Polacy zdominowali drugą edycję międzynarodowego konkursu programistycznego Code of Duty

Dobiegła końca druga edycja konkursu programistycznego „Code of Duty” zorganizowanego przez firmę Criteo (www.criteo.com), światowego lidera reklamy typu display. Pierwsza dziesiątka otrzymała nagrody pieniężne o łącznej wartości 20 000 euro.

„Konkurs «Code of Duty» jest coraz lepiej znany, dzięki czemu rośnie popularność naszej firmy w środowisku inżynierów informatyków” – powiedział Romain Niccoli, współzałożyciel Criteo i dyrektor techniczny firmy.

W eliminacjach do konkursu wzięło udział 2100 osób z ponad 17 krajów, w tym 850 inżynierów. Najliczniej reprezentowani byli Francuzi (282 osób) i Polacy (44 osoby), ale udział wzięli również programiści z Irlandii i Łotwy. W finale zorganizowanym w Paryżu 30 czerwca br. zmierzyło się 30 najlepszych uczestników z sześciu krajów. Wśród nich znalazło się aż 12 Polaków.

Dla Romaina Niccoli kluczowe znaczenie miało rozszerzenie konkursu na całą Europę: „Criteo jest dzisiaj międzynarodową organizacją, której uniwersalnym językiem jest technologia. Dlatego naszym kluczowym celem było nadanie konkursowi «Code of Duty» europejskiego charakteru. Fakt, że w finale znaleźli się przedstawiciele sześciu różnych narodowości dowodzi, że Criteo cieszy się coraz większą popularnością również poza granicami Francji. CriteoLabs, nasz ośrodek badań i rozwoju, jest dziś multikulturalną skarbnicą wiedzy zarówno dla firmy, jak i dla naszych inżynierów”.

Jednym z celów konkursu „Code of Duty” jest przyciągnięcie do firmy nowych talentów. W tym roku firma poszukuje 100 inżynierów, którzy wzmocnią zespół powstałego niedawno w Paryżu ośrodka badań i rozwoju CriteoLabs.

W Criteo pracuje już trójka finalistów pierwszej edycji konkursu, w tym Pascal – ubiegłoroczny zwycięzca, który w tym roku aktywnie uczestniczył w przygotowaniu konkursu.

Dla Przemysława „Psyho”, studenta informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, który zwyciężył tegoroczną edycję, poziom konkursu odpowiadał jego oczekiwaniom. „Biorąc pod uwagę limit czasu, w którym należało rozwiązać złożony problem algorytmiczny, uważam, że konkurs był na naprawdę wysokim poziomie. Dodatkowym utrudnieniem były dostarczone „test case’y, gdyż każda ilustracja wymagała zastosowania nieco innych algorytmów”.

Dla czwartego finalisty, Veselina „Anrieffa” z Bułgarii, doświadczenie było więcej, niż pozytywne: „Konkurs był naprawdę fantastyczny! Brałem już udział w wielu konkursach, ale ten był zdecydowanie najlepiej zorganizowany i najprzyjemniejszy. Postawione zadanie, system scoringowy, otoczenie, nastrój, wycieczka do biura firmy i wielki gong na początek i koniec konkursu – wszystko było naprawdę świetnie przygotowane”.

Finał tegorocznego konkursu odbył się pod dyktando Polaków. W gronie trzydziestu finalistów znalazło się aż dwunastu polskich programistów. Pierwsze trzy miejsca zajęli Przemysław „Psyho”, Eryk „Eryx” (obaj z Uniwersytetu Warszawskiego) i Przemysław „izulin” z Uniwersytetu Wrocławskiego, a w pierwszej dziesiątce uplasował znalazła się jeszcze kolejna trójka Polaków.

Więcej informacji na temat konkursu, zdjęcia z finału, zadania, test czasowy i zwycięskie rozwiązania można znaleźć na stronie http://labs.criteo.com/code-of-duty-2.