Przejdź do treści

Militarne tkaniny Andropolu na targach przemysłu obronnego w Kielcach

Mundurowe tkaniny, produkowane przez spółkę Andropol, sprawdziły się w warunkach bojowych w Iraku i w Afganistanie. Teraz są prezentowane na jubileuszowym, XX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

W ciągu dwudziestu lat targi MSPO urosły do rangi najważniejszej imprezy tego rodzaju w Europie centralnej i trzeciej co do wielkości militarnej imprezy wystawienniczej na Starym Kontynencie, po Paryżu i Londynie. Te prestiżowe dla przemysłu obronnego targi odbywają  się tradycyjnie w centrum Targowym w Kielcach, w tym roku od 3 do 6 września. Wśród ok. 400 tegorocznych wystawców z branży zbrojeniowej z 27 krajów świata nie zabraknie również stoiska Andropol SA.

– Salon obronny to impreza o wyjątkowym znaczeniu dla polskiego sektora zbrojeniowego, a dla nas doskonała okazja do zaprezentowania pełnej oferty i unikatowych rozwiązań opracowanych przez naszych specjalistów – mówi Grzegorz Łukawski, prezes Andropol SA –  Jak co roku jesteśmy obecni z szeroką ofertą tkanin mundurowych. Mamy nadzieję, że tkaniny opracowywane przez kilka lat wraz z naszymi partnerami w ramach programu Tytan, na stałe zagoszczą w szeregach polskiej armii.

Spółka zaprezentuje m.in. kolekcje najnowszych mundurów dla wojsk lądowych, lotniczych, pancernych i marynarki wojennej.

– Wszystkie prezentowane mundury uszyte zostały z tkanin produkowanych przez Andropol – podkreśla Radosław Klinowski, dyrektor handlowy spółki.– Mundury dla pilotów i czołgistów uszyte są z niepalnych tkanin z włókien aramidowych oraz z mieszanki aramidu i włókien Lenzing FR i spełniają wymagania normy EN 469 dla ubrań niepalnych. Również mundury dla Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych spełniają surowe wymagania tych służb.

Andropol zaprezentuje też próbne wzory koszul policyjnych uszytych z tkaniny z wykończeniem Coldblack, które spółka prezentowała podczas poprzedniej edycji targów. Wykończenie to zastosowane na ciemnych tkaninach powoduje odbijanie światła oraz sprawia, że szczególnie narażone na działanie słońca ciemne tekstylia mniej się nagrzewają. Odbite zostaje nie tylko ciepło promieni słonecznych, ale również promieni UV.

Szczególne właściwości, a także wysokie parametry wytrzymałościowe na rozdzieranie i zrywanie są atutem tkanin Andropolu. Mają one zróżnicowany skład surowcowy, masę powierzchniową oraz splot. Szczególnie istotne dla wojskowych kontrahentów jest to, że są one barwione i drukowane specjalnymi barwnikami, pozwalającymi na osiągnięcie poziomu reemisji, która przy obserwacji przyrządami optycznymi z wykorzystaniem promieni podczerwieni chroni żołnierzy przed rozpoznaniem i wykryciem, a w konsekwencji przed atakiem. Tkaniny z Andropolu muszą też spełniać najwyższe standardy jakości określane według kryteriów MON i NATO. Dlatego, każda partia tkanin przeznaczonych do produkcji przedmiotów mundurowych – w ramach nadzoru nad jakością sprawowanego przez 74.RPW (Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe) – jest przekazywana do badań w laboratoriach akredytowanych na potwierdzenie jej zgodności ze specyfikacjami wojskowymi. Tkanina dopuszczona jest do sprzedaży tylko wtedy, jeśli spełni wymagania dotyczące parametrów użytkowych i humanoekologicznych.

Najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, prestiżowe wyróżnienia i nagrody, oficjalne delegacje z całego świata oraz honorowi goście, przedstawiciele Europejskiej Agencji Obrony – tak będą wyglądały cztery dni jubileuszowych targów w Kielcach. Ich uczestnicy pokażą swoje ekspozycje na powierzchni 22 tysięcy metrów kwadratowych. W tym roku do odwiedzenia Targów zaproszono 71 delegacji zagranicznych.

Wśród szczególnych atrakcji Salonu jest między innymi prezentacja najnowocześniejszego sprzętu i uzbrojenia Sił Zbrojnych RP oraz wystawa narodowa Włoch.

Jak co roku, wręczane będą nagrody, m.in. Prezydenta RP – dla produktu najlepiej służącego podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Z kolei Rada Programowa MSPO przyzna prestiżowe DEFENDER – nagrody żołnierzy dla przedsiębiorców przemysłu zbrojeniowego. Andropol jest jednym z laureatów tej nagrody.

Co roku MSPO odwiedzane jest przez kilkanaście tysięcy osób.