Cash back, czyli wypłacaj pieniądze z kasy sklepu

Potrzebna jest gotówka, ale wokół nie ma żadnego bankomatu. Przy odrobinie szczęścia – nic nie szkodzi. Jak donosi porównywarka finansowa Comperia.pl, sporo Polaków może wypłacać środki ze swojego konta nie tylko z bankomatów, ale także z wielu sklepowych kas.

Cash back – tak nazywa się niezbyt spopularyzowana jeszcze usługa, pozwalająca na wypłatę środków ze swojego konta osobistego (lub rachunku karty kredytowej) z kasy sklepu czy innego punktu usługowo-handlowego (np. supermarkety, stacje benzynowe, hotele), podczas płacenia kartą za zakupy. Jest to więc alternatywny wobec skorzystania z bankomatu sposób wypłaty gotówki. Analitycy porównywarki Comperia.pl przedstawiają szczegóły i zastrzeżenia dotyczące tej usługi.

Usługę cash back umożliwia już blisko 20 banków. Mogą z niej skorzystać posiadacze niemal wszystkich kont osobistych (i wszystkich kart do rachunku) oraz kart kredytowych instytucji udostępniającej cash back.

Z drugiej strony – wypłaty środków nie można dokonać z kasy każdego sklepu, supermarketu czy stacji paliw. Punktów umożliwiających cash back jest jednak w Polsce już kilkadziesiąt tysięcy. Informacją, że usługa jest możliwa w danym miejscu, jest naklejka (przy wejściu do sklepu, albo w innym widocznym miejscu), składająca się z loga organizacji płatniczej (VISA, MasterCard) oraz napisu „Cash Back”.

Jak wygląda wypłata środków w ramach usługi cash back? Podczas płatności kartą za zakupy informuje się sprzedawcę, że chciałoby się dodatkowo wypłacić pewną sumę w gotówce ze swojego rachunku. Kwota ta nie może jednak przekraczać 200 zł. Transakcję potwierdza się kodem PIN. Na rachunku cena zakupów oraz kwota wypłaty w ramach cash back są przedstawione oddzielnie.

Możliwość wykonania wypłaty, a także jej kwota (oby maks. 200 zł), jest niezależna od wysokości rachunku za zakupy – z tym jednym wyjątkiem, że niektóre sklepy oczekują wszak zakupów na kwotę 10 czy 20 zł, aby przyjąć zapłatę kartą płatniczą. Ważne jest natomiast to, że jakieś zakupy przed wypłatą cash back trzeba wykonać – nie można wejść do sklepu i tylko poprosić o wypłatę gotówki.

Cash back przeważnie jest usługą darmową. Tylko z kartą wydaną przez Bank BGŻ, Volkswagen Bank, INVEST-Bank i PKO BP z konta pobrana zostanie stosunkowo niewielka opłata. W przypadku trzech pierwszych instytucji wyniesie ona 50 gr, w ostatniej 1 zł. Tylko do końca roku z darmowego cash back mogą cieszyć się z kolei klienci Banku Millennium i Pekao S.A. Jak widać, wypłata z kasy sklepu, nawet jeśli coś kosztuje, to i tak kilkukrotnie mniej niż może wynieść opłata za wybranie gotówki z bankomatu obcej sieci.

Warto także zaapelować o wyrozumiałość dla sprzedawców. Z jednej strony oczywiście powinni oni orientować się w tym, jakie usługi umożliwia punkt usługowy w którym pracują, z drugiej cash back jest jeszcze dla wielu osób dość tajemniczą usługą.

Mikołaj Fidziński

Comperia.pl