Przejdź do treści

„Wawel o zmierzchu” – ruszyła 5. edycja festiwalu

Na wawelskim Dziedzińcu Arkadowym 7 lipca została zainaugurowana jubileuszowa, piąta edycja festiwalu „Wawel o zmierzchu”! Muzyka będzie rozbrzmiewać pod osłoną nocy przez całe wakacje w rozświetlonej scenerii zabytkowej królewskiej architektury. Mecenasem festiwalu jest Ergo Hestia.

Na Dziedzińcu Arkadowym na Wawelu w sobotę zainaugurowano jubileuszową, piątą edycję festiwalu „Wawel o zmierzchu”. Głównym bohaterem wieczoru był pianista Alexander Gavrylyuk, który wykonał solowe utwory m.in. Fryderyka Chopina i Claude’a Debussy’ego .

Począwszy od 14 lipca do 25 sierpnia Dziedziniec Batorego będzie w każdą sobotę miejscem spotkań z muzyką klasyczną. Uczestnicy festiwalu usłyszą utwory najsłynniejszych kompozytorów: m.in. Fryderyka Chopina, Feliksa Mendelssohna, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego oraz Karola Szymanowskiego. Muzyczne dzieła tego ostatniego zdominują bieżącą edycję festiwalu, ponieważ właśnie w tym roku obchodzimy 130. rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci tego wybitnego kompozytora.

Z historią zmierzą się współcześni artyści: m.in. Maria Sławek, Piotr Różański, Reiner Trio, Mariola Cieniawa, Zofia Kilanowicz i Carl Petersson. „Wawel o zmierzchu” zakończy się 1 września koncertem finałowym. W ten wieczór na Dziedzińcu Arkadowym wystąpią Daniel Stabrawa oraz CORda Cracovia. W roli dyrygenta będzie można podziwiać niezastąpionego Krzysztofa Pendereckiego. Początek koncertu finałowego o godz. 19.

Organizatorami festiwalu są: Zamek Królewski na Wawelu oraz Grupa Twórcza Castello. Dyrektorem artystycznym imprezy jest Małgorzata Janicka-Słysz.

Mecenasem festiwalu „Wawel o zmierzchu” jest Ergo Hestia.