Nowe data center T-Systems

T-Systems, jeden z największych dostawców rozwiązań teleinformatycznych należący do globalnej grupy Deutsche Telekom AG, otworzył nowe data center zlokalizowane w Katowicach. Miliony operacji na sekundę oraz przechowywanie dziesiątek petabajtów (tysięcy terabajtów) danych – to początkowe możliwości techniczne nowego obiektu. Dla T-Systems, europejskiego lidera usług outsourcingu data center oraz infrastruktury, nowo otwarta lokalizacja jest pierwszym centrum przetwarzania danych w Polsce.

Dzięki najwyższej klasy urządzeniom i technologiom w data center, T-Systems może oferować klientom środowisko do przechowywania danych i back-upu, relokację i konsolidację infrastruktury, a także swobodne przetwarzanie danych w chmurze prywatnej. Ponadto, do dyspozycji klientów są również łącza WAN i nielimitowany dostęp do internetu, a także usługi z zakresu VoIP over cloud i dynamicznej architektury IaaS (Infrastructure as a Service) oraz PaaS (Platform as a Service). Wszystkie usługi data center T-Systems objęte są rygorystycznym SLA (Service Level Agreement), dzięki czemu klienci mają zapewnione pełne bezpieczeństwo finansowe.

Data center T-Systems umiejscowione jest w obiekcie przeznaczonym wyłącznie dla usług data center, ulokowanym na 1,5 ha strzeżonego terenu. Jest w nim zapewniony dostęp do dedykowanych linii światłowodowych oraz węzłów czołowych operatorów telekomunikacyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Obiekt jest wyposażony w telewizję przemysłową (CCTV), własną sieć strukturalną i LAN oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa zarówno fizycznego, jak również energetycznego. Cała infrastruktura jest w pełni redundantna, również na poziomie serwerów.

– Gwarancja ciągłości działania wszystkich systemów, wysokie standardy techniczne oraz pełna ochrona zapisywanych danych to kluczowe cechy data center. Niezwykle ważne były dla nas również takie aspekty, jak szybkość przekazywanych danych oraz bezpieczeństwo energetyczne, co osiągnęliśmy dzięki dostępowi do sieci światłowodowej oraz dwóm niezależnym liniom zasilania. W nowym data center będziemy oferować klientom rozwiązania w pełni dostosowane do ich potrzeb oraz zgodne z międzynarodowymi standardami Deutsche Telekom – powiedział Maciej Plebański, Dyrektor Działu Sprzedaży w T-Systems Polska.

Przestrzeń kolokacyjna firmowana marką T-Systems znajduje się w 3Services Factory, nowopowstałym Centrum Przetwarzania Danych na Śląsku zlokalizowanym w pobliżu rozbudowanej sieci autostrad, węzłów kolejowych i dwóch lotnisk międzynarodowych – w Pyrzowicach oraz Balicach.

Data center w Katowicach jest jednym z 90 centrów przetwarzania danych zarządzanych przez T-Systems na świecie. W sumie firma dysponuje niemal 120 tys. m2 przestrzeni data center, w ramach których wykonywanych jest 117,400 mln operacji na sekundę. T-Systems posiada również globalną infrastrukturą IP VPN (Virtual Private Network), w ramach której znajduje się 78 tys. punktów i 1000 routerów brzegowych oraz 360 tys. routerów i switchy ulokowanych u klientów. Liczba data center, wykorzystywane technologie oraz jakość świadczonych usług sprawiły, że firma badawcza Gartner uplasowała T-Systems w gronie liderów usług outsourcingu data center oraz infrastruktury w Europie w 2011 r., w towarzystwie takich gigantów, jak: IBM, HP i CSC.