Megakumulacja i możesz się wprowadzać

Penthouse to luksusowy, często dwupoziomowy apartament usytuowany na ostatnich piętrach prestiżowych budynków mieszkalnych. Charakterystyczne dla tego typu lokali są duża powierzchnia, obszerny taras, wysoki standard wykończenia i niebanalna aranżacja wnętrz. Poza cechami samego mieszkania i budynku, w którym się ono znajduje istotna jest również lokalizacja oraz odpowiednie otoczenie. Takie nieruchomości można najczęściej spotkać w centralnych, a więc najdroższych dzielnicach największych miast, głównie w Warszawie.

Osoby zainteresowane takimi lokalami chcą podkreślić swój status społeczny, poszukują, więc specyficznych jednostek mieszkalnych, które zaspokoją ich wyszukane gusta. Oferta penthousów kierowana jest do wąskiego grona topowych klientów obejmujących celebrytów czy krajową lub zagraniczną kadrę zarządzającą.

Wartość najdroższych apartamentów nie wynika z kosztu budowy czy wyposażenia, ale jest generowana przez ludzką próżność i snobizm, a wtedy obowiązuje zasada: im drożej, tym lepiej! W parze z wysoką ceną musi iść wysoka jakość i pakiet udogodnień, takich jak np. concierge, serwis sprzątający, strefa Spa w budynku. Ale to nie wszystko – dopiero unikatowość lokalizacji, niepowtarzalne wykończenie wnętrza, słynny architekt czy głośna inwestycja mogą wywindować cenę apartamentu do poziomów abstrakcyjnych z punktu widzenia zwykłego śmiertelnika. Czynnikiem dodatkowo zwiększającym wartość będzie na pewno fakt, że nieruchomość zamieszkiwała jakaś światowej sławy osoba. Celebryta czy VIP może być również naszym sąsiadem. Trzeba przyznać, że możliwość codziennego plotkowania z osobą z pierwszych stron gazet, również na naszym krajowym podwórku, jest kuszącą perspektywą.

Paradoksalnie mimo niebotycznych cen topowych apartamentów są one nabywane nie tylko z chęci podkreślenia swojego statusu społecznego  ale również jako lokata kapitału. Z jednej strony taka inwestycja pozwala korzystać na wzroście wartości nieruchomości w odpowiednio długim okresie, a ponadto w międzyczasie zarabiać na jej wynajmie. Należy jednak pamiętać, że jak na każdym rynku wysoce spekulacyjnym tak i na rynku bardzo drogich apartamentów trafiają się spektakularne wpadki. O ile byłbym spokojny co do inwestycji w topowe nieruchomości w Londynie czy Nowym Jorku, tak przykład Dubaju pokazał, że nieprawdą jest, że na nieruchomościach nie można stracić.

Przykładowe oferty najmu penthousów z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu:

Miasto

Lokalizacja

Powierzchnia

Czynsz najmu (zł)

Warszawa

al. Jana Pawła II

319

30 088

Warszawa

ul. Narbutta

300

25 000

Warszawa

ul.  Flory

150

24 000

Warszawa

ul. Gwiaździsta

214

23 000

Kraków

ul. Św. Agnieszki

100

18 000

Kraków

ul. Św. Tomasza

220

12 537

Wrocław

ul. Komandorska

145

9 135

Wrocław

ul. Blacharska

126

7 700

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podstawie ofert firmy Emmerson S.A.

 

Wybrane oferty sprzedaży penthousów z rynku pierwotnego w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu:

Miasto

Nazwa Inwestycji

Powierzchnia

Szacunkowa cena całkowita
(mln zł)

Warszawa

Złota 44

298

10,6

Warszawa

Grzybowska 4

251

7,1

Warszawa

Rezydencja Słoneczna

298

6,6

Warszawa

Violino

304

6,3

Kraków

Apartamenty Bogoria

217

6,3

Kraków

Plac na Groblach 5

248

5,5

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podstawie informacji uzyskanych od deweloperów