Większa oferta, mniej nowych projektów

Choć popyt na nowe mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie, to w najbliższym czasie deweloperzy prawdopodobnie wyhamują z produkcją mieszkań.

Ustawa deweloperska, która weszła w życie w kwietniu przyniosła rekordową liczbę nowych mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w pierwszym półroczu bieżącego roku. Według ostatnich obliczeń firmy Reas, oferta warszawskiego rynku pierwotnego sięga obecnie 21 tys. mieszkań, a w największych ośrodkach miejskich w kraju na nabywców czeka łącznie 56,7 tys. jednostek mieszkalnych.

Najwięcej nowych mieszkań deweloperzy wprowadzili do sprzedaży w tych rejonach Warszawy, w których już wcześniej powstawało wiele projektów. Znaczna liczba nowych inwestycji pojawiła się w Białołęce, na Woli i Targówku, ocenia Emmerson. Na drugim biegunie pod względem nowej podaży plasuje się Wilanów, który jest jedną z trzech stołecznych dzielnic, w której w ostatnim kwartale nie rozpoczęto żadnej nowej budowy.

Pomimo ograniczeń w dostępie do finansowania w bankach, sprzedaż nowych mieszkań utrzymuje się na wysokim, stabilnym poziomie. Według szacunków firmy Reas w drugim kwartale 2012 roku liczba transakcji liczona łącznie dla sześciu największych rynków deweloperskich w Polsce nieznacznie wzrosła w porównaniu z I kwartałem br. (o 2 proc.) i wyniosła ponad 7,6 tys. mieszkań. To wynik porównywalny z analogicznym okresem z poprzedniego roku. Poziom sprzedaży nowych mieszkań praktycznie nie zmienia się od drugiej połowy 2010 roku.

Analitycy przewidują, że oferta deweloperów powinna w najbliższym czasie powoli maleć, bo do końca roku wiele osób będzie chciało jeszcze skorzystać z dopłat do kredytów przed definitywnym zakończeniem funkcjonowania programu Rodzina na swoim. Niestety nie będą miały łatwego zadania z ich znalezieniem, bo na rynku nie ma dużo takich ofert. – W nielicznych stołecznych inwestycjach niewielka część oferowanych mieszkań mieści się w limicie przewidzianych w programie RnS. Na osiedlu Alpha, które realizujemy w warszawskich Skoroszach mamy jeszcze kilka lokali, na które można dostać kredyt z dopłatą. W promocyjnej cenie 5904 zł/mkw. możemy zaoferować gotowe mieszkania o powierzchni 58 i 68 mkw., a w budynkach w trakcie realizacji lokale o metrażu 55 i 64 mkw. – wymienia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.

Średnia cena oferowanych na warszawskim rynku deweloperskim mieszkań znacznie odbiega od limitu cenowego przewidzianego w programie dopłat do kredytów hipotecznych. Jak oblicza Emmerson, w połowie roku przeciętna cena wszystkich nowych mieszkań oferowanych w Warszawie wyniosła 8 226 zł za mkw. Analitycy Reas zauważają z kolei, że średnia cena ofertowa lokali wprowadzanych przez deweloperów w sześciu głównych miastach w kraju w II kw. br. utrzymywała się na podobnym poziomie, co w pierwszych trzech miesiącach 2012 roku.

Ze względu na dużą podaż nowych mieszkań w najbliższych miesiącach należy spodziewać się zmniejszenia liczby inicjowanych projektów mieszkaniowych. Wskazuje na to także liczba uzyskanych przez deweloperów pozwoleń na budowę w czerwcu br. W tym miesiącu przyznano ich na około jedną piątą mieszkań mniej niż w analogicznym okresie rok temu.