Przejdź do treści

I etap Choczewo 2012 Coval Puchar Polski OFF-ROAD PL

Miało być szybko, a zrobiło się wolno. Na I etapie Coval Pucharu Polski OFF-ROAD PL stawiło się ponad trzydzieści załóg rywalizujących w dwóch klasach. Długa, ponad 70 km trasa pierwszego etapu okazała się bardzo wymagająca zarówno dla samochodów jak też dla kierowców i pilotów. Już na początku zawodnicy musieli się zmierzyć z rozległą przeszkodą wodną, a następnie ze sławną już i znaną z poprzednich edycji „drogą topolową”. Podmokły teren i bagniste podłoże stały się scenerią do zaciętej rywalizacji. Dotkliwym okazał się też stary trakt kolejowy mierzący ponad 7 km. Już na początku w klasie Extreme na prowadzenie wyszli faworyci Łukaszewski/Duhanik Kufel/Samosiuk, a na przysłowiowym ogonie usiadł im Gołka/Bucki. Natomiast w klasie Adventure prowadzi z dużą przewagą Iłowiecki/Iłowiecki.

W bazie rajdu w Zwartowie trwa usuwanie awarii by niebawem zawodnicy mogli wyruszyć na trasę kolejnego etapu II rundy Coval Pucharu Polski OFF-ROAD PL.

W tym roku rozgrywana jest 12. edycja Pucharu Polski OFF-ROAD PL. Puchar to najstarszy i najbardziej prestiżowy cykl rajdów 4×4 w Polsce. Sponsorem tytularnym tegorocznych rozgrywek jest firma COVAL, a oficjalna nazwa cyklu to COVAL Puchar Polski OFF-ROAD PL. Puchar Polski OFF-ROAD PL jest organizowany nieprzerwanie od 2001 roku. Od kilku lat załogi rywalizują ze sobą podczas trzech rund. Podczas tegorocznej edycji każda runda zostanie zainaugurowana długim prologiem. Następnie zawodnicy będą rywalizować w trzech etapach: dwóch Odcinkach Dziennych i jednym Odcinku Nocnym. Załogi startujące w Pucharze Polski OFF-ROAD PL są klasyfikowane oddzielnie w każdym etapie rundy według sumy czasów przejazdu (wszystkich odcinków etapu, na których obowiązuje pomiar czasu) oraz z uwzględnieniem regulaminowych kar. Klasyfikacja końcowa dokonywana jest na podstawie sumy punktów z klasyfikacji etapów danej rundy. W Pucharze Polski zawodnicy zmagają się w klasach o różnym stopniu trudności: Extreme i Adventure. Klasa Extreme jest przeznaczona dla najbardziej doświadczonych zawodników. Wymaga odpowiednio przygotowanych samochodów, wyposażonych m.in. w klatki bezpieczeństwa i wyciągarki. Klasa Adventure to już łatwiejsze trasy i samochody konstruowane na bazie aut seryjnych z ograniczoną ilością przeróbek.

Organizatorami COVAL Pucharu Polski OFF-ROAD PL są: redakcja OFF-ROAD PL Magazyn 4×4 oraz Polskie Stowarzyszenie OFF-ROAD. OFF-ROAD PL Magazyn 4×4 to jedyny w Polsce miesięcznik w całości poświęcony tematyce off-roadowej (samochody terenowe, SUV-y, quady). Magazyn jest obecny na rynku od 1999 roku. Polskie Stowarzyszenie OFF-ROAD powstało w 2008 roku i jest członkiem rzeczywistym Polskiego Związku Motorowego. Zrzesza miłośników polskiego off-roadu i działa na rzecz spopularyzowania tej młodej dyscypliny sportu motorowego.