Przejdź do treści

Czy kobiety przejmą biznes?

SuperKsiegowa.pl, która wkrótce wprowadzi na rynek platformę księgową dla mikro firm, postanowiła sprawdzić jak wygląda przedsiębiorczość kobiet.

Podczas tegorocznego Kongresu Kobiet, 4P Research Mix na zlecenie SuperKsiegowej.pl przeprowadzi badanie dotyczące przedsiębiorczości Polek. Będzie to pierwsza tego typu inicjatywa pozarządowa zrealizowana na tak dużej próbie badawczej.

Pytania m.in. o to, czy kobiety chciałyby prowadzić własną działalność, jakie są ich oczekiwania wobec polskiej rzeczywistości, a także czy i jakie napotykają przeszkody zostaną postawione grupie co najmniej 1000 uczestniczek Kongresu. Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat przedsiębiorczości kobiet w Polsce, a przede wszystkim poznanie ich ambicji oraz planów dotyczących oczekiwań i realizacji zawodowej.

Dzięki badaniu, będziemy w stanie poznać przede wszystkim potrzeby kobiet w zakresie zakładania i prowadzenia własnego biznesu. Wierzymy, że ten projekt pozwoli nam w przyszłości wspomagać przedsiębiorcze inicjatywy Pań. Sprawdzimy czego im potrzeba, by odważniej decydowały się na realizację swoich ambicji biznesowych i tym samym, przyczyniały się do rozwoju polskiej gospodarki. Dodatkowo chcemy się też dowiedzieć czy faktycznie biznes nie ma płci… – mówi Patrycja Strzelecka, dyrektor zarządzająca firmy SuperKsięgowa.

Podczas dwóch dni Kongresu, a także na specjalnie uruchomionej kilka dni przed wydarzeniem stronie internetowej, chętne mogą wziąć udział w badaniu. Panie, które wypełnią kwestionariusz i dodatkowo odpowiedzą na pytanie konkursowe będą miały szanse na wygranie miłego upominku od cenionej polskiej firmy odzieżowej – Solar.

Chcielibyśmy, aby wyniki badań, które opublikujemy wkrótce, były punktem wyjścia do dyskusji na temat potencjału przedsiębiorczości Polek, pozycji kobiet w biznesie oraz stereotypów z tym związanych. Wszystko dlatego, że SuperKsiegowa.pl chce przekonać kobiety w Polsce, że prowadzenie własnego biznesu przy wsparciu innowacyjnych i łatwo dostępnych rozwiązań może być prostsze, bardziej komfortowe i bezpieczne – podsumowuje Patrycja Strzelecka.

Kobiety coraz intensywniej uczestniczą w inicjatywach biznesowych jako założycielki firm. Sukcesy wielu Polek w tym obszarze motywują kolejne panie do zakładania własnej działalności. Obecnie już co trzecia firma (35 proc.) została stworzona przez kobietę#. To ponad pół miliona z 1,6 mln wszystkich przedsiębiorstw. Stanowi to jeden z lepszych wyników w Unii Europejskiej, gdzie średnio co czwarta firma kierowana jest przez kobietę. Chociaż w dalszym ciągu w tej kwestii dominują mężczyźni, co jest w dużej mierze wynikiem panującego podziału obowiązków, powoli widać zmianę. Kobiety to grupa o dużych aspiracjach, posiadająca pomysł i coraz częściej środki na biznes. Przy tym panie są aktywne i konsekwentnie zmierzają do celu. Kobiety chcą się rozwijać tak samo jak mężczyźni i odnosić sukcesy w tym co robią, są też coraz lepiej wykształcone.

Partnerami badania organizowanego przez SuperKsięgową są Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz marka odzieżowa Solar. Patronem medialnym jest Radio PiN oraz Dziennik Gazeta Prawna.

Tegoroczny Kongres Kobiet będzie poświęcony trzem zagadnieniom takim jak: Aktywność, Przedsiębiorczość, Niezależność. W wydarzeniu, które rozpocznie się 14 września w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, wezmą udział kobiety z całej Polski. Uczestnictwo w Kongresie jest bezpłatne. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie http://www.kongreskobiet.pl/pl-PL/register/iv_kongres_kobiet/rejestracja.

 

SuperKsięgowa to innowacyjny serwis internetowy do prowadzenia księgowości – połączenie inteligentnego oprogramowania z profesjonalną obsługą księgową. Osoba prowadząca działalność gospodarczą może sama księgować dokumenty, wystawiać faktury sprzedaży i kontrolować na bieżąco wysokość podatków do zapłaty. System dba o poprawność rozliczeń podatkowych, ale także pilnuje płatności od odbiorców i dla dostawców. Przypomina o zapłacie podatków, ZUSu, wysyła e-deklaracje i korekty deklaracji itd. Można zasięgnąć porady certyfikowanej księgowej lub zlecić nadzór nad księgowością. Firmom korzystającym z biura rachunkowego zapewnia stały dostęp do informacji finansowych oraz ułatwia zarządzanie biznesem.