Przejdź do treści

Serwery w chmurze coraz popularniejsze – zalety prywatnych serwerów wirtualnych

Wirtualne serwery prywatne uruchamiane w modelu chmury stanowią poważną alternatywę dla klasycznych ofert serwerów wirtualnych, VPS i serwerów dedykowanych. CloudServer to możliwość skonfigurowania serwera do własnych potrzeb i płacenia tylko za to, co w danej chwili jest nam potrzebne.

Prawdziwym hitem ostatnich miesięcy stały się wirtualne serwery prywatne uruchamiane w chmurze. Samo pojęcie serwerów w chmurze jest dość obszerne, a wielu dostawców hostingu interpretuje je według własnego uznania. Czym jest cloud hosting i dlaczego warto wykorzystać tego typu rozwiązania we własnych projektach internetowych? O tym w artykule.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są wirtualne serwery prywatne (ang. Virtual Private Server). VPS to usługa hostingowa polegająca na udostępnieniu wirtualnego serwera o określonych parametrach z dostępem administracyjnym (konto root). Użytkownik może samodzielnie zarządzać serwerem internetowym, w tym instalować własne biblioteki i aplikacje. Idea VPS bazuje na wykorzystaniu mechanizmów wirtualizacji do współdzielenia zasobów fizycznego serwera lub klastra serwerów między wiele wirtualnych maszyn, widocznych z perspektywy klienta, systemu operacyjnego i aplikacji jako samodzielne, niezależne serwery internetowe.

– Usługa CloudServer stanowi połączenie klasycznej oferty VPS-ów z możliwością dostosowania konfiguracji serwera do potrzeb klienta. VPS w chmurze daje nam swobodę zmiany konfiguracji serwera. Dodanie 16 GB RAM lub dołożenie 1 TB przestrzeni dyskowej zajmuje kilka sekund i jest w pełni zautomatyzowane – mówi Michał Trziszka, CEO w firmie Cal.pl.

W tym kontekście cloud hosting daje nam możliwość szybkiego reagowania na zwiększające się zapotrzebowanie na moc serwera np. w trakcie prowadzenia intensywnych kampanii promocyjnych lub rosnącego zainteresowania portalem randkowym.

Konfiguracja VPS-a dostarczanego w modelu chmury dopasowywana jest ściśle do wymagań klientów. Moc serwera wyrażona jest liczbą procesorów i ilością pamięci RAM przydzielonych maszynie wirtualnej. Dodatkowe parametry usługi to pojemność przestrzeni dyskowej, limit transferu danych, zainstalowany system operacyjny oraz panel zarządzania. Zadaniem dostawcy hostingu jest dostarczenie serwera o ściśle ustalonych parametrach (mocy). Dla odbiorcy usługi nie ma znaczenia, czy maszyna wirtualna uruchamiana jest na pojedynczym fizycznym serwerze, czy grupie serwerów zaprojektowanej w modelu chmury.

Podejście to pozwala dostosować konfigurację VPS-a zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie jest żadną tajemnicą, że inne wymagania stosuje się w odniesieniu do portali internetowych, sklepów internetowych, serwerów baz danych, serwerów gier, systemów kopii zapasowych itd. To istotna różnica między CloudServerem, a klasyczną ofertą VPS dostawców hostingu która obejmuje z reguły trzy, cztery predefiniowane warianty serwerów dedykowane do mniej lub bardziej złożonych zastosowań.

Usługa CloudServer w ofercie firmy Cal.pl łączy zalety serwerów VPS z możliwością dostosowania parametrów serwera do potrzeb klientów. Konfiguracja serwera obejmuje od 1 – 4 procesorów, od 1 do 5 GB pamięci ram oraz od 10 do 100 GB przestrzeni dyskowej. Oferta obejmuje nielimitowany transfer danych, możliwość wyboru jednego z kilkunastu systemów operacyjnych instalowanych na serwerze oraz panel zarządzania Parallels Plesk 10 domen w cenie pakietu. W tabeli prezentujemy trzy przykładowe konfiguracje serwerów CloudServer.

Pojemność dysku (GB)

Ilość pamięci RAM (GB)

Liczba procesorów

Transfer danych

Cena (miesięcznie)

Wariant korzystny

10

1

1

Bez limitu

50 zł

Wariant optymalny

50

3

2

120 zł

Wariant
MAX

100

5

4

205 zł

 

Serwer wirtualny, nazywany hostingiem współdzielonym, to podstawowa oferta dostawców hostingu, która pozwala małym firmom zaistnieć w Internecie. W ramach niewielkiej rocznej opłaty otrzymujemy miejsce na firmowa stronę WWW, blog lub niewielki sklep internetowy z możliwością założenia skrzynek poczty elektronicznej wszystkich pracownikom. To za mało, jeśli prowadzimy biznes w Internecie.

– Serwery VPS cechuje relatywnie niska cena tylko nieznacznie wyższa od ofert hostingu współdzielonego oraz funkcjonalność porównywalna z dużo droższymi serwerami dedykowanymi. Jednocześnie VPS to przede wszystkim dostęp do serwera na poziomie administracyjnym (kont root), który pozwala samodzielnie zarządzać urządzeniem, dostosować jego konfigurację systemu oraz instalować własnych bibliotek i aplikacji – mówi Michał Trziszka, Cal.pl.

VPS w chmurze to znakomita propozycja dla osób i firm, które myślą o uruchomieniu sklepu internetowego, niewielkiego portalu społecznościowego, serwisu randkowego lub serwera gier. VPS znajdą zastosowanie we wszystkich tych rozwiązaniach dedykowanych, które wymagają nieszablonowych konfiguracji sprzętowo – programowych, w tym mniej popularnych bibliotek, które nie są standardowo instalowane na hostingu współdzielonym.

Serwery VPS są chętnie kupowane przez agencje interaktywne zajmujące się odsprzedażą usług hostingowych. W ten sposób firmy te mogą zarabiać na utrzymaniu stron WWW swoich klientów, jednocześnie oferując im wartość dodaną w postaci kompleksowej obsługi ich projektów internetowych.

Drugą grupę rozwiązań hostingowych dostarczanych w chmurze stanowią tzw. wirtualne chmury prywatne Private Cloud. Klient wykupuje określone zasoby klastra serwerów (procesor, RAM, przestrzeń dyskowa, transfer danych), które są alokowane na potrzeby uruchamianych maszyn wirtualnych.

– W ramach usługi firma otrzymuje wirtualne centrum przetwarzania danych, które może wykorzystać do zbudowania własnej infrastruktury IT złożonej z dowolnej liczby wirtualnych serwerów, macierzy dyskowej oraz wydzielonej sieci LAN. Klient ma pełną elastyczność wbudowaniu i konfigurowaniu serwerów wirtualnych. Zarządzanie wirtualizacją odbywa się z poziomu wygodnych interfejsów takich jak vSphere lub vCloud – dodaje Michał Trziszka, Cal.pl

Wirtualne serwery prywatne uruchamiane w modelu chmury stanowią interesującą alternatywę dla usług hostingu współdzielonego oraz mało elastycznych i kosztownych serwerów dedykowanych. Usługi typu CloudServer cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów, dzięki możliwości dostosowania konfiguracji serwera oraz szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby. Nie ważne, czy prowadzisz intensywną kampanię marketingową, czy też Twój serwis internetowy odwiedza z tygodnia na tydzień coraz więcej osób. CloudServer będzie podążał za Tobą.