Przejdź do treści

Gdzie Polacy szukali noclegu podczas sezonu letniego?

Grupa eholiday.pl zbadała najbardziej popularne miejsca i formy zakwaterowania wybierane podczas tego sezonu przez turystów w naszym kraju.

Z analizy opracowanej na podstawie ponad 6 mln zapytań wynika, że najchętniej Polacy szukali noclegu w Zakopanem, Władysławowie, Mielnie i Warszawie. Niespodzianką okazała się bardzo duża popularność niedużych miejscowości wypoczynkowych położonych w Wielkopolsce, takich jak Skorzęcin czy Boszkowo. Najczęściej wybieranymi obiektami noclegowymi były kwatery prywatne, ośrodki wypoczynkowe i hotele.

Polacy nadal szukają małych obiektów noclegowych

Tego lata internauci poszukiwali przede wszystkim wypoczynku w kwaterach prywatnych (15,7%), ośrodkach wypoczynkowych (10,3%), hotelach (10,1%) i domkach letniskowych (10,1%). Na dalszych miejscach znalazły się pokoje gościnne (8,4%), pensjonaty (8,1%) i gospodarstwa agroturystyczne (7,6%).

1 eholiday.pl

Najchętniej jeździmy do znanych kurortów nadmorskich

Wśród 20 najbardziej poszukiwanych miejscowości znalazły się popularne kurorty położone nad morzem, takie, jak Władysławowo, Mielno, Sopot, Międzyzdroje, Gdańsk, Świnoujście, Kołobrzeg, Łeba czy Krynica Morska. W TOP 20 znalazły się też duże aglomeracje miejskie, takie, jak Warszawa czy Wrocław. Ciekawostką okazała się bardzo duża popularność niewielkich kompleksów turystycznych w Polsce, takich, jak Skorzęcin, Boszkowo czy Okuninka.

TOP 20 najczęściej wyszukiwanych miejscowości (lato 2012) 

2 eholiday.pl

Dane te częściowo pokrywają się z badaniem przeprowadzonym przez eholiday.pl w maju br. Wówczas najczęściej wyszukiwanymi miejscowościami były: Władysławowo, Kołobrzeg, Gdańsk, Świnoujście, Sopot, Międzyzdroje, Łeba, Mielno, Gdynia oraz Ustka. W TOP 20 znalazły się też Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań, a także wspomniany przez nas Skorzęcin.

Nieco inaczej rozłożyły się trendy wyszukiwania pod kątem wyboru formy zakwaterowania. Internauci chętnie wybierali hostele i hotele (zwłaszcza w aglomeracjach miejskich), za to w kurortach i znanych miejscowościach wypoczynkowych – hotele ustępowały zdecydowanie kwaterom prywatnym, pensjonatom czy ośrodkom wypoczynkowym.

Analiza trendów wyszukiwania została przeprowadzona w dniach 1 lipca – 28 sierpnia br. W badaniu uwzględniono zarówno ruch organiczny z wyszukiwarek, jak i wewnętrzny ruch w serwisie eholiday.pl. Dane zebrano na postawie ponad 6 mln 148 tys. 832 zapytań od użytkowników portalu noclegowego www.eholiday.pl.