Przejdź do treści

PKP Polskie Linie Kolejowe stawiają na nowoczesne technologie

„Przejrzyście, oszczędnie, skutecznie, nowocześnie” takie założenia przyjęły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – zarządca narodowej infrastruktury kolejowej przy budowaniu strategii zarządzania obszarem zakupów. Dostawcą rozwiązania – nowej platformy zakupowej, która usprawni proces zakupów i przyniesie wymierne oszczędności jest firma Marketplanet.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to jeden z największych graczy na rynku zamówień publicznych w kraju. Rocznie ogłasza blisko dwa tysiące przetargów na dostawy i usługi oraz wykonywanie zadań inwestycyjnych – Już sama skala PLK sprawia, że jest to dla nas jeden z największych i najbardziej złożonych projektów w naszej historii. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni z faktu, że wdrożenie przebiega wyjątkowo sprawnie i pierwsze moduły systemu oddaliśmy miesiąc przed planowanym czasem. To najszybciej zrealizowany projekt w przedsiębiorstwie o takiej wielkości i skali zakupów. Duża w tym zasługa dobrego zespołu współpracowników po stronie Spółki PLK i jasno sprecyzowane oczekiwania jej Zarządu – mówi Piotr Matysik, prezes Marketplanet.

W bazie PLK zarejestrowanych jest już ponad 14 tysięcy dostawców, dlatego Spółka potrzebowała bardziej nowoczesnych narzędzi wspomagających zarządzanie dostawami. Właśnie to było powodem decyzji o wdrożeniu narzędzi optymalizujących procesy zakupowe.

Od momentu produkcyjnego uruchomienia dla dostawców nowej Platformy Zakupowej, której użytkownikami jest 1471 pracowników Spółki, w jej bazie zarejestrowało się prawie 325 nowych podmiotów, dotychczas nie współpracujących z PLK.

Wdrożenie projektu pozwoli na unowocześnienie i jeszcze lepsze usprawnienie obszaru kontraktowania dostaw i usług, czyli jednego z najważniejszych i największych zakresów działalności Spółki. Projekt „Nowe zakupy” to nie tylko wdrożenie platformy zakupowej, ale przede wszystkim zmiana postrzegania zakupów z  technicznej organizacji przetargów na strategiczne zarządzanie tym obszarem.

Marketplanet – 1 Marketplanet, Piotr Matysik, PKP Polskie Linie Kolejowewdraża procesowe rozwiązania optymalizujące zakupy. Dostarcza autorskie rozwiązanie informatyczne Platforma Marketplanet obsługujące wszystkie obszary zakupów (sourcing, zakupy operacyjne). Pracuje  m. in. dla: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, KGHM Polska Miedź S.A czy TAURON Polska Energia S.A., Energa Operator S.A., Polimex-Mostostal S.A., Gaz System S.A. i wielu innych. Marketplanet jest także operatorem platformy aukcyjnej i portalu ogłoszeń www.portal.marketplanet.pl