Tajemnice oceanów w programie „Podwodny wszechświat” na HISTORY

Premierowe odcinki: niedziele o 21:00 od 19 sierpnia 2012 roku na HISTORY (4 odcinki)

Od zarania dziejów ludzie tonęli w falach przypływu, miasta znikały pod nawałami pędzonej przez wiatr wody, a rodzące się na oceanie huragany i cyklony roznosiły wszystko, co stawało na ich drodze. Według naukowych prognoz morza i oceany będą coraz bardziej niespokojne. Z rosnącą siłą zmienią kształt wybrzeży, powodując zniszczenia, niepokoje społeczne i kryzysy gospodarcze.

Serial „Podwodny wszechświat” (ang. Underwater Universe) na kanale dokumentalnym HISTORY (premierowe odcinki w niedziele o 21:00 od 19 sierpnia) opowiada o powstaniu i rozwoju najbardziej zabójczych stref oceanicznych – miejsc, z powodu których ludzie na przestrzeni dziejów ponosili straty spowodowane powodziami, falami tsunami, huraganami, wirami, masami lodu, podwodnymi wulkanami, po których pozostały cmentarzyska rozbitych statków.

Dzięki współpracy z czołowymi oceanografami i ekspertami z Instytutu Oceanografii w Woods Hole oraz amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej udało się przeanalizować niesamowite zmiany zachodzące w kosmosie i na Ziemi, które z czasem nadały morzom i oceanom ich moc.

„Podwodny wszechświat” przedstawia obszerny obraz tej ciemnej, acz fascynującej strony mórz i oceanów. Cztery odcinki serialu ukazują pięć zabójczych sił kryjących się w oceanicznych wodach – pływy i prądy morskie, olbrzymie ciśnienie, fale oraz drapieżniki. Od wieków te rządzące morzami i oceanami nieprzewidywalne siły niosą przerażenie i zniszczenie. Dzięki zapierającym dech podwodnym zdjęciom, materiałom z podmorskich ekspedycji i nowym danym naukowym, serial odsłania tajemnice tego, co kryje się pod taflą oceanu.

Odcinek 1

Mordercze fale (niedziela 19 sierpnia o 21:00 na HISTORY i HISTORY HD)

W podwodnym wszechświecie rodzą się trzy rodzaje zabójczych fal, każdy większy i bardziej niszczycielski od poprzedniego – są to fale wyjątkowe, fale monstrualne i fale tsunami. Jak te mordercze fale powstają i dlaczego każda z nich jest niepowtarzalna. Największą falą odnotowaną w dziejach Ziemi było to mega tsunami o wysokości ponad 30 metrów, które zniszczyło wszystko na swojej drodze. Jak powstało? Czy taka olbrzymia fala może w nas uderzyć ponownie?

Odcinek 2

Drapieżcy z głębin (niedziela 26 sierpnia o 21:00 na HISTORY i HISTORY HD)

Zamieszkujące „podwodny wszechświat” drapieżniki wyewoluowały w najskuteczniejsze maszyny do zabijania na Ziemi. Dzisiejszy odcinek opowiada o pięciu najbardziej zabójczych zwierzętach, z którymi żaden zdrowo myślący człowiek nie chciałby się spotkać. Czeka nas jednak niespodzianka. Numer jeden wśród drapieżników może wkrótce ustąpić miejsca innemu, o wiele groźniejszemu zabójcy – wraz ze zmieniającymi się warunkami życia w oceanach, drapieżniki tradycyjnie znajdujące się na szczycie łańcucha pokarmowego wymrą.

Odcinek 3

Pływy morskie i prądy śmierci (niedziela 2 września o 21:00 na HISTORY i HISTORY HD)

Przyciąganie Księżyca i ruch wirowy Ziemi wywołują w oceanach potężne siły, które nieustannie omiatają całą planetę. Potencjalnie największe zagrożenie dla ludzkości stanowią cztery występujące w „podwodnym wszechświecie” najsilniejsze pływy i prądy morskie. Są to Prąd Zatokowy (Golfsztrom), ekstremalnie wysokie przypływy w angielskiej Zatoce Morecambe, zabójcze prądy rozrywające u brzegów wyspy Kauai oraz zjawisko o największej skali, które 251 milionów lat temu przyczyniło się do wyginięcia 80 procent gatunków żyjących na Ziemi: globalna cyrkulacja oceaniczna. Jak to się stało, że oceaniczny prąd wywołał największe masowe wymieranie gatunków w dziejach świata?

Odcinek 4

Zabójcze ciśnienie (niedziela 9 września o 21:00 na HISTORY i HISTORY HD)

Ogromne masy wody wytwarzają ostateczną broń „podwodnego wszechświata” – ciśnienie. Wysokie ciśnienie broni ludziom wstępu do większości oceanicznych wód i zaledwie garstka śmiałków zdołała stawić mu czoła i przeżyć. Im głębiej człowiek schodzi pod wodę, tym większa jest jej siła. Choroba kesonowa, rozerwane płuca, zatrucie tlenowe, narkoza azotowa czy implozje podwodnych statków… Czy jakikolwiek organizm jest w stanie przeżyć

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu