Przejdź do treści

Nowa wersja Citrix VDI-in-a-Box: wirtualne desktopy stają się bardziej osobiste

Citrix wydał wersję 5.1 rozwiązania Citrix VDI-in-a-Box™. Najnowsza wersja za pośrednictwem technologii vDisk, która zachowuje aplikacje i dane użytkownika, umożliwia pełną personalizację desktopów przez użytkowników końcowych, jednocześnie pozwalając działowi IT zarządzać jednym egzemplarzem głównego obrazu, co oszczędza czas i koszty. Zawiera także inne ulepszenia jak np. optymalizacje pod kątem Google Earth, obsługę przełączania awaryjnego Active Directory czy też wsparcie beta dla nadchodzącego systemu operacyjnego Windows 8.

VDI-in-a-Box eliminuje elementy, które zwiększają koszty i złożoność VDI. Wielofunkcyjna architektura gridowa działa na standardowych serwerach. Skalowanie sprowadza się do dodania kolejnego serwera, bez żadnych zmian w architekturze lub konfiguracji. VDI-in-a-Box to także:

  • Spersonalizowane wirtualne desktopy. VDI-in-a-Box 5.1 eliminuje potrzebę tworzenia oddzielnych desktopów, łącząc pojedynczy obraz z indywidualnymi obszarami roboczymi na aplikacje i dane użytkowników.
  • Zarządzanie pojedynczym obrazem. Dział IT może utrzymywać jedną kopię obrazu głównego, jednocześnie zachowując personalizacje aplikacji i danych użytkownika. Ogranicza to czynności konserwacyjne i zmniejsza koszty pamięci masowej nawet o 90 proc.
  • „Windows jako usługa” z wykorzystaniem VDI. VDI-in-a-Box dodaje prostą, lecz ekonomiczną opcję VDI do popularnej oferty Citrix Service Provider (CSP), która obejmuje hosting/współdzielenie desktopów z wykorzystaniem Citrix XenApp oraz wirtualizację desktopów przy użyciu XenDesktop. Nowa architektura referencyjna pozwala usługodawcom dostarczać „desktopy jako usługę” w oparciu o VDI za niższą od innych rozwiązań cenę i zgodnie z warunkami licencyjnymi Microsoftu.
  • Wyższa wydajność, obsługa Google Earth. VDI-in-a-Box 5.1 zawiera kilka ulepszeń, które zwiększają wydajność w różnorodnych zastosowaniach. Przełączanie awaryjne Active Directory oznacza większą niezawodność; podwójne magazyny danych pozwalają wykorzystać szybsze warstwy pamięci masowej, na przykład stacje SSD, do przechowywania krytycznych informacji; wirtualny adres IP dla całej sieci zapewnia dodatkową warstwę równoważenia obciążenia; wreszcie optymalizacje pod kątem Google Earth pozwalają użytkownikom na łatwe korzystanie z tej popularnej aplikacji.
  • Prostota. VDI-in-a-Box 5.1 to także większa prostota i automatyzacja dzięki licznym funkcjom, które ułatwiają oraz przyspieszają wdrażanie, aktualizowanie i zarządzanie. Aktualizacje są automatycznie przekazywane pomiędzy wszystkimi obrazami w sieci VDI-in-a-Box, co oszczędza czas administratora. Dodatkowo obsługa wielu wirtualnych procesorów oraz partycjonowanie domen użytkowników i komputerów, zwiększają elastyczność i ułatwiają zachowanie zgodności z przepisami.
  • Obsługa Windows Server 2008 R2 i Windows 8 (beta): VDI-in-a-Box 5.1 zarządza desktopami opartymi na Windows 2008 R2, Windows XP, Windows 7 i Windows 8, umożliwiając klientom stworzenie środowiska wirtualnych desktopów, dopasowanego do ich potrzeb w zakresie kosztów i kompatybilności. W pełni obsługiwane są wszystkie funkcje Windows 8, w tym nowy interfejs Metro. Funkcja ta obecnie znajduje się w fazie beta w oczekiwaniu na powszechną dostępność Windows 8.
  • Prewencyjne monitorowanie i alarmowanie. Wdrożenia VDI-in-a-Box można łatwo monitorować, śledząc kluczowe wskaźniki kondycji i wydajności infrastruktury fizycznej oraz wirtualnej w celu utrzymania produktywności użytkowników. Dział IT może tak skonfigurować powiadomienia, aby stworzyć „system wczesnego ostrzegania”, który pozwala zmienić konfigurację, zanim ewentualne problemy zdążą wpłynąć na użytkowników. Używając VDI-in-a-Box w połączeniu z Citrix GoToAssist®, chmurowym monitorowaniem i narzędziami do zdalnego wsparcia, dział IT może kontrolować wszystkie wdrożenia VDI oraz konfigurować serwery VDI-in-a-Box i bezpiecznie uzyskiwać do nich dostęp przez internet z poziomu komputera PC, Maca lub iPada.

System partnerski

Rosnąca popularność VDI-in-a-Box powoduje, iż wielu partnerów współpracuje z Citrix, by ułatwić użytkownikom wdrażanie wirtualnych desktopów za sprawą zweryfikowanych urządzeń i konfiguracji.

  • Dell zaktualizował urządzenie DVS Simplified z VDI-in-a-Box, by wykorzystać zwiększone możliwości pamięciowe oraz wydajność serwerów Dell PowerEdge R720 i zapewnić obsługę nawet 129 użytkowników na jedno urządzenie w przypadku typowych obciążeń roboczych. DVS Simplified oferuje wirtualne desktopy w cenie poniżej 500 dol. za desktop, w tym trzy lata wsparcia Dell ProSupport. Jako uzupełnienie urządzenia DVS Simplified Dell uzyskał certyfikat Citrix Ready® dla kilku urządzeń Dell Wyse typu zero i thin client: Dell Wyse C10LE, Xenith, R10L, R90LW i T10.
  • HP opublikowało architekturę referencyjną wirtualizacji klienckiej dla VDI-in-a-Box, która zapewnia prostą konfigurację dla 50-100 użytkowników i skaluje się do większej liczby. Architektura ta pozwala partnerom i klientom HP tworzyć niedrogie rozwiązania za pomocą kompleksowego pakietu VDI, który składa się z serwerów HP ProLiant DL380p Gen8, rozwiązania Citrix VDI-in-a-Box i terminali HP Thin Client. Wszystkie nowe terminale HP Thin Clients mają certyfikat Citrix HDX Ready.

Rozszerzona wirtualizacja desktopów

Citrix umożliwia także migrację z VDI-in-a-Box klientom, którzy chcą wykorzystać pełną elastyczność rozwiązania XenDesktop. Doświadczenia z użytkowania pozostają bez zmian, gdyż zarówno VDI-in-a-Box, jak i XenDesktop wykorzystują ten sam stos technologii Citrix HDX oraz program Citrix Receiver™.

Dostępność

Rozwiązanie VDI-in-a-Box jest dostępne do pobrania od 21 sierpnia 2012 r.