Przejdź do treści

Projekt Moje 89 Pokolenie: ruszyła II tura konkursowa, nowe zadania dla uczestników

Zostań dokumentalistą swojego życia i stań się częścią niezwykłego przedsięwzięcia. Chwyć za kamerę, aparat fotograficzny lub telefon komórkowy i przejdź do historii polskiego kina!

16 lipca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie reżyser Paweł Jóźwiak-Rodan zainaugurował II etap konkursowy projektu Moje 89 Pokolenie. Do 15 października 2012 roku pocztą, na oficjalną stronę projektu www.mojepokolenie.pl lub za pośrednictwem portalu filmowego Millionyou.com chętni mogą nadsyłać materiały filmowe portretujące pokolenie młodych ludzi urodzonych po 1989 roku. Najciekawsze prace staną się częścią pierwszego w Polsce pełnometrażowego „crowdsourcingowego” filmu dokumentalnego, którego premierę zaplanowano na 2013 rok. Osoby, których materiały znajdą się w filmie otrzymają również 100 PLN od każdej wykorzystanej minuty!

W promocję przedsięwzięcia zaangażowały się znane osoby ze świata kultury, sztuki i show-businessu, takie jak reżyser Krzysztof Zanussi, raper Ten Typ Mes czy aktorka Anna Mucha.

Podsumowaniem pierwszej tury projektu, w trakcie której młodzi filmowcy-amatorzy, dokumentując swoje życie, wykonywali zadania przygotowane przez organizatorów, jest opublikowany w Internecie teaser, zmontowany z fragmentów dotychczas nadesłanych filmów.

Projekt Moje 89 Pokolenie skierowany jest przede wszystkim do młodych osób urodzonych po 1989, które pragną wyrazić siebie, podzielić się swoim spojrzeniem na rzeczywistość i razem z organizatorami przedsięwzięcia stworzyć zbiorowy portret pokolenia ludzi urodzonych w wolnej Polsce. Autorem może być również osoba starsza, pod warunkiem jednak, że z przedstawicieli pokolenia „89+” uczyni bohaterów swojego materiału filmowego.

Wraz z rozpoczęciem drugiej tury na uczestników projektu Moje 89 Pokolenie czekają nowe wyzwania. Do konkursu mogą przystąpić zarówno nowe osoby, jak i ci, którzy przesłali już swoje prace w trakcie pierwszego etapu.

Reżyser Paweł Jóźwiak-Rodan proponuje, aby tym razem, cały czas pamiętając o realizacji wytycznych z poprzedniej tury, uczestnicy skupili się na przedstawieniu historii konkretnego bohatera. Autor może sam zostać głównym bohaterem własnego filmu, bądź wziąć na celownik obiektywu kogoś innego. Ważne, aby skupił się na jednostce, pokazał ważne dla niej chwile, wydarzenia, miejsca i osoby. Jóźwiak-Rodan zachęca również do korzystania z dostępnych materiałów archiwalnych, nagrań i fotografii z dzieciństwa, a także do poszukiwania napięć i kontrastów poprzez konfrontowanie głównych bohaterów z osobami starszymi, spoza ich pokolenia.

Jóźwiak-Rodan podkreśla zarazem, że przedstawione przez organizatorów wytyczne stanowią jedynie swoisty drogowskaz dla uczestników projektu. Mile widziane są również materiały, które w twórczy sposób wyłamują się z nakreślonych reguł. Nie należy się również przejmować, gdy nie zdąży się zrealizować wszystkich zadań. Każdy fragment jest cenny, każdy kadr czy ujęcie może zostać wykorzystane w filmie! Również osoby, które nie zdążyły przesłać swoich prac w trakcie I tury, właśnie teraz mają szansę, by to zrobić!

Wszystkie zasady, informacje na temat nowych zadań, a także cenne podpowiedzi, video-wskazówki, materiały promocyjne oraz ważne zalecenia dotyczące wymogów technicznych, jakości dźwięku i obrazu nadsyłanych filmów, dostępne są za pośrednictwem portalu Millionyou.com lub na oficjalnej stronie projektu www.mojepokolenie.pl.