Przejdź do treści

Centrum Klima zastąpi polski oddział Lindab w zakresie wentylacji

Centrum Klima – lider rynku wentylacji i klimatyzacji w Polsce, członek międzynarodowej grupy Lindab – przejęła kompetencje działu wentylacji Lindab Polska w segmencie produktów wentylacyjnych przeznaczonych na rynek polski. Tym samym, jako firma należąca do Grupy Lindab, Centrum Klima stała się wyłącznym reprezentantem Lindab na rynku wentylacji i klimatyzacji w Polsce.

Lindab AB – kontynuując strategię integracji Centrum Klima w strukturach grupy – zadecydował, że Centrum Klima stanie się jedynym zależnym podmiotem reprezentującym Lindab na rynku polskim w obszarze wentylacji. W związku z tym podjęta została decyzja o zakończeniu działalności działu wentylacji spółki Lindab Polska.

„Taka zmiana wydaje się naturalnym krokiem, który zapewni ujednolicenie i podwyższenie standardów obsługi klientów Centrum Klima i Grupy Lindab na rynku Polskim. Krok ten zabezpieczy także grupę przed zjawiskiem konkurencji wewnętrznej. W związku z prowadzonymi działaniami, podjęliśmy także decyzję o zatrudnieniu 2 dotychczasowych przedstawicieli handlowych Lindab Polska, co ułatwi dotychczasowym klientom bezproblemowe kontynuowanie współpracy w ramach grupy” – powiedział Marek Perendyk, prezes zarządu Centrum Klima SA.

Lindab – szwedzka firma z branży wentylacyjnej i budowlanej – w kwietniu 2012 roku przejął od większościowych akcjonariuszy Centrum Klima pakiet 51,8% akcji spółki. Ustalona cena za akcję wynosiła 14,50 zł, co na dzień 26 kwietnia oznaczało premię w wysokości 26,3% względem średniego kursu akcji Centrum Klima z okresu ostatnich trzech miesięcy. W dniu 2 maja Lindab ogłosił wezwanie na pozostałe akcje spółki po takiej samej cenie, czyli 14,5 zł, które zakończyło się uzyskaniem 96,73% akcji Centrum Klima. Transakcja nie podlega zatwierdzeniu przez organy ochrony konkurencji. Marek Perendyk oraz Wojciech Jakrzewski pozostają w kadrze zarządzającej spółki. Dzięki włączeniu do grupy Lindab spółka poszerzyła port folio swoich produktów o asortyment Lindab i Spiro.

Sprzedaż eksportowa Centrum Klima w I kwartale 2012 roku wzrosła o 19% i stanowi obecnie blisko 38% przychodów spółki, co w pierwszym kwartale dało kwotę w wysokości około 8,8 mln zł. Centrum Klima działa na rynkach 40 krajów, m.in. Skandynawii, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, natomiast największy udział w przychodach z eksportu należy do Niemiec, Belgii i Holandii.