Przejdź do treści

Happening z okazji światowego Dnia Wolności Oprogramowania

Legalność pobieranych plików i oprogramowania to jeden z częściej poruszanych w tym roku tematów związanych z Internetem. Jednak wiedza, że nie wszystko co jest ściągane z sieci musi być albo płatne albo nielegalne, nie jest już tak powszechna. A możliwości korzystania legalnie z darmowych programów w Internecie są naprawdę szerokie. Wokół tej idei – wolnego i otwartego oprogramowania – skupia się ruch Open Source, także działający w Szczecinie.

15 września informatycy i entuzjaści z całego świata będą świętowali Dzień Wolności Oprogramowania. W tym roku również w Szczecinie, jako jedynym mieście w Polsce, które włączyło się do obchodów tej inicjatywy. Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa (SzLUUG) zaprasza na Jasne Błonia, gdzie odbędzie się edukacyjny happening poświęcony oprogramowaniu Open Source. Partnerem jest Technopark Pomerania.

Dzień Wolności Oprogramowania to wydarzenie mające charakter międzynarodowy, którego celem jest promocja idei Open Source wśród szerokiego społeczeństwa, szczególnie także wśród osób niezwiązanych z branżą informatyczną.

– Dzień Wolności Oprogramowania jest potrzebny, żeby uświadomić wszystkim, że nawet wysyłając maila często bezwiednie używamy kilkunastu programów, które mogły być płatne, ale dostajemy je za darmo, właśnie w myśl idei Open Source. A takich przykładów i programów dostępnych sieci jest naprawdę dużo. – wyjaśnia Grzegorz Adamowicz, wiceprezes SzLUUG.

Open Source (w dosłownym tłumaczeniu „otwarte źródło”) jest to oprogramowanie, które każdy może używać, kopiować, dystrybuować, a także dalej rozwijać, całkiem za darmo i przede wszystkim – legalnie. Wśród oprogramowania open source znajdziemy między innymi takie znane programy, jak system operacyjny Linux, przeglądarka Firefox, czy popularny pakiet biurowy Open Office. Są to aplikacje, które można ściągnąć z Internetu i używać swobodnie na swoim komputerze w domu i pracy.

– Wysyłając wiadomość e-mailem możemy używać klienta pocztowego Thunderbird – stworzonego na otwartym kodzie programistycznym. Ta sama wiadomość jest sprawdzana pod kątem wirusów i ochrony antyspamowej, często również open sourcowymi programami. Na tym nie koniec. Są też otwarte projekty do edycji grafiki, takie jak GIMP, czy Audacity do obróbki dźwięku oraz niesamowita ilość innych programów do słuchania muzyki. Są też bezpłatne i legalne CRM’y i oprogramowania ERP dla firm. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, znajdziesz także programy, które możesz używać do prostej księgowości. To tylko krótki wstęp. – mówi dalej Adamowicz.

Właśnie o takich wolnych i otwartych systemach oraz programach komputerowych będą informowali przedstawiciele Szczecińskiej Grupy Użytkowników Uniksa i Linuksa (SzLUUG) w sobotę, 15 września br. na szczecińskich Jasnych Błoniach. Spacerowicze i przechodnie, mieszkańcy miasta, którzy są serdecznie zapraszani przez organizatorów, będą mogli porozmawiać z propagatorami idei, twórcami takich programów i dowiedzieć się więcej oraz obejrzeć demonstracje takich aplikacji, a także otrzymać upominki związane z ruchem Open Source.

Dzień Wolnego Oprogramowania w Szczecinie

15 września 2012, godz. 10.00-15.00 – Jasne Błonia

Organizator wydarzenia:

Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa (SzLUUG) – organizacja non-profit. zrzeszającą użytkowników i pasjonatów otwartych technologii. Jej celem jest promocja systemu Linux (i pokrewnych) wśród społeczności i firm Szczecina. SzLUUG ma swoją siedzibę w Technoparku Pomerania.

Partnerem wydarzenia jest Technopark Pomerania – oferujący nowoczesną i rozbudowywaną infrastrukturę oraz programy wsparcia dla rozwoju biznesu ICT i innowacyjnych projektów; obecnie w Technoparku działa ok. 20 firm i organizacji z branży ICT w inkubatorze biznesu (F1), a w końcu 2013 roku planowane jest otwarcie trzech nowych budynków (F2 i F3 – biurowce; F4 – centrum danych) wraz z programem ekspansji dla innowacyjnych firm ICT i nowych technologii.