Przejdź do treści

Przyszła kolej na kolej bez kolejki

Lato w pełni. Kto wpadł na pomysł, by wybrać się nad polskie morze czy w góry pociągiem, ten może ominąć pierwszy punkt podróży – kolejkę przy kasach biletowych. ASEC SA, operator Warszawskiej Karty Miejskiej właśnie rozpoczął współpracę z PKP Intercity. Bilety na pociągi tego przewoźnika można już łatwo i szybko kupić w granatowo-żółtych biletomatach obsługujących Warszawską Kartę Miejską. To pierwsze automaty w Polsce pozwalające na jednoczesny zakup biletów komunikacji miejskiej i biletów kolejowych.

Mieszkańcy Warszawy już od dwóch lat mogą korzystać z automatów biletowych firmy ASEC. Granatowo-żółte urządzenia szybko podbiły serca pasażerów komunikacji miejskiej – dziś notują około siedemset tysięcy  transakcji miesięcznie. Rozległa sieć automatów liczy 100 urządzeń prowadzących 24 godziny na dobę sprzedaż biletów papierowych, doładowań kart miejskich oraz telefonów komórkowych.

W tym roku spółka postanowiła rozszerzyć ofertę. W 20 biletomatach zlokalizowanych wokół głównych dworców kolejowych w stolicy, warszawiacy mogą kupować bilety na podróże pociągami PKP Intercity kategorii:  Express i Express InterCity oraz TLK. Urządzenia z biletami kolejowymi znajdują się m.in. w rejonie Dworca Centralnego, dworców Warszawa Wschodnia, Warszawa Stadion, Warszawa Powiśle, Warszawa Śródmieście, Warszawa Ochota, Warszawa Zachodnia, a także przy Dworcu Wileńskim, oraz przy stacji Metro Centrum. Mimo, że w opcję sprzedaży biletów kolejowych wyposażono wybrane biletomaty, ich lokalizacja sprawia, że pasażerowie bez problemu znajdą i rozpoznają urządzenia.

– Wszystkie automaty sprzedające bilety na pociągi są oznaczone w specjalny sposób. Rozpoznać je można po charakterystycznych „daszkach” z informacją – w kilku językach – o możliwości zakupu biletów kolejowych. Tak, jak w przypadku zakupu biletów ZTM, instrukcja kupna biletów kolejowych jest również dostępna w trzech językach obcych: angielskim, niemieckim i rosyjskim, więc zagraniczni turyści podróżujący po naszym kraju nie będą mieli kłopotu z obsługą urządzeń – tłumaczy Tomasz Boryczko, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ASEC S.A.

Nowe urządzenia zostały wyposażone w przyjazny interfejs zawierający intuicyjną wyszukiwarkę połączeń. Kupujący w szybki i prosty sposób wybiera interesujące go dane, takie jak: stacja początkowa, stacja docelowa, data i godzina odjazdu, a urządzenie wyświetla listę połączeń spełniających postawione kryteria. Do kupującego należy już tylko decyzja, którym pociągiem pojedzie, której klasy wagon wybierze, czy skorzysta z przysługującej mu zniżki i w jaki sposób zapłaci za bilet.

– Biletomaty ASEC pozwalają kupującym na zapłatę zarówno kartą płatniczą, gotówką (banknotami oraz monetami), jak i coraz popularniejszymi kartami zbliżeniowymi MasterCard Paypass, MaestroPaypass i VISA PayWave. Oznacza to, że płatności za transakcje  można dokonać  w szybki i uproszczony sposób, poprzez zbliżenie karty do terminala, bez wpisywania PIN dla transakcji poniżej 50 zł – wyjaśnia Tomasz Boryczko, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ASEC S.A.