Citi Handlowy zaangażował ponad 1600 wolontariuszy w pomoc dla 14,5 tys. potrzebujących

1609 wolontariuszy – 894 pracowników Citi Handlowy oraz 715 członków ich rodzin i znajomych – przepracowało w czerwcu niemal 12 tys. godzin, realizując 125 projektów społecznych na rzecz blisko 14,5 tys. potrzebujących z 14 województw. Za koordynację działań wolontariackich w Polsce odpowiedzialna była Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.

W tym roku wolontariusze zaangażowali się w pracę na rzecz dzieci, osób niepełnosprawnych, dorosłych, a także zwierząt. Działania realizowane były w ramach VII Światowego Dnia Citi dla Społeczności, obchodzonego w czerwcu równocześnie w ponad 90 krajach na całym świecie. Data tegorocznego wydarzenia związana była z jubileuszem 200-lecia Citi.

Wolontariusze wraz ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi poszukiwali osób i instytucji potrzebujących wsparcia w swoim najbliższym otoczeniu. Inicjatywy realizowane w ramach Konkursu „Wolontariusz na Bank!” obejmowały prowadzenie różnorodnych zajęć dla dzieci, remonty pomieszczeń w placówkach opiekuńczo-wychowawczych czy też porządkowanie schronisk dla zwierząt. Wśród działań znalazły się również całkiem nowe inicjatywy takie jak: remont skansenu, porządkowanie terenu pod ścieżkę ekologiczną, warsztaty dla bezrobotnych kobiet czy tworzenie teledysków przez dzieci i wolontariuszy.

– Wolontariat pracowniczy w Citi Handlowy jest realizowany już od 7 lat – mówi Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Obejmuje wiele aktywności i działań społecznych, łączy naturalną chęć pomocy innym z profesjonalnymi narzędziami, które ułatwiają organizowanie prac i zarządzanie projektami. Dzięki temu przynosi on wiele korzyści wszystkim zaangażowanym stronom. Pozwala udzielić realnego wsparcia potrzebującym, a z drugiej strony buduje sieci społeczne w organizacji. Przynosi również korzyści biznesowe – poprawia wizerunek firmy oraz wzmacnia zaangażowanie pracowników. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy program wolontariatu pracowniczego jest zaplanowany z głową i realizowany z sercem – mówi Krzysztof Kaczmar.

Pracownicy, którzy w tym roku nie zgłosili własnych pomysłów, mogli włączyć się w realizację projektów zaproponowanych przez swoich kolegów lub Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Oprócz Konkursu „Wolontariusz na Bank!”, wolontariusze zaangażowali się w projekty dodatkowe takie jak:

  • Krewniacy z banku – akcje krwiodawstwa w 5 lokalizacjach: Pruszków, Warszawa ul. Senatorska oraz ul. Goleszowska, Chełm Śląski i Olsztyn, podczas których dzięki zaangażowaniu 203 wolontariuszy zebrano ponad 80 litrów krwi dla potrzebujących.
  • Hocki-Klocki – 18 zajęć artystycznych dla dzieci, podczas których miały one okazję wziąć udział w nietypowych zajęciach plastycznych. Najmłodsi nauczyli się techniki decoupage, tworzyli torby ekologiczne, malowali palcami, rzeźbili w masie solnej. Zajęcia odbyły się na terenie przedszkoli, szkół oraz ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.
  • Z wizytą w Brzeziu – grupa wolontariuszy spotkała się w dawnym pałacu Leopolda Kronenberga, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza. Wolontariusze uporządkowali teren wokół pałacu, zbudowali miejsce ogniskowe oraz pomalowali 4 pokoje w placówce. Poprowadzili również nietuzinkowe zajęcia dla dzieci. Wśród atrakcji znalazły się zajęcia ruchowe, kulinarne, warsztaty modowe oraz gra terenowa.

– Wolontariat dał mi szansę zaspokojenia potrzeb niezwiązanych z biznesem – była to doskonała okazja do zrealizowania moich zainteresowań. Praca dała mi poczucie satysfakcji z pożytecznych i wartościowych działań na rzecz innych, przyniosła też inspirację do dalszych realizacji. Wolontariat był też dla mnie niepowtarzalną okazją do nawiązania nowych kontaktów i integracji ze współpracownikami – mówi Adam Lesiński, wolontariusz z Citi Handlowy.

Fundacja Kronenberga już od 7 lat koordynuje Program Wolontariatu Pracowniczego w Citi Handlowy. W latach 2005-2012 wolontariusze Citi Handlowy zaangażowali się w prace na rzecz innych ponad 11 800 razy, realizując 1024 projekty przepracowali łącznie ponad 74 000 godzin. Podczas 7 lat trwania Programu Wolontariatu Pracowniczego pomoc trafiła do ponad 135 000 osób w całej Polsce.

Citi Handlowy jest liderem wolontariatu pracowniczego w Polsce, za którego koordynację odpowiada założona przez niego Fundacja Kronenberga.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu