Przejdź do treści

Kolejne przejęcie na rynku hostingowym – kto na tym zyska?

Kolejne przejęcie na polskim rynku hostingowym – tym razem do jednego z najbardziej innowacyjnych operatorów w kraju – poznańskiego Ogicom – trafiają klienci krakowskiej firmy Opcom. Co sprawia, że wszystkie strony transakcji są zadowolone, a klienci otrzymują obsługę najwyżej jakości?

Ogicom – jeden z liderów branży hostingowej w kraju, przejął w ostatnich latach ponad 20 podmiotów i aktualnie obsługuje ok. 20 tys. klientów, w tym najbardziej znane w kraju marki w zakresie hostingu dedykowanego. Szerokim echem odbiły się m.in. przejęcie hostingu SISCO oraz przejęcie obsługi wszystkich klientów hostingowych Netia S.A. Jak mówi Prezes Ogicom, Jakub Dwernicki: „Do każdej transakcji podchodzimy indywidualnie, oczywiście korzystając z bogatego doświadczenia. Każde przejęcie funkcjonującego biznesu uczy. A mniejsze ryzyko i mniejsze koszty transakcyjne to lepsza sytuacja dla wszystkich stron – kupującego, sprzedającego oraz samych klientów”.

Z kolei Opcom to agencja interaktywna z ponad 11-letnim doświadczeniem, a w jej portfolio znajdują się projekty dla największych marek obecnych w Polsce. Firma oferuje obsługę marketingową zarówno na poziomie kreacyjnym, jak i egzekucyjnym. Wyróżniającym elementem działań Opcomu jest produkcja i postprodukcja filmów. By jednak w pełni skupić się na tego rodzaju działaniach, sensownym posunięciem była sprzedaż biznesu hostingowego, wymagającego odmiennych kompetencji.

Jak mówi Przemysław Fuksa, jeden z właścicieli Opcom: „Wybraliśmy Ogicom, ponieważ zyskaliśmy szybki, przejrzysty i uczciwy dla obu stron sposób wyceny naszego biznesu hostingowego. Cała operacja, dzięki doświadczeniu naszego partnera, trwała krócej niż się spodziewaliśmy. O wiele łatwiej się rozmawia, kiedy partner oferuje już gotowe wzory umów do negocjacji i na początku rozmów mamy przygotowany wzór każdego maila, który wspólnie prześlemy do klientów. Już pierwsze rozmowy potwierdziły, że partner jest przygotowany do transakcji nie tylko kapitałowo, ale także procesowo, a to nie mniej istotny element tak poważnej operacji, jaką jest powierzenie hostingu nowemu operatorowi”.

Rzeczywiście, jak potwierdza Jakub Dwernicki, prezes Ogicom – firma dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić komfortowe przyjęcie dla migrowanych na jej serwery klientów. Przygotowano filmy i inne materiały szkoleniowe, ułatwiające zapoznanie się z nowym środowiskiem. Klienci mogą skorzystać ze specjalnych promocji, kierowanych wyłącznie do nich. „Zespół, który przygotowywał transakcję, składa się ze sprawdzonych specjalistów i doświadczonych w tego rodzaju operacjach menedżerów.  Ponieważ to już kolejna transakcja na ich koncie, wszystko poszło „gładko”, jednak to tylko część naszego planu na ten rok – planujemy kupienie jeszcze kilku biznesów. Dlatego zapraszamy do rozmów każdego właściciela firmy, której istotną część stanowią usługi informatyczne, a w szczególności hosting” – dodaje prezes Dwernicki.

Ogicom to operator mocno skupiony na hostingu. Jego mocną stroną są świetne warunki techniczne prowadzenia usług. Użytkownicy mają do dyspozycji znaczną przestrzeń dyskową oraz nielimitowany transfer danych. Warto też przypomnieć, że klienci zyskują wyjątkowo bezpieczne środowisko, bo firma jest liderem w rankingach bezpieczeństwa operatorów hostingowych.

W tej sytuacji zadowoleni mogą być więc zarówno klienci, jak i właściciele obu firm.