Przejdź do treści

Sztuka serwowania piwa

Racząc się piwem podczas upałów, warto pamiętać, że jest to produkt biologicznie delikatny.  Jego serwowanie ma tak samo duży wpływ na jakość jak proces warzenia. Kompania Piwowarska zdradza, na co zwrócić uwagę w lokalu gastronomicznym, by wydobyć pełnię smaku z ulubionego piwa.

Lato jest tą porą roku, która w sposób szczególny sprzyja wizytom w ogródkach piwnych.. W końcu nic nie smakuje tak dobrze jak zimne piwo w upalny dzień na świeżym powietrzu. Jeżeli jednak lokal, w którym pijemy piwo, ma zasługiwać na miano piwnej ambasady, to nie tylko musimy znaleźć tam nasze ulubione piwo, ale także piwo właściwie podane. Warto wiedzieć, że nawet najdoskonalsze piwo łatwo zepsuć, nie stosując się do piwnych zasad i rytuałów. Kompania Piwowarska podpowiada, na jakie parametry piwa zwrócić szczególną uwagę.

Pienistość

Dobrze nalane piwo to gwarancja doskonałej pienistości piwa. Umiejętne nalewanie piwa powoduje powstawanie gęstej kremowej piany, która długo się utrzymuje i pozwala dłużej cieszyć się piwnym aromatem.  Nie ma jednego przepisu na idealną pianę. Dojrzały konsument zamawia piwo z taką pianą, jaka mu odpowiada, a wprawiony barman właśnie taką mu serwuje. Dobry barman generuje pianę nie tylko poprzez regulowanie zaworem nalewaka (tzw. dopieniacz).  Robi to, zwiększając bądź zmniejszając odległość pomiędzy kuflem a kurkiem nalewaka.

Odpowiednie przygotowanie szkła  to połowa sukcesu – wyjaśnia Norbert Gajb, trener L&D. – Należy schłodzić szklankę poprzez zroszenie jej zimną wodą, ustawić ją pod kątem 45 stopni, a następnie zdecydowanie otworzyć kran w pełnym zakresie. Po wyprostowaniu szklanki należy dopełnić ją pianą (przy użyciu funkcji kranu – „dopieniacz”), aby uzyskać „piwną koronę”. Tak nalane piwo stawiamy na wcześniej położonym waflu. Logo na waflu oraz szklance odwracamy zawsze w kierunku konsumenta.

Warto dodać, ze każde piwo ma swój rytuał serwowania.

Warto wiedzieć:

 • Dobre piwo to doskonała pienistość.

 • Tylko dobry barman potrafi dobrze nalać piwo.

 • Świadomy konsument sam decyduje o tym, jak wysoka piana ma być na piwie.

Nagazowanie

Zamawiając piwo w pubie, można zamówić piwo mocno nagazowane, tzn. nalewane do szklanki trzymanej pod kątem 45 stopni kilka centymetrów od nalewaka. Można także zażyczyć sobie piwo delikatnie odgazowane, czyli nalewane z góry (na sposób czeski) do stojącej pod kranikiem szklanki. Dzięki tym technikom możemy z jednej beczki otrzymać piwo mocno nagazowane, a więc orzeźwiające i gaszące pragnienie, ale także piwo bardziej płaskie i gładkie w smaku, pozwalające brać długie łyki bez uczucia szczypania powodowane przez dwutlenek węgla.

Warto wiedzieć:

 • Technika nalewania warunkuje poziom nagazowania piwa w szklance.

 • Dwutlenek węgla w dobrze podanym piwie  jest perlisty,  drobny i orzeźwiający.

Klarowność i barwa

Dobre piwo to gwarancja idealnej klarowności. Brak dostępu światła i zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury sprawia, że piwo nie zawiera zmętnień i posiada charakterystyczną iskrę – błysk światła rozświetlający złoty trunek i perliste banieczki dwutlenku węgla unoszące się w szklance. Dzięki temu barwa piwa nabiera połysku i piwo gasi pragnienie już samym wyglądem. Zanim się go napijemy, już jesteśmy pewni, że będzie doskonałe.

Wady w piwie mogą powstać w wyniku niewłaściwego transportu (nadmierne wstrząsy) lub poddania piwa działaniu tlenu.

Nawet świetne jakościowo piwo można zepsuć poprzez niewłaściwe postępowanie z nim po opuszczeniu browaru – tłumaczy Agnieszka Skolik, kierownik ds. jakości w handlu w Kompanii Piwowarskiej. – Pierwszy etap o bardzo dużym wpływie na jakość piwa to transport i magazynowanie. Należy unikać wstrząsów i przewracania się opakowania, a także zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury. Niewłaściwie obchodzenie się z kegiem może spowodować jego uszkodzenie, a w rezultacie dostęp powietrza (zmętnienie) lub brak możliwości wyszynkowania takiego uszkodzonego opakowania. Z kolei niewłaściwa temperatura obniża walory smakowe produktu.

Warto wiedzieć:

 • Dobre piwo to idealna klarowność i barwa.

 • Wygląd piwa jest tak samo ważny jak jego smak.

 • Właściwości orzeźwiające piwa to także jego barwa i klarowność.

Smak i zapach

Zapach chmielu jest często wyczuwany już podczas nalewania piwa beczkowego. Wytrawna goryczka chmielowa i delikatna słodycz piwa to podstawowe cechy smakowe świadczące o dobrym piwie.  Dobre piwo to świeże piwo – tylko wtedy poczujemy wszystkie składowe smaku i zapachu i docenimy tę unikalną kompozycję. Aby zapewnić konsumentom świeże piwo, Kompania Piwowarska skróciła czas przydatności do spożycia dla swoich piw w kegu do 3 miesięcy. Ponadto, aby złoty trunek był świeży, keg nie powinien być otwarty dłużej niż 3 dni. A zatem po upływie trzeciej doby od otwarcia kega należy piwo wylać.

Gastronom powinien dołożyć wszelkich starań, aby piwo z otwartego kega zostało sprzedane jak najszybciej. Powinien też płukać instalację wodą, dbać o czystość kranu oraz usuwać z instalacji piwo, które pozostało w przewodach z poprzedniego dnia. – wyjaśnia Norbert Gajb.

Agnieszka Skolik dodaje: Instalacja w lokalu to punkt krytyczny – powinna być jak najkrótsza, a jej czyszczenie powinno odbywać się w zalecanych odstępach czasu. Podpięty pod instalację keg powinien być opróżniony jak najszybciej. W tym czasie nie wolno go odpinać i ponownie podpinać pod instalację – taka praktyka bardzo obniża jakość piwa i prowadzi do jego mętnienia.

Warto wiedzieć:

 • Świeże piwo to gwarancja świeżości smaku.

 • Świeże piwo doskonale uwydatnia wszystkie swoje piwne cechy.

 • 3 dni – w takim czasie od otwarcia keg powinien być opróżniony.

Właściwa higiena kranu, szkła, całego lokalu, odpowiednie serwowanie oraz świadomość jakościowa personelu, zapewnia utrzymanie wysokiej jakości produktu od browaru, aż do szklanki konsumenta – podsumowuje Agnieszka Skolik.

Jeżeli zatem z Twoim piwem wszystko jest jak należy, to znaczy, że znalazłeś lokal zasługujący na miano piwnej ambasady. Polecaj to miejsce znajomym i bywaj tam jak najczęściej. Jeżeli jednak nie wszystko jest w porządku, bądź świadomym konsumentem i reaguj!  Tylko w taki sposób zbudujemy w Polsce piwną kulturę z prawdziwego zdarzenia.