122 urodziny Agathy Christie w ale kino+

Nie bez przyczyny Agatha Christie zwana jest Królową Kryminałów. Jej książki podbiły serca czytelników na całym świecie, a stworzone przez nią postaci na stałe zapisały się w historii literatury i filmu.

Agatha Christie nie spodziewała się, że jej twórczość okaże się takim sukcesem a ona stanie się najbardziej poczytną autorką wszechczasów. Swoje kryminały pisała w przerwach od obowiązków domowych. Mówiła, że najlepsze pomysły przychodzą jej do głowy w czasie zmywania naczyń. A przecież spod jej pióra wyszło 79 powieści i zbiorów opowiadań kryminalnych, 6 powieści psychologicznych wydanych pod pseudonimem Mary Westmacott, 2 autobiografie, 18 sztuk teatralnych, 2 tomiki wierszy oraz zbiór opowiadań i wierszy dla dzieci. Jej książki przetłumaczono na 45 języków, większość z nich doczekała się ekranizacji. Na ich podstawie powstały również seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.

Kryminały Christie charakteryzuje doskonała precyzja konstrukcji i bogaty język, są pełne humoru i nawiązań do brytyjskiej tradycji literackiej. Wypełniają je błyskotliwe dialogi i wciągająca, precyzyjnie skonstruowana akcja. Już w pierwszym z nich, „Tajemniczej historii w Styles”, pisarka powołała do życia najbardziej kojarzonego z nią bohatera – detektywa Herkulesa Poirota. Ten ekscentryczny Belg z charakterystycznym wąsikiem, wielbiciel porzeczek i rosyjskich papierosów, wystąpił w ponad trzydziestu książkach autorki. Stał się też bohaterem wielu filmów. Pierwszym odtwórcą roli Poirota był Tony Randall, który w 1965 roku pojawił się w ekranizacji powieści „A.B.C”. Jednak aktorami najbardziej kojarzonymi z jego postacią są: Peter Ustinov („Śmierć na Nilu”, „Morderstwo w trzech aktach”) oraz David Suchet, który wcielił się w postać detektywa w popularnym serialu telewizyjnym  „Poirot”.

Kolejną niezapomnianą postacią stworzoną przez Agathę Christie jest kobiecy odpowiednik Herkulesa Poirota – panna Jane Marple. Sprytna pani detektyw po raz pierwszy pojawiła się w latach 30. Ta starsza, ale jakże bystra kobieta, obdarzona jest niezwykłą wyobraźnią. Szukając rozwiązania kryminalnych zagadek, posługuje się dedukcją, wykazuje też niezwykłą znajomość psychologii i ludzkich słabości. Panna Marple wystąpiła w dwunastu książkach i dwudziestu nowelach Christie. Podobnie jak Poirot stała się bohaterką licznych ekranizacji, a w jej rolę wcieliły się m.in.: Margaret Rutherford, Angela Rasbury i Joan Hickson. Obie kluczowe postaci Christie, stały się prawdziwymi ikonami pop kultury i, choć całkowicie fikcyjne, doczekały się swoich biografii, które wyszły spod pióra kanadyjskiej pisarki Anne Hart.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu