Numizmatyczna historia Igrzysk Olimpijskich w PKOl

W 60. rocznicę powstania pierwszej oficjalnej monety olimpijskiej do Polskiego Komitetu Olimpijskiego trafia kolekcja upamiętniająca historię Igrzysk. Zestaw 25 oficjalnych monet olimpijskich przekazany został przez Skarbnicę Narodową, jako pamiątka 60 lat zmagań sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w latach 1952-2012. Światowa limitacja zestawu to 1 000 sztuk.

„Monety te przywołują w pamięci wspaniałe chwile polskiego sportu. Patrząc na zarys olimpijskiej 5 dolarowej monety, przypominam sobie przebieg Igrzysk w Montrealu w 1976 r., kiedy to polska reprezentacja wywalczyła aż 7 złotych medali, przywożąc do Polski w sumie 26 krążków. Takie wspomnienia motywują do działania. Dziękuję Skarbnicy Narodowej za ten gest wsparcia i wierzę, że ostatnia moneta z kolekcji poświęcona tegorocznym Igrzyskom będzie już niedługo również wiązała się z wielkimi sukcesami polskiego sportu” – komentuje Andrzej Kraśnicki, Prezes PKOl.

Kolekcja przygotowana została w 60. rocznicę wyemitowania pierwszej oficjalnej srebrnej monety olimpijskiej, którą wybito z okazji XV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach w 1952 r. Zaprojektował ją architekt Matti Visanti wraz z rzeźbiarzem Aarre Aaltonen. Ze względu na swoją niską limitację (18 500 sztuk), emisja ta jest obecnie uważana za jedną z najbardziej niedostępnych monet olimpijskich na rynku numizmatycznym. Wśród pozostałych monet zestawu znajdują się niepowtarzalne emisje upamiętniające Igrzyska m.in. w: Meksyku 1968, Sapporo 1972, Montrealu 1976, Moskwie 1980, Nagano 1998, a także nadchodzące Igrzyska w Londynie 2012. Każda z monet została oficjalnie zatwierdzona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Wszystkie monety z zestawu zostały wybite w srebrze, z wyjątkiem monety z Sapporo 1972 roku.

– „To jedyna taka kolekcja upamiętniająca historię Igrzysk Olimpijskich z czasów ery nowożytnej i niepowtarzalna pamiątka zmagań sportowych z ostatnich 60 lat. Wierzę, że przyniesie szczęście naszym reprezentantom” – mówi z uśmiechem Adam Zieliński, Dyrektor Zarządzający Skarbnicy Narodowej. – „Skarbnica Narodowa od dawana jest oficjalnym dystrybutorem monet olimpijskich. Staramy się kultywować tradycję związaną z Igrzyskami Olimpijskimi, które bez wątpienia są największą i najważniejszą imprezą sportową na świecie. Kibicujemy naszym sportowcom, a ich ogromną pasją, ambicjami i wolą zwycięstwa chcemy zarazić kibiców, jak również kolekcjonerów” – dodaje Zieliński.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu