Przejdź do treści

Baza marsjańska w Magnolia Park

W dniach od 4 do 9 września 2012 roku w centrum handlowym Magnolia Park po raz pierwszy w historii Wrocławia, powstanie dydaktyczno-pokazowa baza marsjańska według projektu Stowarzyszenia POLARIS-OPP, organizacji, która od 1994 roku popularyzuje zagadnienia związane z kosmosem. Dodatkowo w sobotę, 8 września 2012 roku, centrum handlowe odwiedzi gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak, który odbył lot w kosmos.

Baza marsjańska będzie zlokalizowana w pobliżu amfiteatru przed Magnolia Park. Model zostanie wykonany w skali 1:5. Baza będzie się składała z hali sferycznej oraz kilku połączonych ze sobą namiotów – każdy poświęcony innym zagadnieniom tematycznym. W centralnej hali sferycznej, tzw. „Multiplanetarium”, znajdzie się powierzchnia marsjańska do jazdy pojazdem wykonanym na wzór łazika, wraz z modelami gwiazd i planet oraz prawdziwymi meteorytami certyfikowanymi przez Polskie Laboratorium Meteorytowe POLANDMET z Cieszyna. W sąsiadujących namiotach znajdą się „Eksploratorium”, gdzie będzie można składać papierowe modele lądowników marsjańskich oraz wykonywać badania meteorytów pod mikroskopem cyfrowym, a także „Marsjański Ogród”, gdzie będzie można badać wybrane rośliny, hodować własne sadzonki, a nawet budować cząsteczki wody czy tworzyć modele koryt rzecznych. Obok „Multiplanetarium” powstanie również lądowisko dla zdalnie sterowanego helikoptera, wydzielone stanowisko do wystrzeliwania rakiet wodnych zrobionych z butelek typu PET, konstruowanych w „Eksploratorium” oraz stacja meteorologiczna, gdzie dzieci będą mogły dokonywać samodzielnych pomiarów pogodowych oraz obserwować Słońce przez specjalny teleskop.

Dodatkowe atrakcje znajdą się również w samym centrum handlowym. Na placu Niebiańskim uruchomione zostanie pierwsze w kraju Wirtualne Obserwatorium Ciemnego Nieba, gdzie będzie można nauczyć się, jak obsługiwać teleskop w trakcie wirtualnej obserwacji, poznać zasady ochrony ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem świetlnym, a także obserwować liczne symulacje obiektów głębokiego kosmosu. Na parterze znajdzie się także „Astrolabium”, czyli żyroskop do ćwiczenia „małych astronautów” przed lotem, a także stanowisko do zrzucania lądowników marsjańskich montowanych w „Eksploratorium”. Dzieci będą mogły też poszukiwać meteorytów ćwiczebnych za pomocą detektorów metali na specjalnie zaaranżowanej powierzchni stylizowanej na krajobraz marsjański. Dla najmłodszych przygotowana została piaskownica z czerwonym kruszcem, w której będzie można pobawić się w konstruktorów bazy marsjańskiej, poskładać puzzle astronomiczne czy narysować swój własny gwiazdozbiór zodiakalny śladami Jana Heweliusza. Klienci Magnolia Park będą też mogli spotkać Misia Astronautę, maskotkę imprezy oraz małych astronautów w kombinezonach stylizowanych na uniformy NASA.

Nie zabraknie także konkursów z niezwykle atrakcyjnymi nagrodami. Aby wziąć w nich udział, dzieci muszą zbierać pieczątki do Marsjańskiego Paszportu za wykonywanie określonych czynności przy wybranych stanowiskach. Spośród osób, które zgłoszą się z kompletem pieczątek do „Multiplanetarium”, codziennie będą wyłaniane grupy finalistów. Następnie dla tych grup przeprowadzane będą dodatkowe konkursy z nagrodami. Na zwycięzców czekają m.in. trzy jednoosobowe zaproszenia do zwiedzania jedynego w Polsce modelu wnętrza stacji kosmicznej ISS (moduł Destiny Laboratory w skali 1:1) w Sopotni Wielkiej. W programie przewidziane są m.in. pokazy i prezentacje nieba, seanse astronomiczne nad futurystyczną makietą miejscowości w 2050 roku oraz wycieczki i spacery szlakiem miejsc obserwacyjnych. Pozostałe nagrody to trzy małe fragmenty oryginalnego okazu meteorytu Gao-Guenie certyfikowanego przez laboratorium POLANDMET oraz globus nieba.

W sobotę, 8 września 2012 roku, Magnolia Park odwiedzi gen. Mirosław Hermaszewski. Prezentacje Mirosława Hermaszewskiego odbędą się w godzinach 13:00, 15:00, 17:00 i 19:00.

„Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Wrocławia, a zwłaszcza młodych odkrywców do odwiedzania naszej wyjątkowej bazy marsjańskiej. To świetna okazja, żeby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z różnych dziedzin i przekonać się, że nauka wcale nie musi być nudna, a zakończenie wakacji nie oznacza końca atrakcji w naszym centrum handlowym” – powiedział Tomasz Waszkiewicz, dyrektor Magnolia Park. „Do odwiedzania bazy marsjańskiej zaprosiliśmy wrocławskie szkoły, ponieważ jesteśmy przekonani, że to doskonały pomysł na wycieczkę szkolną. Mamy też nadzieję, że taka wycieczka zainspiruje uczniów do poszerzania wiedzy również poza zajęciami lekcyjnymi” – dodał Tomasz Waszkiewicz.