Odmienność poznańskiego rynku deweloperskiego

W ostatnich miesiącach we wszystkich głównych miastach w kraju wzrosła oferta deweloperska. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi klienci nie mieli jeszcze tak dużego wyboru nowych mieszkań. W ciągu ostatnich trzech miesięcy oferta zwiększyła się od 6 proc. w Warszawie do 20 proc. w Gdańsku.

W Poznaniu sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj również podaż wzrosła, jednak ciągle nie udało się osiągnąć poziomu sprzed roku, kiedy przekraczała 4,6 tys. mieszkań. Obecnie na poznańskim rynku deweloperskim według Emmerson do kupienia jest 4,2 tys. mieszkań. Taka ilość jest jednak wystarczająca, aby zaspokoić zapotrzebowanie nabywców.

Ze względu na niższą zdolność kredytową osoby planujące zakup poszukują dziś mieszkań o mniejszej powierzchni niż klika lat temu i takie oferują deweloperzy w nowych inwestycjach. W Poznaniu co druga oferta na rynku pierwotnym to mieszkanie z najbardziej atrakcyjnymi dla nabywców, dwoma pokojami. W rozpoczynanych inwestycjach takie mieszkania mają często powierzchnię do 40 mkw.

Co trzecie nowe mieszkanie wystawione do sprzedaży to lokal trzypokojowy. Kawalerki, które obejmują 12 proc. poznańskiej oferty rynku pierwotnego, nie stanowią konkurencji dla mieszkań dwupokojowych. Nieznacznie większe od jednopokojowych, kompaktowe dwa pokoje są bowiem o wiele bardziej funkcjonalne. Duże mieszkania obejmują tylko 7 proc. podaży na poznańskim rynku pierwotnym.

Mniejszy metraż mieszkań generuje niższą cenę całkowitą, a to ważne dla klientów, którzy mają teraz ograniczone możliwości zdobycia finansowania w bankach. – Nasi klienci na osiedlu Red Park, które powstaje koło Lasku Dębieckiego decydują się najczęściej na mieszkania o powierzchni do 50 mkw. Największą popularnością cieszą się dwa pokoje o niewielkim metrażu. W inwestycji można kupić mieszkania już od 5417 zł/mkw. Żeby ułatwić klientom zakup oferujemy system płatności 15/85. Oznacza to konieczność wpłaty 15 proc. ceny po podpisaniu umowy. Pozostałą część należności nabywcy regulują dopiero we wrześniu przyszłego roku przy odbiorze kluczy – wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.

Średnia ofertowa: 6 500 zł/mkw.

Jak podaje retNet Consulting w maju br. średnia cena ofertowa na poznańskim rynku pierwotnym wyniosła ok. 6500 zł/mkw., a transakcyjna 5945 zł/mkw. Zwracają uwagę, że w porównaniu z kwietniem kupujący płacili w maju za metr nowego mieszkania nieznacznie więcej. Pod tym względem Poznań stanowi wyjątek, bo w większości miast notowana jest niewielka tendencja spadkowa cen.

Największą liczbę mieszkań deweloperskich oferuje poznańskie Stare Miasto, ale większość kupujących poszukuje tańszych lokali w innych dzielnicach.

Tylko do końca 2012 roku można skorzystać z dopłat do kredytów w ramach programu Rodzina na swoim. Nie jest to łatwe bo lokali, które mieszczą się w obowiązujących limitach cenowych jest na rynku niewiele. Dla przykładu, na wspomnianym już osiedlu Red Park powstającym na poznańskim Dębcu w sprzedaży jest tylko kilka takich mieszkań, na które można uzyskać dopłaty. Rodziny i single, którzy poszukują w Poznaniu mieszkania mogą wybierać spośród 10 proc. nowych lokali na rynku, które obejmują dopłaty, szacuje Home Broker. Od marca tego roku ich ilość zwiększyła się o połowę.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu