000 m2 w Pradze.

To ambitne przedsięwzięcie urbanistyczne Penty zakłada de facto stworzenie nowej dzielnicy rezydencyjno-biurowo-rekreacyjnej.

Penta zamierza zainwestować w realizację tego prestiżowego projektu ponad 200 mln Euro. Jest to trzecia tak istotna akwizycja Penty na rynku real estate w Czechach w ciągu ostatnich dwóch lat.

Nowy kompleks powstanie na działce zlokalizowanej w pożądanej przez inwestorów poprzemysłowej dzielnicy Pragi – Jinonice.

„Uważamy, że – dzięki swojej lokalizacji i wielkości – jest to jeden z najlepszych, najbardziej rozwojowych terenów poprzemysłowych w Pradze – doskonale skomunikowany z pozostałymi dzielnicami miasta oraz położony blisko prestiżowej dzielnicy willowej Malvazinky. Naszym planem jest stworzenie nowoczesnej dzielnicy rezydencyjno-biurowej z istotnym udziałem przestrzeni parkowo-rekreacyjnych“ – powiedział Petr Palička, dyrektor dywizji Real Estate Penta w Czechach.

Inwestycja będzie realizowana w kilku fazach. Wstępna koncepcja architektoniczna przewiduje połączenie trzech obszarów użytkowych – tj. wysokiej klasy powierzchni biurowej (ok. 45.000 m2), budynków rezydencyjnych (ok. 350 lokali mieszkalnych) oraz tzw. przestrzeni parkowych oraz służących wypoczynkowi /relaksowi (ok. 15.000 m2).

Penta rozważa inwestycje w segmencie real estate w Polsce

„Penta sukcesywnie rozwija portfolio nieruchomości w Czechach i na Słowacji, gdzie aktualnie realizuje ponad 10 projektów. Jednak warto dodać, że intensywnie monitorujemy także rynek polski i rozważamy potencjalne projekty inwestycyjne w segmencie real estate w Warszawie“ – dodał Jozef Oravkin, partner zarządzający dywizją Real Estate Penta.

O Penta

Penta Investments jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną założoną w 1994 r., obecną na ponad 10 rynkach Europy – w sektorach private equity i real estate. W obszarze private equity Penta zarządza funduszem typu evergreen – należącym do partnerów, jedynych udziałowców firmy. Oznacza to, że inwestycje finansowane są wyłącznie przez właścicieli funduszu, bez konieczności zbierania kapitału od inwestorów zewnętrznych.

W 2011 r. Grupa odnotowała skonsolidowane przychody w wysokości 1,7 mld Euro. Grupa zapewnia ponad 25 tys. miejsc pracy w swoich oddziałach oraz w spółkach portfelowych. Penta inwestuje w handel detaliczny, ochronę zdrowia, usługi finansowe, przemysł lotniczy, sektor inżynierii maszynowej, sektor usług komunalnych oraz rozrywkę.

Penta działa na około dziesięciu krajach Europy, a jej biura zlokalizowane są w Pradze, Bratysławie, Warszawie, Limassol, Amsterdamie i Jersey.

Aktualne portfolio inwestycyjne Penta w Polsce obejmuje: Grupa Empik Media & Fashion, Fortuna zakłady bukmacherskie, Iglotex, Dr. Max, Alpha Medical Polska i Clar System.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu