HCV wciąż w ukryciu

Rusza społeczna akcja edukacyjna „HCV wciąż w ukryciu!”. Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Wirusowych Chorób Wątroby (World Hepatitis Day), który przypada na 28 lipca, Koalicja Hepatologiczna poprzez spoty telewizyjne i radiowe apeluje do Polaków, aby sprawdzili czy nie są zakażeni wirusem HCV.

Spoty edukacyjne będą emitowane w pięciu kanałach TVP od 27 lipca do 12 sierpnia oraz w TVN między 6 a 12 sierpniem. Reklamy radiowe będą natomiast emitowane w Polskim Radio w sierpniu. Wszystkie emisje zostały uzyskane bezpłatnie.

W ramach kampanii, oprócz spotów, przygotowano również audycje radiowe o wirusie HCV, radiowe materiały reporterskie z wypowiedziami pacjentów i liderki Koalicji oraz telewizyjne materiały z wypowiedziami eksperta medycznego dostępne na YouTube http://www.youtube.com/channel/UCZyKdw–PL7j2RE5wUCrnsA/feed

Wirus HCV wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) i jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Szacuje się, że w Polsce zakażonych jest znaczenie więcej osób niż HIV, bo aż 700 tysięcy! Do tej pory zdiagnozowano tylko ok. 50 tysięcy chorych, czyli ok. 7% wszystkich zakażonych. Pozostali żyją z wirusem nie wiedząc o tym, gdy w tym czasie powoduje on poważne uszkodzenia w organizmie prowadzące do marskości i raka wątroby.

Wystarczy jedno pobranie krwi i można sprawdzić czy jest się zakażonym czy nie. Do badania nie trzeba przygotowywać się w żaden specjalny sposób, nawet nie trzeba go wykonywać na czczo. Średnia cena badania to tylko ok. 25 złotych i można zrobić je w dowolnym laboratorium.

Wirus zapalenia wątroby typu C przenoszony jest przede wszystkim przez krew, najczęściej podczas zabiegów medycznych, nawet drobnych, takich jak zastrzyk czy pobieranie krwi. Zarazić się można także podczas wizyty u fryzjera czy kosmetyczki, podczas manicure’u lub wykonywania tatuażu. Niebezpieczne jest również wspólne używanie z osobą zakażoną jednej maszynki do golenia, nożyczek do paznokci czy szczoteczki do zębów.

– Zależy nam na tym, aby każdy, kto miał wykonywane zabiegi medyczne takie jak drobne pobranie krwi, dożylne podawanie leków czy przebywał w szpitalu, przebadał się czy nie został zakażony wirusem HCV. Pamiętajmy, że do ok. 80% zakażeń dochodzi właśnie w placówkach służby zdrowia – powiedział Marek Józef z Koalicji Hepatologicznej. – Tylko szybka diagnoza daje szansę na skuteczną terapię i  zmniejsza ryzyko transmisji wirusa.

Zakażenie wirusem HCV zwykle przebiega bezobjawowo albo objawy są na tyle mało charakterystyczne, że nie sposób na wczesnym etapie powiązać je właśnie z WZW C (osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, objawy grypopodobne itp.).

Choroba najczęściej diagnozowana jest w późnym stadium, kiedy zmiany w wątrobie są już bardzo zaawansowane i nieodwracalne. Wczesne wykrycie zakażenia jest nierzadko kwestią przypadku np. przy okazji oddawania krwi albo badań wymaganych do ubezpieczenia na życie.

Niestety Polacy wciąż bardzo mało wiedzą o wirusowym zapaleniu wątroby typu C. Niedawno przeprowadzone wyniki badań przez instytut badawczy GfK Polonia z lutego 2012 roku pokazują jak niski jest poziom wiedzy o HCV i WZW C. Aż 32,1% respondentów nigdy nie słyszało o HCV/WZW C, tylko 6% ogółu badanych skojarzyło skrót HCV z wirusem i chorobą wątroby. Spośród osób, które słyszały o HCV/WZW C, 61% było mylnie przekonanych o istnieniu szczepionki przeciwko HCV (której wciąż nie wynaleziono), a zaledwie 9% zadeklarowało, iż wykonało testy mające na celu wykrycie zakażenia HCV. Respondenci nie rozróżniają typów Wirusowych Zapaleń Wątroby i nie mają świadomości ryzyka zakażenia w codziennych sytuacjach i jak się przed tym chronić.

Celami działania Koalicji Hepatologicznej jest poprawa wyników leczenia chorych z HCV oraz zmniejszenie śmiertelności na skutek późnego rozpoznania lub powikłań niewłaściwego leczenia wirusowych chorób wątroby. Koalicja będzie zmierzać do zwiększenie wykrywalności HCV, gdyż wciąż 650 tys. Polaków nie wie, że jest zarażona.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu