Chmura obliczeniowa, czyli jak ograniczyć koszty w firmie

Laptop, bezprzewodowy dostęp do internetu czy smartfon – większość przedsiębiorców nie wyobraża sobie zarządzania biznesem bez korzystania z nowych technologii. Rozwiązania, które jeszcze przed kilkoma laty wydawały się zbędne, dziś usprawniają prowadzenie firmy, zwiększają elastyczność pracy oraz optymalizują koszty. Podobna przyszłość czeka cloud computing. Obecnie nikt, kto poważnie myśli o zarządzaniu biznesem, nie powinien lekceważyć chmury obliczeniowej. Dlaczego? Zgodnie z prognozami analityków, już za 2-3 lata technologia ta będzie powszechna. Dlatego warto już dziś przeanalizować „za” i „przeciw” korzystania z możliwości, jakie chmura oferuje małym i średnich przedsiębiorcom.

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to technologia, która pozwala na korzystanie z infrastruktury i usług sieciowych profesjonalnych firm informatycznych za pośrednictwem dowolnego komputera czy urządzenia mobilnego z dostępem do internetu. Przedsiębiorca może zatem zdalnie korzystać z oprogramowania wspierającego zarządzanie firmą, wystawiać faktury, przyjmować dostawy i nadzorować magazyn nawet jeśli znajduje się poza biurem. Chmura umożliwia korzystanie z usług świadczonych poprzez profesjonalne i w pełni zabezpieczone centra przetwarzania danych (data center). Dzięki temu przedsiębiorcy – zamiast inwestować we własne serwery – mogą archiwizować dane firmowe w wyspecjalizowanych obiektach, do których mają dostęp za pośrednictwem internetu.

Chmura optymalizuje koszty

Dzięki chmurze obliczeniowej, właściciel firmy nie musi inwestować w licencje na oprogramowanie, serwery, bazy danych, stacje robocze czy urządzenia sieciowe. Po opłaceniu miesięcznego abonamentu, zyskuje dostęp online do rozwiązań umieszczonych na serwerach dostawcy. Najnowsze technologie, których wykorzystywanie jeszcze do niedawna wiązało się ze znaczącymi kosztami, teraz dostępne są za niewielką opłatą abonamentową – przedsiębiorcy płacą wyłącznie za te usługi, z których korzystają. Tym samym, inwestycje w IT mogą być ograniczone do zaledwie kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

– Przejście do chmury odbywa się przy minimalnych nakładach finansowych. Unikamy bowiem wszystkich kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem infrastruktury IT, pozostawiając je po stronie dostawcy. Korzyści te odczuwalne są niezależnie od wielkości i specyfiki przedsiębiorstwa. Zalety chmury docenią małe firmy, którym zależy na ograniczeniu inwestycji początkowych, a także średniej wielkości przedsiębiorstwa i duże, wielooddziałowe spółki, którym migracja do systemów działających w technologii cloud computing pozwoli na zwiększenie mobilności oraz uwolni znaczne środki finansowe – mówi Robert Tomaszewski, Dyrektor Generalny Pionu SMB Sygnity SA, odpowiedzialny za programy marki Quatra.

Elastycznie i mobilnie w chmurze

Ważną zaletą korzystania z rozwiązań informatycznych działających w chmurze obliczeniowej jest elastyczność pracy. Technologia cloud computing pozwala na dostęp do zasobów przedsiębiorstwa i niezbędnych danych firmowych o każdej porze z dowolnego miejsca. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w biurze, w domu, w podróży służbowej, czy na wakacjach – do zarządzania firmą, wystawienia faktury czy przyjęcia dostawy wystarczy nam jedynie laptop z dostępem do internetu. Pojawia się również coraz więcej rozwiązań, których funkcjonalności są dostępne z poziomu smartfona, dzięki czemu prowadzenie firmy staje się w pełni mobilne.

Elastyczność pracy oznacza również możliwość rozszerzenia lub ograniczenia usług w zależności od potrzeb firmy. Cloud computing pozwala na zwiększenie liczby wykorzystywanych funkcjonalności niemal w każdej chwili. Jeśli firma rozwija swoją działalność i potrzebuje dodatkowych usług, które pozwolą np. zarządzać magazynem albo kontaktami z klientami – wystarczy zaledwie jeden telefon lub e-mail do producenta oprogramowania, aby wybrana funkcjonalność została dodana do portfela usług niemal z dnia na dzień.

Cloud computing usprawnia pracę

Wprowadzenie zmian w oprogramowaniu, jego udoskonalenie lub aktualizacja, a nawet wsparcie techniczne w przypadku awarii – nie wymagają już wizyty specjalistów w siedzibie firmy. Konsultacje i naprawy mogą odbywać się online. Ponadto, korzystanie z rozwiązań w chmurze obliczeniowej poprawia jakość współpracy zarówno wewnątrz firmy, jak i z zewnętrznymi spółkami. Szybszy obieg dokumentów, automatyzacja procesów biznesowych, lepszy przepływ informacji – to tylko kilka zalet, które zwiększą komfort pracy osób zatrudnionych, ale także kontrahentów przedsiębiorstwa.

W chmurze jak w skarbcu

Jedną z barier rozwoju cloud computingu w Polsce mogą być wątpliwości sektora MŚP dotyczące bezpieczeństwa danych i rozwiązań w chmurze. Czy dane umieszone w oprogramowaniu działającym online są chronione? Czy mogę mieć pewność, że informacje nie zostaną utracone, a ja będę mógł bez przeszkód prowadzić własną firmę? Zdecydowanie tak. W chmurze przepływ danych nadzorowany jest przez najbardziej zaawansowane rozwiązania informatyczne. Ponadto, odpowiedzialność za poprawność działania systemów ponosi dostawca, który gwarantuje ich wydajność, zapewnia aktualizację oprogramowania oraz stałą dostępność do usług i aplikacji.

– Wyobraźmy sobie, że właściciel małej czy średniej firmy chciałby we własnym przedsiębiorstwie wdrożyć analogiczne rozwiązania, jakie wykorzystywane są przez profesjonalnych dostawców rozwiązań IT. Koszty związane z zakupem licencji na oprogramowanie, serwerów, systemów zabezpieczeń i zatrudnieniem informatyków byłyby dla niego niemożliwe do udźwignięcia. To właśnie chmura pozwala na korzystanie z najbardziej zaawansowanych i bezpiecznych rozwiązań przy minimalnych nakładach finansowych – dodaje Robert Tomaszewski.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z oprogramowania w formie usługi, czy przechowujemy dane na zewnętrznych serwerach – każda wpisywana przez nas informacja umieszczana jest w profesjonalnym centrum przetwarzania danych. Takie data center wyposażone jest w kontrolę dostępu, system monitoringu i wykrywania uszkodzeń, a także systemy gaśnicze i regulujące temperaturę. Zwielokrotnione punkty dostępu do sieci energetycznej, zasilacze awaryjne, generatory prądu, wysoka przepustowość łączy oraz automatyczne przejmowanie funkcji każdego urządzenia w razie awarii (redundancja) – to rozwiązania, które praktycznie niwelują zagrożenie przerwą w dostępie do usług. Ponadto, wpisywane przez nas dane przechowywanie są przynajmniej w dwóch niezależnych miejscach, co sprawia, że – nawet w przypadku awarii – wszystkie informacje można w dowolnej chwili odtworzyć.

50 proc. przedsiębiorców nie może się mylić

Technologia cloud computing na dobre zadomowiła się na światowym rynku informatycznym. W 2012 r. globalne firmy i organizacje będą przeznaczać ponad 20 proc. swoich budżetów IT na cloud computing. Polski rynek podąża za światowymi trendami. Obecnie już co drugi polski przedsiębiorca z sektora MŚP rozważa korzystanie z oprogramowania online – wynika z badania Instytutu Keralla Research przeprowadzonego na zlecenie marki Quatra, należącej do Sygnity SA. Jak pokazuje badanie, do chmury nie trzeba przekonywać właścicieli małych i średnich firm, ale mikroprzedsiębiorców, którzy wciąż z rezerwą podchodzą do nowych technologii i nie dostrzegają korzyści, jakie niesie cloud computing. Spośród właścicieli mikrofirm programami w modelu SaaS (Software as a Service) zainteresowanych jest 38 proc. przedsiębiorców.

W przypadku wykorzystania artykułu, uprzejmie prosimy o zacytowanie eksperta – Roberta Tomaszewskiego, Dyrektora Generalnego Pionu SMB Sygnity SA odpowiedzialnego za programy marki Quatra działające w chmurze obliczeniowej lub podanie źródła – Sygnity SA, producent programów Quatra.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu