Zadbaj o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy w czasie urlopu

Przykrą niespodzianką po powrocie z wakacji jest odkrycie, że z naszego konta zniknęły pieniądze. Ze zdumieniem odkrywamy, że wypłaty dokonano np. w Brazylii czy Meksyku, chociaż nigdy tam nie byliśmy. Często dopiero wówczas poznajemy znaczenia słów skimming i phishing. Warto poznać porady ekspertów finansowych firmy Kredito24 w jaki sposób chronić swoje pieniądze w czasie wakacyjnych wyjazdów.

Policja od dawna informuje, że właśnie okres urlopowy to typowy czas, gdy wiele osób pada ofiarą skimmingu lub phisingu. Najczęściej do przestępstwa dochodzi, gdy jesteśmy za granicą, chociaż w Polsce także notuje się tego rodzaju przypadki.

Wyjazd wakacyjny sprzyja wydawaniu pieniędzy. Badania pokazują, że w czasie urlopu jesteśmy bardziej skłonni do korzystania z uciech życia – chętniej dajemy napiwki, częściej chodzimy do restauracji, wydajemy pieniądze na ubrania i pamiątki. Częściej używamy kart płatniczych, zarówno podejmując pieniądze z bankomatu, jak i dokonując płatności kartą – mówi Sebastian Diemer, prezes Kredito24.

Ale przyznajmy się szczerze – ile razy w ciągu tych wakacji straciliśmy (choćby na chwilę) naszą kartę z oczu? Wystarczy chwila, by nieuczciwy barman czy kelner przesunął naszą kartę przez specjalny skaner kopiujący dane z paska magnetycznego.

Ile razy korzystaliśmy tego lata z nieznanych bankomatów? Czy dokładnie go sprawdziliśmy i możemy być pewni, że nie było na nim żadnych podejrzanych nakładek, kamer czy skanerów?

Skimmerzy działają właśnie w ten sposób – za pomocą specjalnych urządzeń (przenośnych bądź montowanych na bankomatach) skanują dane z naszych kart płatniczych. Często „przy okazji” złodziej montuje przy bankomacie dodatkową kamerę, która podgląda jak wpisujemy kod PIN. To wystarczy by pozyskane w ten sposób dane wykorzystać wypłacając środki, nawet na drugim końcu Globu. Dopiero po pewnym czasie, przeglądając wydruk z rachunku bankowego bądź logując się do swojego konta dowiadujemy się, że zostaliśmy okradzeni. Niestety bywa tak, że okres między faktem kradzieży, a uzyskaniem informacji o niej przez ofiarę jest liczony w dniach, a bywa, że i w tygodniach.

Eksperci Kredito24 radzą jak się bronić przed skimmeringiem:

  1. Dokładnie sprawdzaj bankomat przed wypłatą środków. Podejrzenia powinny wzbudzać wszelkie odstające części, nakładki, dodatkowe klawiatury, szufladki bądź inne części wyglądające jak domontowane. Ponadto zwracaj uwagę, czy w obudowie bankomatu nie są widoczne miniaturowe szczeliny bądź dziurki, za którymi umieszczona może być kamera.
  2. Wpisując PIN zasłaniaj klawiaturę drugą dłonią.
  3. Dokonując płatności kartą w restauracji lub sklepie zawsze proś sprzedawcę by nie oddalał się z kartą spoza Twojego pola widzenia. W restauracji kelner powinien przyjąć zapłatę przy stoliku posługując się przenośnym terminalem.
  4. Autoryzując transakcję zawsze sprawdzaj czy suma na wyświetlaczu zgadza się z kwotą, którą miałeś zapłacić. Zachowaj paragon i porównaj go z wydrukiem z terminala.

Niekiedy, możemy stać się ofiarą złodziejskiego procederu w jeszcze inny sposób, mianowicie phishingu. Określenie to oznacza przechwycenie przez przestępców dostępu do naszego numeru PIN bądź haseł do kont internetowych. W najprostszy sposób może się to odbyć poprzez utratę laptopa, który zgubimy bądź zostanie nam skradziony. Dlatego tak ważne jest, by haseł i numerów dostępowych do kont bankowych nie przechowywać w pamięci komputera czy smartphona.

Złodzieje mogą dostać się do naszego konta także drogą elektroniczną, np. gdy w oprogramowaniu naszego komputera zagnieździ się program szpiegujący. Wówczas przestępcy w łatwy sposób mogą dobrać się do gotówki w naszym rachunku bankowym. Stąd też trzeba pamiętać, by w czasie urlopu, o ile to możliwe, logować się tylko do zaufanych sieci internetowych. Jeżeli korzystamy z sieci WiFi (np. w hotelu czy na lotnisku) i jeżeli nie jest to konieczne, starajmy się w tym okresie nie logować się do swojego bankowego konta. Ta sama zasada dotyczy korzystania z komputerów w kawiarenkach internetowych w obcym mieście.

Warto przypomnieć dwie ważne zasady, wynikające nie tylko z troski o bezpieczeństwo swoich pieniędzy, ale i z regulacji bankowych. Po pierwsze, nigdy nie przechowuj zapisanego na kartce numeru PIN w tym samym portfelu, w którym znajduje się karta do konta. Zabraniają tego zresztą regulaminy wielu banków.

Po drugie, staraj się nadać kod PIN, który byłby trudny do zapamiętania dla złodzieja. Niech nie będzie to tylko dzień i miesiąc twoich urodzin czy kombinacja cyfr 1234, co jak przyznają bankowcy jest wciąż dość częstą praktyką – radzi Andrew Shaw, ekspert firmy Kredito24.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu