Rząd Stanów Zjednoczonych wybrał firmę AMD do pomocy w budowie i kształtowaniu przyszłości komputerów wysokiej wydajności

Firma AMD (NYSE: AMD) poinformowała, że otrzymała grant w wysokości 12,6 milionów dolarów na rzecz dwóch projektów badawczych przygotowywanych w ramach programu amerykańskiego Departamentu Energetyki (DOE) – Extreme-Scale Computing Research and Development, znanego jako „FastForward”. Nagroda DOE to kwota wysokości do 9,6 miliona dolarów dla firmy AMD na badania związane z procesorami i do 3 milionów dolarów na badania związane z pamięcią komputerową. Wielokrotnie nagradzany procesor AMD Opteron™  w ciągu ostatniej dekady napędzał wiele spośród największych superkomputerów na świecie. Firma AMD wynalazła także pierwszy i jedyny na świecie układ przyspieszonego przetwarzania (układ APU).

Program FastForward powstał dzięki współpracy między Biurem Nauki DOE oraz Narodową Administracją Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA). Jej celem jest zainicjowanie współpracy z wieloma firmami, aby przyspieszyć badania i rozwój nad kluczowymi technologiami niezbędnymi do stworzenia warunków dla przetwarzania danych na wielką skalę, co pozwoli systemom dużej mocy uzyskać wydajność na poziomie tryliona operacji na sekundę. Osiągnięcie tego progu to w istocie wielkie wyzwanie. Dzięki temu możliwe będzie wkroczenie na kolejny poziom mocy obliczeniowej, która wg amerykańskiego rządu jest niezbędna do zapewnienia dobrobytu i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Plan strategiczny DOE ma sprostać najważniejszym, naukowym wyzwaniom narodowym poprzez umożliwienie stworzenia środowiska symulacyjnego do badań naukowych, które będzie zbudowane w oparciu o najszybsze na świecie superkomputery o mocy na poziomie eksaflopsów (tj. klasy eksa).

Superkomputery klasy eksa będą w stanie wykonać jeden trylion operacji na sekundę około tysiąc razy szybciej niż dostępne dzisiaj najszybsze superkomputery, dzięki czemu przełamią ich obecne ograniczenia. Za sprawą superkomputerów klasy eksa czas niezbędny do przeprowadzenia działań ulegnie znacznemu skróceniu i zwiększą się możliwości wykonywania szczegółowych analiz złożonych systemów obliczeniowych. Medycyna, astrofizyka, symulacje klimatyczne czy bezpieczeństwo narodowe to wszystko dziedziny o ekstremalnych wymaganiach komputerowych.

Procesory AMD Opteron są dzisiaj wykorzystywane w wielu wiodących na świecie superkomputerach, w tym także w komputerze Roadrunner firmy IBM zlokalizowanym w Los Alamos National Laboratory DOE, który w 2008 był pierwszym superkomputerem, który utrzymywał stałą wydajność jednego petaflopsa. Procesory AMD Opteron zostały również wykorzystane w drugim na świecie superkomputerze klasy peta, tj. Jaguarze Craya umieszczonym w Oak Ridge National Laboratory. Ponadto jesienią ubiegłego roku DOE ogłosiło, że 19 200 procesorów AMD Opteron Serii 6200 posłuży do napędzania ich nowego systemu Tytan,  także w Oak Ridge National Laboratory. Już z początkiem 2013 roku ma on stać się w pełni gotowy do pracy zapewniając chwilową wydajność przekraczającą 20 petaflopsów. Procesory AMD Opteron zostały również wybrane do superkomputerowego projektu Blue Waters w National Center for Supercomputing Applications z siedzibą na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign.

Według raportu „The Future of Computing Performance, Game over or Next Level?” przygotowanego przez National Academy of Sciences w 2011 roku, „Praktycznie każdy sektor społeczny – wytwarzanie, usługi finansowe, edukacja, rząd, wojsko, rozrywka itd. – stał się zależny od ciągłego wzrostu wydajności obliczeniowej, aby móc zapewnić adekwatne możliwości produkcji, zwiększać efektywność i innowacyjność”. W celu sprostania tej potrzebie Program FastForward finansuje nowe lub istniejące innowacje technologiczne ukierunkowane na osiągnięcie zamierzonego efektu w okresie od pięciu do dziesięciu lat. Lawrence Livermore National Laboratory reprezentuje siedem laboratoriów Departamentu Energetyki i sam Departament Energetyki jako oficjalny urząd kwalifikacyjny do tej nagrody.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu