Kolejne taksówki dołączają do iTaxi

70 taksówek z warszawskiej korporacji Euro Lux dołączyło do systemu iTaxi. Docelowo, po trzymiesięcznym okresie pilotażowym, liczba ta może wzrosnąć do ponad 600. W czerwcu usługa wystartowała w Gdyni i Wrocławiu. iTaxi to jedyny system w Polsce pozwalający zamówić kurs bezpośrednio u kierowcy.

Od momentu komercyjnego startu iTaxi w kwietniu do końca czerwca w systemie zarejestrowało się łącznie ponad 400 taksówkarzy, zarówno niezrzeszonych jak i jeżdżących w korporacjach. W tym czasie taksówkarze zrealizowali ponad 3 000 kursów, a całkowita liczba pobrań aplikacji z App Store i Google Play przekroczyła 18 000. – Codziennie instalujemy po kilka zestawów iTaxi i szkolimy kierowców w obsłudze systemu. Opierając się na modelu współpracy wypracowanym m.in. z Merc.Taxi i Euro Lux prowadzimy zaawansowane rozmowy z kolejnymi korporacjami i stowarzyszeniami, nie tylko w Warszawie. Do końca lipca chcemy z systemem wystartować w Krakowie i Poznaniu – mówi kierujący projektem Łukasz Felsztukier. Od czerwca z iTaxi mogą korzystać mieszkańcy Gdyni (Euro School Taxi) i Wrocławia (m.in. Lux Radio Taxi). Następnie system będzie dostępny dla użytkowników w Gdańsku i na Śląsku. Zgodnie ze strategią stopniowego budowania zasięgu, na koniec trzeciego kwartału, liczba aut dostępnych w systemie przekroczy 1 300.

W połowie czerwca – po dwóch miesiącach testów – iTaxi zaprezentowało nowy, zaprojektowany od podstaw, interfejs użytkownika. Poza zmianami w wyglądzie aplikacji, klienci docenią przede wszystkim znacząco poprawiony sam proces zamawiania taksówek. – iTaxi jest jedynym systemem w kraju, który bezpośrednio łączy pasażera i taksówkarza, z całkowitym pominięciem dyspozytora czy central telefonicznych. iTaxi w żadnym calu nie przypomina książki telefonicznej z numerami korporacji taksówkarskich, dlatego zapewnienie użytkownikom maksymalnej precyzji i intuicyjności rozwiązań ma dla nas kluczowe znaczenie – podkreśla Felsztukier. Nowa wersja aplikacji, poza dostępnymi już możliwościami m.in. określania sposobu płatności, wyboru taksówki z fotelikiem dla dziecka czy przewozu zwierząt, pokazuje dokładny czas dojazdu taksówki pod wskazany adres. Nowością w systemie są także cztery dostępne wersje językowe – polska, angielska, niemiecka i rosyjska. Co istotne, to sama aplikacja dobiera odpowiedni język, dopasowując się do podstawowej konfiguracji smartfona czy tabletu. Testem dla wersji językowych iTaxi okazało się zakończone niedawno Euro 2012.

Do końca lipca iTaxi wprowadzi usługę pozwalającą na obsługę przejazdów bezgotówkowych. Skierowana zostanie ona przede wszystkim do firm i wprowadzi rozwiązania dotychczas nieobecne na polskim rynku taksówkarskim – funkcja monitoringu wszystkich parametrów przejazdu, generowanie raportów o kursach, podgląd tras oraz szczegółowe nadawanie uprawnień poszczególnym pracownikom i grupom pracowników.

iTaxi – wspólne przedsięwzięcie eo Networks i Łukasza Wejcherta. Pierwszy w Polsce system do zamawiania taksówek łączący bezpośrednio pasażera z taksówkarzem.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu