Biurowiec Green Corner realizowany przez Skanska wynajęty w 95%

Dzięki dwóm kolejnym umowom najmu Skanska Property Poland zakończy wkrótce komercjalizację biurowca Green Corner, który powstaje na warszawskiej Woli. Po podpisaniu ostatnio dwóch umów w Green Corner, wynajęto już w sumie 95% kompleksu. Pierwszy z nowych najemców zajmie ok. 12 000 m2 powierzchni biurowej. Drugim najemcą jest Ruch S.A., który z kolei wynajął 2 380 m2. Wcześniej podpisano już umowy najmu w Green Corner z takimi firmami jak Grupa Nordea, Grant Thornton, Jones Lang LaSalle Group Services czy CHI Polska. Budowa tego zielonego biurowca rozpoczęła się w lutym 2011 roku, a jego oddanie do użytku planowane jest na czwarty kwartał 2012 roku.

„Green Corner to wyjątkowy projekt nie tylko ze względu na zastosowane w nim przyjazne środowisku rozwiązania, ale też doskonałą lokalizację w centrum Warszawy. Obiekt idealnie wpisuje się nowy charakter Woli, która staje się coraz ważniejszym miejscem na biznesowej mapie Warszawy. Cieszymy się, że proces najmu powierzchni biurowej w tym biurowcu przebiegł tak sprawnie. Było to możliwe dzięki efektywnej współpracy z naszymi najemcami, którym staramy się zapewniać jak najwyższy komfort pracy oraz elastycznie reagować na ich potrzeby” – powiedział Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. leasingu i asset management w Skanska Property Poland.

Green Corner to kompleks biurowy klasy A zaprojektowany i realizowany zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju. Ten siedmiopiętrowy biurowiec składać się będzie z dwóch budynków, których całkowita powierzchnia najmu wyniesie około 27 000 m2. Green Corner został już precertyfikowany w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie, co związane jest z zastosowaniem licznych rozwiązań przyjaznych środowisku, a jednocześnie znacznie obniżających koszty eksploatacyjne budynku. Innowacyjne, inteligentne rozwiązania nie tylko zminimalizują wpływ obiektu na środowisko naturalne, ale jednocześnie przyniosą najemcom korzyści w postaci niższych faktur za wodę i elektryczność. Zapewnią to m.in. panele fotowoltaiczne wykorzystujące energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej, możliwość wykorzystania ciepła odzyskiwanego z biur do ogrzewania garażu czy nowoczesny system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących. Użytkownicy Green Corner będą mogli korzystać także z parkingu dla rowerów oraz przebieralni i pryszniców dla rowerzystów.

Green Corner to nowoczesny i funkcjonalny kompleks biurowy klasy A zaprojektowany i realizowany w zgodzie z polityką zielonego, zrównoważonego budownictwa. Jest to pierwszy projekt biurowy w Warszawie precertyfikowany w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Ten siedmiopiętrowy kompleks składać się będzie z dwóch budynków biurowych, których całkowita powierzchnia najmu wyniesie około 27 000 m2 (14 000 m2 w budynku A oraz 13 000 m2 w budynku B). Duże i odpowiednio zaprojektowane powierzchnie biurowe zapewnią najemcom wysoką elastyczność w zakresie aranżacji wnętrz. Biurowiec Green Corner został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierownictwem Michała Nocunia z firmy MW Projekt Biuro Projektowe Sp. z o.o. z Warszawy. Generalnym wykonawcą obiektu jest Skanska S.A., a za komercjalizację powierzchni odpowiedzialna jest Skanska Property Poland. Budowa Green Corner rozpoczęła się w lutym 2011 roku, a w grudniu tego samego roku ruszyły prace nad budynkiem B. Oddanie kompleksu do użytku planowane jest na czwarty kwartał 2012 roku.

Kompleks Green Corner powstaje u zbiegu ulic Chłodnej i Wroniej, w samym sercu warszawskiej Woli. W tej dynamicznie rozwijającej się części miasta, należącej do biznesowego centrum stolicy, w przyszłości planowane są liczne inwestycje komercyjne i mieszkaniowe, a także rozbudowa infrastruktury drogowej. Usytuowanie kompleksu w centrum Warszawy, w pobliżu dużych węzłów komunikacji miejskiej (8 linii tramwajowych, 9 autobusowych oraz 10 minut pieszo od planowanej stacji II linii metra) będzie istotnym udogodnieniem dla pracowników docierających do pracy z różnych części Warszawy. W kompleksie powstanie dwupoziomowy parking podziemny z 265 miejscami oraz podziemny parking rowerowy z 40 miejscami oraz prysznicami i szatniami dla rowerzystów. W biurowcu Green Corner znajdzie się także 6 stanowisk zasilania dla aut napędzanych energią elektryczną.

