Przejdź do treści

Śródziemnomorska zieleń na warszawskim Mokotowie

Projekt budynków Mozaiki Mokotów oraz aranżacja terenów zielonych otaczających osiedle zostały zainspirowane architektonicznym dziedzictwem jednej z najpiękniejszych metropolii basenu Morza Śródziemnego – Barcelony.

Tereny zielone otaczające Mozaikę Mokotów zaprojektowano w pracowni RS Architektura Krajobrazu. Ich całkowita powierzchnia po ukończeniu wszystkich etapów inwestycji wynosić będzie ok. 4 hektarów. W południowo-zachodniej części okalającej osiedle zieleni do dyspozycji lokatorów oddana będzie rozległa, otwarta przestrzeń porośnięta trawą, idealna do wypoczynku na świeżym powietrzu. W pobliżu zachodnich budynków znajdzie się natomiast niewielki żwirowy plac pod sosnami, który zaprojektowano tak, aby był dogodnym miejscem spotkań dla mieszkańców i umożliwiał rozstawienie grilla.

Projektanci Mozaiki Mokotów nie zapomnieli także o najmłodszych – w pobliżu centralnego odcinka ścieżki prowadzącej wzdłuż osiedla znajdować się będzie nowoczesny plac zabaw, który oprócz rozrywki, zagwarantuje dzieciom najwyższy poziom bezpieczeństwa, m.in. dzięki specjalnej, miękkiej nawierzchni amortyzującej ewentualny upadek.

Uprawianie sportu w pobliżu Mozaiki Mokotów będzie niezwykle łatwe i przyjemne – wzdłuż wschodniej ściany osiedla ciągnąć się będzie pokryta drobnym żwirem ścieżka zdrowia. To idealne miejsce do uprawiania codziennego joggingu. Mieszkańcy będą też mogli korzystać ze specjalnej instalacji przeznaczonej do ćwiczeń, która będzie znajdować się w zachodniej części terenów rekreacyjnych: precyzyjnie rozplanowana kombinacja drążków, uchwytów i lin pozwoli na świeżym powietrzu pracować nad swoją kondycją i muskulaturą niemal tak samo skutecznie, jak na siłowni.

Tym, co wyróżnia Mozaikę Mokotów spośród innych warszawskich osiedli, jest również najwyższy poziom dbałości o nasadzenia, które w największym stopniu decydują o końcowym obliczu otaczających każdą inwestycję terenów zielonych. W ostatnim czasie wielu deweloperów jest zmuszonych ciąć koszty w związku z trudną sytuacją na polskim rynku nieruchomości. Często w pierwszej kolejności cierpią na tym tereny zielone, na których najłatwiej jest oszczędzać bez realnego pogarszania standardu życia w samych mieszkaniach – mówi Marek Oberda, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Layetana Developmensts Polska. Tereny zielone wokół Mozaiki są jednak integralną częścią projektu osiedla i w dużym stopniu decydują o jego wyjątkowym charakterze. Dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby zieleń otaczająca Mozaikę spełniała najwyższe wymagania naszych klientów – konkluduje Marek Oberda.

Najbardziej oryginalnym elementem roślinności zasadzonej wokół Mozaiki Mokotów będzie 20 bardzo rzadko występujących w Polsce platanów, które są typowym składnikiem krajobrazu ciepłych krajów południa Europy. Ich charakterystyczne sylwetki to wizytówka takich miast jak Barcelona. Teraz upiększą teren warszawskiego osiedla także w nocy, bowiem zostaną podświetlone za pomocą specjalnie zamontowanych reflektorów. W sąsiedztwie drzew stanie długa kamienna ławka z oparciem, nawiązująca do małej architektury słynnego na cały świat barcelońskiego parku Guell, zaprojektowanego przez samego Antonio Gaudiego. Cały teren zieleni otaczającej osiedle będzie też wypełniony licznymi gatunkami efektownych i cenionych ze względu na swoje walory estetyczne krzewów, żywopłotów, bylin i traw. Wytrawni znawcy ogrodnictwa odnajdą dookoła Mozaiki Mokotów trzmielinę Fortune’a, hortensję bukietową, irgę błyszczącą, grab pospolity, runiankę japońską, świdośliwę Lamarcka, śmiałka darniowego i miskant chiński.

Wywodzący się z Barcelony deweloper – Layetana Developments Polska – zadbał, aby wszyscy mieszkańcy Mozaiki mogli poczuć na warszawskim Mokotowie powiew wyjątkowego klimatu stolicy Katalonii. Projekt osiedla powstał z myślą o tym, aby na rozległych terenach zielonych wokół osiedla znaleźć chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku.