Wymiana walut online przyszłością w sektorze mikroprzedsiębiorstw

Obecna koniunktura gospodarcza skłania wiele podmiotów rynkowych do szukania oszczędności oraz zysków w różnych miejscach. Wśród mikroprzedsiębiorców rozliczających się w obcej walucie coraz większe uznanie zyskuje wymiana pieniędzy za pomocą platform czy kantorów internetowych. Tak przeprowadzane operacje finansowe pozwalają – dzięki atrakcyjnym kursom walut – na zaoszczędzenie niejednokrotnie sporej sumy pieniędzy.

Kantory internetowe pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno. Na początku cieszyły się popularnością wśród osób spłacających kredyty hipoteczne w obcej walucie. Wymiana walut online oferuje użytkownikom korzystniejsze warunki transakcji niż oferta banków czy tradycyjnych kantorów. Szybkość przepływu informacji oraz ogólna dostępność nowinek technologicznych sprawiła, że z usług e-kantorów coraz częściej korzystają także mikroprzedsiębiorcy, dla których wymiana walut online jest sposobem na ograniczenie kosztów.

Mikroprzedsiębiorcy współpracujący z zagranicznymi partnerami dostrzegają wartość udogodnień, jakie niesie za sobą internetowa wymiana walut. „Nasza firma już od jakiegoś czasu korzysta z usług kantoru internetowego.” – mówi Aleksandra Wysocka, z MT SYSTEMS w Gliwicach, która korzysta z usług portalu Internetowykantor.pl. „Kurs waluty w kantorze online w porównaniu do banku jest na pewno korzystniejszy i jest to podstawowy czynnik, który skłonił nas do korzystania z tej nowej formy wymiany walut. Nie bez znaczenia jest również możliwość kupna waluty po najbardziej korzystnym w danym dniu kursie i w najdogodniejszym dla przedsiębiorcy momencie. Bezpieczeństwo, oszczędność i wygoda to w skrócie definicja kantoru internetowego. W dobie wszechobecnego pośpiechu jest to na pewno przyszłość swego rodzaju bankowości.” – podkreśla Wysocka.

„Sytuacja na rynku walutowym poddawana jest ciągłym wahaniom. Nie mamy wpływy na kursy walut, ale korzystając z kantorów internetowych przedsiębiorcy oszczędzają na spreadzie.  Wszystkim, którzy prowadzą niewielką działalność, zależy, aby minimalnym kosztem i za jak najbardziej atrakcyjną ceną wymienić pieniądze. Korzystający z Internetowykantor.pl zaoszczędzili odczuwalne kwoty w skali roku, co w rzeczywistości przekłada się na zysk każdego przedsiębiorstwa” – mówi Michał Czekalski, współwłaściciel portalu Internetowykantor.pl. Kantory internetowe umożliwiają wymianę walut po niższych cenach niż w tradycyjnych kantorach czy bankach. Podstawą jest tutaj dużo niższy spread, czyli różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży. Dodatkowo mikroprzedsiębiorstwa często nie dysponują duża kwotą do wymiany, która skłoniła by banki do negocjacji ceny kursu.

Internetowykantor.pl pozwala na wymianę dowolnej kwoty w momencie, w którym kurs jest dla przedsiębiorcy atrakcyjny. Klient portalu Internetowykantor.pl, Monika Pawłowska z firmy Bet–Pompa z Załusek podkreśla: „Zdecydowaliśmy się na wymianę walut online, ponieważ można jej dokonać bardzo szybko i łatwo, bez konieczności wychodzenia z biura. Istotny jest dla nas także korzystny kurs waluty, w naszym przypadku EUR”.

Symulacja wymiany pozwala zobaczyć, ile dzięki wymianie online można zaoszczędzić. Przykładowo: przy sumie 1 000 EUR wymienionej w Internetowykantor.pl, w porównaniu z tradycyjnym kantorem czy bankiem, możemy zaoszczędzić średnio 80 zł – 100 zł. „W naszym kantorze maksymalna wysokość spreadów dla EUR I USD wynosi 0,03 zł, z kolei w bankach jej wartość waha się od 20 – 30 groszy. Wymieniając waluty w Internetowykantor.pl można uzyskać nawet 6 proc. oszczędności” – podkreśla Michał Czekalski.

Dzisiaj nad wyraz aktualne wydaje się powiedzenie „czas to pieniądz”. Z punktu widzenia przedsiębiorcy ważne jest, aby wszelkie transakcje dokonywane były w czasie rzeczywistym. „Możliwość natychmiastowej wymiany pieniędzy to kolejna istotna cecha kantorów internetowych.” – zaznacza Czekalski. „Wymiany walut dokonujemy w wybranym przez nas momencie za pomocą komputera i połączenia internetowego. Nie musimy poświęcać czasu na wyjście do kantoru czy banku oraz unikamy stania w kolejkach. Co ważne, równowartość przelanej przez nas kwoty w złotówkach znajdzie się na naszym koncie w trakcie godziny od transakcji.”

Wraz z oszczędnością czasu za internetową wymianą waluty idzie także bezpieczeństwo. Korzystając z rozwiązań, jakie oferuje Internetowykantor.pl, mikroprzedsiębiorca nie musi obawiać się ryzyka kradzieży, jakie powstaje w momencie przenoszenia sporej sumy gotówki. To dosyć istotny argument przemawiający na korzyść e-kantoru.