Przejdź do treści

Nie odpowiadasz kandydatom? Możesz na tym stracić

Goniące terminy, rekrutacje „na wczoraj”, raport dla zarządu… Jak jeszcze w tym wszystkim znaleźć czas na odpowiadanie kandydatom? Klauzula „Odpowiemy tylko wybranym osobom” jest wygodna, ale w dobie employer brandingu nie jest już dobrą strategią.

Pracodawcy zaczynają sobie zdawać z tego sprawę, bo jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie eRecruitera*, ¾ zapytanych firm wysyła informację zwrotną do kandydatów. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, bo okazuje się, że aż połowa badanych odpowiada wyłączenie osobom, które chcą zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Ze wszystkimi kandydatami, którzy przesłali aplikację kontaktuje się natomiast tylko 17% z nich.

Za mało czasu, za dużo aplikacji

Brak odpowiedzi kandydatom rekruterzy tłumaczą głównie tym, że mają zbyt dużą liczbę aplikacji do przetworzenia i nie mają już czasu by odpisywać na maile. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że spora grupa HR-owców, bo 4 na 10, wskazała, że nie ma po prostu takiego zwyczaju. Podobna grupa jako problem wskazała brak odpowiedniego narzędzia, które mogłoby ułatwić taki proces.

Jak jednak przekonuje Olga Hil, Specjalista HR w Fiege Sp. z o.o., warto kontaktować się z kandydatami, co dzięki wsparciu systemu do zarządzania rekrutacjami wcale nie musi być czasochłonne.

– Dla mnie komunikacja z Kandydatami to warunek profesjonalnej rekrutacji. Dzięki systemowi eRecruiter jestem w stanie efektywnie zarządzać komunikacją ze wszystkimi aplikującymi, a co najważniejsze personalizować odpowiedzi, a wszystko to zajmuje kilka chwil. – mówi. Dbanie o dobry kontakt z kandydatami jest zatem w interesie rekrutera, bo w ten sposób może mieć w przyszłości przewagę konkurencyjną nad innymi head hunterami, ale również w interesie firmy, która może pokazać się jako dobry pracodawca.

– Stosując system do rekrutacji on-line, możemy tak dopasować go do naszych potrzeb, by różne wiadomości automatycznie wysłać do różnych grup kandydatów. To oczywiście rozwiązanie najbardziej optymalne, ale jeśli nie mamy takiego systemu warto wykorzystać zwykły autoresponder w skrzynce pocztowej. Taki sposób kontaktu będzie może mniej wygodny, ale z pewnością warto z niego skorzystać i zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia w relacjach z kandydatami. To się po prostu opłaca. Warto przypomnieć tu badania brytyjskiej firmy SHL, które pokazują, że blisko 1/5 kandydatów zaprzestała korzystania z produktów czy usług firmy, która w ogóle nie odpowiedziała na przesłaną aplikację – zauważa Marcin Sieńczyk, odpowiedzialny w Grupie Pracuj za rozwój systemu do rekrutacji on-line eRecruiter.

*Metodologia badania

Badanie Satysfakcji Klientów zostało przeprowadzone wśród 384 firm, w dniach: 12 – 26 marca 2012 roku, przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie spółki Grupa Pracuj Solutions, do której należy system eRecruiter. Badanie przeprowadzono za pomocą sondażu telefonicznego, metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

eRecruiter to przyjazna w obsłudze internetowa aplikacja wspierająca zarządzanie rekrutacjami oraz bazą kandydatów w firmie. Umożliwia szybkie przygotowanie i publikację ogłoszeń rekrutacyjnych na firmowej stronie www, w Intranecie, w portalu Pracuj.pl oraz innych internetowych serwisach rekrutacyjnych. eRecruiter umożliwia także zbieranie aplikacji kandydatów za pomocą skonstruowanego przez osobę rekrutującą formularza aplikacyjnego, a nie poprzez skrzynkę e-mail.

To znacznie ułatwia weryfikację doświadczenia zawodowego i umiejętności kandydatów już w pierwszym etapie naboru. Pozyskiwanie aplikacji poprzez formularze aplikacyjne to pierwszy krok do zbudowania wewnętrznej bazy CV kandydatów zainteresowanych podjęciem pracy w firmie. Dane kandydatów, uzupełniane o oceny uzyskane podczas procesu kwalifikacyjnego, tworzą bazę, którą można dowolnie przeszukiwać i filtrować. Dużym ułatwieniem jest funkcja ujawniająca źródło, z którego kandydat aplikował na ogłoszenie – wskazuje najskuteczniejsze kanały rekrutacyjne i pozwala optymalizować wydatki przeznaczone na pozyskiwanie nowych pracowników. eRecruiter jest produktem Grupy Pracuj Solutions, będącej także właścicielem portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

 

Grupa Pracuj Solutions oferuje innowacyjne rozwiązania rekrutacyjne, wspierające pracodawców w skutecznej rekrutacji i budowaniu wizerunku firm, jako pracodawców. W obszarze działalności firmy znajdują się serwisy rekrutacyjne, systemy rekrutacji on-line, usługi wizerunkowe oraz inne przedsięwzięcia internetowe.

Grupa Pracuj Solutions jest właścicielem wiodących serwisów rekrutacyjnych w Polsce i na Ukrainie (polskiego Pracuj.pl i ukraińskiego Rabota.ua) oraz serwisów branżowych Jobs4. Działania rekrutacyjne wspierają oferowane przez Grupę Pracuj Solutions usługi wizerunkowe: Wirtualne Targi Pracuj.pl oraz przewodniki „Pracodawcy” i „Praktyki” skierowane do studentów i absolwentów. Firma oferuje także dwa internetowe systemy rekrutacyjne: eRecruiter i Lumesse. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, oba systemy umożliwiają efektywną kosztowo i czasowo rekrutację i selekcję kandydatów do pracy.

Grupa Pracuj Solutions jest także współwłaścicielem spółki Profeo, prowadzącej biznesowe portale społecznościowe w Polsce i na Ukrainie oraz wirtualnego centrum doradztwa w karierze ArchitekciKariery.pl. W 2007 roku w rankingu „Fast 50” firmy Deloitte Grupa Pracuj Solutions została uznana za dwunastą najszybciej rozwijającą się firmę z branży IT w Europie Środkowo-Wschodniej, a także jedną z 500 najszybciej rozwijających się firm z branży IT w całej Europie. W kwietniu 2008 roku Grupa Pracuj Solutions otrzymała tytuł „Najlepszego Pracodawcy” w rankingu firmy Aon Hewitt.