Green Corner został zaprojektowany i jest realizowany w oparciu o najnowsze, dostępne technologie oraz zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Kompleks, który jest precertyfikowany w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie, podobnie jak pozostałe projekty biurowe Skanska Property Poland, ubiegać się będzie o certyfikaty LEED oraz EU GreenBuilding. Nowoczesne, inteligentne technologie zastosowane podczas jego projektowania i budowy pozwolą na znaczne ograniczenie kosztów operacyjnych budynku, co przełoży się na oszczędność dla najemców. Jednocześnie budynek tworzy wyjątkowe środowisko wewnętrzne, które sprzyja wzrostowi produktywności pracowników poprzez zapewnienie im optymalnych i komfortowych warunków pracy. Technologie te, wraz z nowoczesnym systemem zarządzania budynkiem (Building Management System – BMS) pozwolą na znaczne zmniejszenie zużycia energii w porównaniu z budynkiem referencyjnym.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, budynki posiadające certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o około 8-9% w porównaniu do referencyjnych budynków, a koszty zużycia energii w nich są niższe o około 30%. Ponadto, według obserwacji Skanska Property Poland wykorzystanie wody szarej (woda powstała po umyciu rąk lub po kąpieli), wodooszczędnej armatury, toalet o niskim zużyciu wody oraz bezwodnych pisuarów zapewnia oszczędność wody na poziomie 60%.

Zielone technologie zastosowane w Green Corner zapewniają nie tylko oszczędności, ale także przyjazne środowisko pracy, na które wpływają: optymalny dostęp do światła dziennego oraz wysoka dokładność w utrzymaniu parametrów powietrza zarówno pod względem jego wilgotności, jak i dostępu świeżego powietrza. Wszystkie te rozwiązania mają bezpośredni wpływ na większą produktywność pracowników i obniżenie absencji spowodowanej chorobami.

Pionierskie rozwiązania wykorzystane w Green Corner, które korzystnie wpłyną na całkowity bilans energetyczny kompleksu, komfort pracy oraz zminimalizują jego oddziaływanie na środowisko naturalne obejmują m.in.:

 • nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS sterujący optymalnym wykorzystaniem energii w obrębie kompleksu
 • możliwość wykorzystania ciepła odzyskiwanego z biur do ogrzewania garażu
 • energooszczędny system oświetlenia (energooszczędne świetlówki, czujniki ruchu sterujące oświetleniem w częściach wspólnych biurowca oraz system daylight control dostosowujący natężenie oświetlenia do ilości światła dostającego się z zewnątrz)
 • fasada i okna o wysokiej izolacyjności termicznej ograniczające straty energii
 • panele fotowoltaiczne wykorzystujące energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej
 • zakup energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych
 • nowoczesny system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących (system, który w przeciwieństwie do systemów tradycyjnych zapewnia w 100% dostęp świeżego powietrza do klimatyzowanych pomieszczeń. Charakteryzuje się on brakiem części ruchomych, czyli wentylatorów, niską emisją hałasu oraz mniejszym zużyciem energii do chłodzenia wykorzystywanej w nim wody)
 • wykorzystanie materiałów wykończeniowych z niską zawartością lotnych związków organicznych, a przez to bardziej korzystnych dla zdrowia użytkowników biur
 • systemy pozwalające na oszczędzanie zużycia wody pitnej: użycie wody szarej (woda powstała po umyciu rąk lub po kąpieli) do spłukiwania toalet, bezwodne pisuary, wodooszczędne armatura oraz toalety
 • wykorzystywanie roślin niewymagających podlewania na otwartych terenach zielonych
 • specjalnie wydzielone miejsca parkingowe dla aut niskoemisyjnych oraz 6 punktów zasilania dla pojazdów z napędem elektrycznym
 • użycie surowców produkowanych lokalnie, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie oddziaływania ich transportu na środowisko naturalnie
 • energooszczędne windy wyposażone w system odzyskiwania energii podczas hamowania