Spadki i stabilizacja w pierwszym półroczu na rynku nieruchomości

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w I. kwartale 2012 roku do użytku oddano o 31, 9% więcej mieszkań niż w tym samym okresie 2 lata temu. Według analityków otoDom.pl w pierwszym półroczu ceny mieszkań na rynkach wtórnym i pierwotnym ustawicznie spadały nawet na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy.

Patrząc na dane rynkowe serwisu otoDom.pl z I poł. 2012 roku dla 5 miast Polski – Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Poznania, ceny mieszkań na rynkach wtórnym i pierwotnym ustawicznie spadały nawet na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Średnia cena ofertowa metra kwadratowego w okresie styczeń-czerwiec spadła o 350 zł w Warszawie, 150 zł w Poznaniu, 200 zł we Wrocławiu oraz 250 zł w Krakowie i Gdańsku, czyli średnio o 4-5%. We wszystkich branych od uwagę przez analityków otoDom.pl miastach w czerwcu trzeba było zapłacić za metr kwadratowy o średnio kilka procent mniej niż w analogicznym okresie minionego roku.

Półrocze spadków

W pierwszych miesiącach tego roku średnie ceny ofertowe mieszkań 2-pok. w Warszawie plasowały się na poziomie 8400 zł, w Poznaniu taki metraż był dostępny na poziomie 5800 zł, a we Wrocławiu w średniej cenie 6200 zł. Stosunkowo dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych kupujących w tym samym czasie cieszyły się mieszkania z rynku pierwotnego. W styczniu liczba ofert sprzedaży nowych mieszkań była o kilkanaście tysięcy większa r/r. Aktualne ceny są natomiast średnio o 5-10% niższe od ubiegłorocznych.

– Deweloperzy oferowali nowe inwestycje, starając się dopasowywać je do zróżnicowanych wymogów odbiorców. Pojawiły się oferty o niższych cenach, nieco lepiej dopasowane do aktualnych oczekiwań kupujących w zakresie liczby pokoi, metrażu i lokalizacji. Jednocześnie rosło zainteresowanie tańszymi mieszkaniami pochodzącymi z rynku wtórnego. Na rynku warszawskim cały czas sporo było mieszkań, urządzonych w wysokim standardzie, których ceny znacznie przekraczały ceny mieszkań z rynku pierwotnego – mówi Przemysław Kotwicki, Dyrektor serwisu ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości otoDom.pl.

Spokojniej na rynku wynajmu

Jeżeli chodzi o wynajem nieruchomości na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy w największych miastach Polski spadki nie były tak ewidentne. W I. kw. ceny wynajmu mieszkań 2-pok. w Warszawie utrzymywały się na stałym, niemal identycznym do poprzedniego roku poziomie, i wynosiły średnio 2520 zł za miesiąc. Od stycznia ceny wynajmu kawalerek w Warszawie stopniowo malały, utrzymując się obecnie na średnim poziomie 1800 zł. W Gdańsku ceny wynajmu mieszkań 2-pokojowych spadły w przeciągu roku średnio o 120-150 zł, oraz 100 zł w okresie od stycznia do czerwca, czyli ok. 9-10%. Koszt wynajmu kawalerki spadł od stycznia o średnio 200 zł, czyli ok. 16-17%.

W porównaniu do tego samego okresu w 2011 roku, ceny również spadły średnio o 200 zł. W Poznaniu ceny wynajmu mieszkań 2-pok. i kawalerek były niemal identycznie zarówno r/r, jak i w okresie styczeń-czerwiec. We Wrocławiu 2-pok. lokum wynajmiemy dziś średnio o 5% taniej niż w styczniu. Wynajem kawalerki natomiast to dziś średnio o 10% mniejszy koszt niż rok temu. Na rynku nieruchomości krakowskich można było zaobserwować najbardziej stabilną sytuację cenową. Zarówno mieszkania 2-pok., jak i kawalerki wynajmiemy za prawie takie same pieniądze jak w styczniu i marcu tego roku, oraz w analogicznym okresie rok temu.

Prognozy na drugie półrocze

Eksperci otoDom.pl w następnych sześciu miesiącach nie przewidują gwałtownych zmian cen. Jak jednak podkreślają, trudno jest jednoznacznie prognozować jak będzie wyglądała sytuacja na rynku w kolejnych miesiącach. – Biorąc pod uwagę takie czynniki ekonomiczne jak inflacja, wzrost cen paliw oraz towarów i usług, a także już obniżone ceny mieszkań i wynajmu, nie spodziewamy się gwałtownych spadków cen w najbliższej przyszłości. Z drugiej strony zmniejszająca się liczba transakcji na rynku, mniejsza liczba udzielanych kredytów oraz cały czas duża podaż mieszkań zaostrza konkurencję pomiędzy sprzedającymi co przekłada się na obniżki cen transakcyjnych. Taki trend może się utrzymać w drugiej połowie roku – dodaje Przemysław Kotwicki.

Patrząc natomiast na liczbę aktywnych ofert, serwis otoDom.pl odnotował na przestrzeni ostatniego półrocza wyraźny wzrost zamieszczanych ogłoszeń wynajmu w Poznaniu (28%) oraz Krakowie (24%). Liczba Ofert sprzedaży utrzymywała się we wszystkich miastach na tym samym poziomie.

www.otoDom.pl