Przejdź do treści

Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie?

Czasami już pierwsza oferta wydaje się być tą jedyną, na którą czekaliśmy od przysłowiowego „zawsze”. Bywa jednak i tak, że każda kolejna propozycja zdaje się mieć same wady i już na wstępie tracimy nadzieję, że kiedykolwiek staniemy się posiadaczami własnego M. Spokojnie – wybór mieszkania to inwestycja, na którą warto poświęcić nieco więcej czasu, ale dla której nie warto – tracić głowy. Wystarczy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nasze upragnione gniazdko okazało się tym, o którym zawsze marzyliśmy.

W jakim wieku należy pomyśleć o przeprowadzce „na swoje”? To oczywiście kwestia bardzo indywidualna, ale – jak pokazuje doświadczenie – swoje pierwsze mieszkanie kupujemy zwykle w wieku około 30 lat, a więc zazwyczaj po zakończeniu edukacji, znalezieniu stałego zatrudnienia, oraz uzyskaniu wystarczającej stabilizacji finansowej – mówi Piotr Kijanka, Dyrektor Działu Sprzedaży Wawel Service. Najczęściej zainteresowane zakupem mieszkania są młode małżeństwa, często z małym dzieckiem lub też z planami rodzicielskimi, choć zdarzają się i single. O zakupie pierwszego własnego M myśli również prawie 1/5 osób w wieku powyżej 35 lat oraz nieco większy odsetek osób w wieku nieprzekraczającym 25 lat. Wszystko zależy od możliwości finansowych oraz  planów na najbliższe lata. Na co młodzi ludzie powinni zwrócić uwagę, planując zakup pierwszego mieszkania? Czy najważniejsza jest lokalizacja? Standard wykonania? A może cena?

Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć zanim zaczniemy przeglądać jakiekolwiek oferty jest ta, czy zamierzamy skorzystać z rynku pierwotnego czy wtórnego. Z pewnością obydwa sposoby mają swoje wady i zalety, wszystko zaś zależy od tego, czy nasza inwestycja ma być jedynie „chwilową poczekalnią” (np. na okres budowy własnego domu), czy raczej „przystanią” na dłużej. Jeżeli bowiem zamierzamy spędzić w naszym mieszkanku najbliższych kilka czy kilkanaście lat, warto skorzystać  z szerokiej oferty rynku pierwotnego. Co w ten sposób zyskujemy? Gwarancję, że mieszkanie jest wykonane w nowoczesnej technologii, z wykorzystaniem bezpiecznych materiałów, spełniających wymogi nie tylko polskich, ale często i światowych norm. W przypadku zakupienia nowego lokalu dochodzi również gwarancja oraz rękojmia na wykonanie mieszkania,  za które odpowiada deweloper czy spółdzielnia. Rynek pierwotny jest również doskonałą opcją dla osób, które chcą mieć własny wkład w aranżację wnętrza mieszkania.– tłumaczy Piotr Kijanka z Wawel Service.

Lokalizacja to niewątpliwie jeden z najważniejszych kryteriów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na zakup pierwszego mieszkania. Jak wiadomo, w tym wypadku trudno o obiektywną ocenę – niewielka odległość od centrum, która dla jednych będzie warunkiem niemalże najważniejszym, dla innych może się okazać tym, co jednoznacznie przekreśli decyzję o zakupie.  W tym wypadku ważny jest fakt, czy zwykliśmy podróżować po mieście samochodem, czy raczej wolimy korzystać z komunikacji miejskiej. W drugim przypadku nie bez znaczenia okaże się odległość od przystanku, a także od miejsca pracy czy szkoły. Warto wziąć wszystkie te kryteria pod uwagę już na samym początku. Kiedy już znajdziemy idealne mieszkanko, a jedyną jego wadą okaże się lokalizacja, trudno będzie pogodzić się z koniecznością zmiany. Ważne jest też to, czy bierzemy pod uwagę ewentualną sprzedaż mieszkania. Być może to odległe plany, ale w razie konieczności ich realizacji – warto mieć pewność, że poprzez źle dobraną lokalizację nie straci ono zainteresowania na rynku wtórnym.

Nawet najlepsza lokalizacja i otoczenie inwestycji nie oznacza, że wśród bogatej oferty odnajdziemy taką, która spełni nasze oczekiwania. Zastanówmy się, czy wymarzone mieszkanie jest wystarczająco funkcjonalne i postarajmy się przewidzieć ewentualne niedogodności. Warto w tym wypadku wziąć pod uwagę także nieco dalsze plany (np. powiększenie rodziny). Osoby chcące kupić swoje pierwsze mieszkanie poszukują zwykle niedużych lokali w dobrych cenach. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe, których metraż oscyluje wokół 50 m2. Najczęściej są to dwa osobne pomieszczenia, które dają nabywcom namiastkę prywatności. – mówi Piotr Kijanka z Wawel Service.

Okazuje się, że najbardziej poszukiwane mieszkania to te z balkonem, od strony południowej, dobrą komunikacją do centrum i w budynku nie wyższym niż cztery kondygnacje z podziemnymi miejscami parkingowymi. Zanim więc zaczniemy przeliczać metry na złotówki – sprawdźmy na którą stronę wychodzą  okna oraz czy znajdują się w każdym pomieszczeniu (a jeśli nie – czy np. odpowiada nam tzw. ślepa łazienka czy kuchnia). Zastanówmy się, czy chcemy mieć do dyspozycji własny balkon lub ogródek. Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jak będziemy się poruszać po mieszkaniu, ale także w obrębie całego budynku. Sprawdźmy np. czy jest wyposażony w windy, a jeśli tak – czy jej rodzaj i jakość także nam odpowiada.

To kryterium, które dla wielu z nas będzie tym podstawowym podczas selekcji ofert. Zawsze jednak należy rozsądnie ocenić, czy sugerowana cena rzeczywiście jest adekwatna do tego, co możemy za nią zyskać. Zastanówmy się nie tylko nad absolutną wartością mieszkania, ale także jego wartością relatywną – w porównaniu do tego, co proponują inni deweloperzy oraz w odniesieniu do średniej ceny dla interesującej nas dzielnicy. Średnia cena za metr kwadratowy nowego lokum w Krakowie to w pierwszym kwartale br. około 6900 zł.

Na pytanie: „jak kupować mieszkanie?” jest tylko jedna odpowiedź: rozsądnie! – tłumaczy Piotr Kijanka, Dyrektor Działu Sprzedaży Wawel Service. Na rynku wciąż znajduje się wiele nowych, wolnych mieszkań w bardzo atrakcyjnych cenach, trzeba tylko dokładnie określić swoje preferencje. – dodaje.