Przejdź do treści

Możesz przyjść na gotowe

Tagi:

Mieszkania z pierwszej ręki wielu klientom wciąż kojarzą się ze stresem związanym z oczekiwaniem na ukończenie inwestycji i częstymi wycieczkami w celu osobistego przekonania się czy budowa postępuje zgodnie z planem. Nie każdy może, bądź też nie ma ochoty czekać na mieszkanie. Czy w tym wypadku alternatywą jest tylko rynek wtórny? Otóż niekoniecznie.

Od czasu boomu mieszkaniowego, gdy mieszkania wyprzedawane były już na etapie tzw. dziury w ziemi wiele się zmieniło. Jedną z bardziej widocznych zmian jest możliwość kupna mieszkania także w budynkach już oddanych do użytkowania. Oczywiście należy liczyć się z tym, iż tego rodzaju oferta jest zwykle przebrana z najatrakcyjniejszych mieszkań oraz trzeba jeszcze doliczyć czas niezbędny na wykończenie. W dalszym ciągu nie zmienia to jednak faktu, iż może być ona interesująca dla osób, które nie chcą długo czekać z przeprowadzką na swoje.

Analitycy działu Badań i Analiz firmy Emmerson sprawdzili jak wygląda aktualna dostępność gotowych mieszkań w cyklicznie monitorowanych przez nich miastach. Na koniec czerwca 2012 r. zidentyfikowano ponad 12,3 tys. mieszkań, które znajdują się w już zakończonych inwestycjach deweloperskich. To o niecałe 300 mieszkań mniej niż na koniec I kw. 2012 r.

A jak sytuacja prezentuje się na poszczególnych rynkach? Otóż na początku należy zaznaczyć, iż liczba gotowych mieszkań jest w dużym stopniu pochodną wielkości rynku. Dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, iż gotowych mieszkań w Warszawie jest więcej niż wszystkich mieszkań oferowanych aktualnie w Poznaniu.

Ciekawsze powinno okazać się zatem zestawienie udziałów tego rodzaju mieszkań w całkowitej ofercie. Tym bardziej, iż udział gotowych mieszkań jest jednym ze wskaźników obrazujących kondycję rynku. Jeśli jest on wysoki oznacza to, iż mieszkania oferowane przez deweloperów nie są dostosowane do możliwości i/lub preferencji potencjalnych klientów. Jeśli jest on niski, to znaczy że deweloperzy dobrze zidentyfikowali istniejące na lokalnym rynku zapotrzebowanie i co ważniejsze potrafili na nie także właściwie odpowiedzieć.

Poniżej zamieszczono wykres obrazujący udział mieszkań gotowych w całkowitej ofercie dostępnej na danym rynku. Jak widać różnice między poszczególnymi miastami są zauważalne.

Według wyników przeprowadzonego monitoringu w chwili obecnej na relatywnie największy wybór gotowych mieszkań mogą liczyć mieszkańcy Katowic. Blisko 45% wszystkich oferowanych w tym mieście mieszkań na rynku pierwotnym stanowią lokale gotowe. W Poznaniu jest to co trzecie mieszkanie. Po drugiej stronie mamy Kraków i Wrocław, gdzie ukończone mieszkania stanowią odpowiednio 16% i 17%.