Ekstremalna fotografia podróżnicza z odkrywcą Benem Saundersem

Wakacje, to czas letnich wyjazdów oraz podróży do egzotycznych zakątków całego świata. To także doskonała okazja do wykonania wyjątkowych zdjęć. Jak uwiecznić niepowtarzalne chwile, nawet w czasie najbardziej ekstremalnych wypraw podpowiada Ben Saunders, podróżnik i odkrywca, który w sierpniu br. planuje ekspedycję na Antarktydę. Ben Saunders wspólnie z firmą Nikon przygotował krótki poradnik.

Wiele ekspedycji, którym towarzyszyłem, zaczyna fotografowanie dopiero w momencie dotarcia na miejsce – „oto jesteśmy w obozie bazowym” lub „oto jesteśmy w Antarktyce”. Pamiętajmy, że historia treningów i przygotowań czy budowy obozu jest równie fascynująca, co sama ekspedycja.

Bardzo łatwo jest skoncentrować się na ujęciach pokazujących wydarzenia z bliska, eksponować detale i drobiazgach. Warto jednak, spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy, zilustrować skalę otoczenia, podróży i samego wyzwania.

Zawsze łatwiej jest robić zdjęcia, gdy świeci słońce, a humor i pogoda dopisują. Niektóre ze zdjęć, z których jestem najbardziej zadowolony, powstały jednak w momentach, kiedy sprawy miały się bardzo źle. Kilka moich autoportretów zrobiłem, gdy byłem naprawdę przygnębiony, a wszystko zmierzało w fatalnym kierunku. Dla mnie te zdjęcia są teraz tak samo ważne, jak piękne, malownicze ujęcia. Pamiętajmy, ważne są emocje.

Zdarzyło mi się robić zdjęcia na cienkim, pękającym lodzie, z jedną myślą w głowie – „Muszę opowiedzieć tę historię”. Udało mi się to, ponieważ miałem odpowiedni aparat i mogłem szybko fotografować to, co się działo. W trudnych warunkach doskonale sprawdzają się „wszystkoodporne” aparaty kompaktowe, takie jak Nikon COOLPIX AW100. Wytrzymała i szczelna obudowa chroni urządzenie przed zimnem, wodą, kurzem, piaskiem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Zaletą tego modelu jest także funkcja sterowania ruchowego, umożliwiającą zmianę ustawień i robienie zdjęć przez przesuwanie aparatu do tyłu i do przodu. To idealne rozwiązanie, gdy masz na dłoniach grube rękawice i nie chcesz ich zdejmować. Wyróżniającą cechą aparatu COOLPIX AW100 jest ponadto wbudowany moduł GPS, kompas elektroniczny i mapy, pozwalające na łatwe rejestrowanie danych geograficznych zdjęcia, orientację w terenie czy śledzenie trasy w podróży.

Ben Saunders jest badaczem polarnym. Stał się jednym z zaledwie trzech ludzi w historii, a zarazem najmłodszym odkrywcą, który samotnie dotarł na nartach do Bieguna Północnego. W momencie wyprawy, w 2004 r. miał zaledwie 26 lat.

W sierpniu 2012 r. Ben Saunders organizuje wyprawę na Antarktykę, podążając śladami kapitan Scotta, który zmarł podczas podróży powrotnej z Bieguna Południowego w 1912 r.

Więcej informacji na temat Bena Saundersa można znaleźć na: http://www.bensaunders.com.

Zachęcamy również do zapoznania się z przemówieniem Bena Saundersa z konferencji TED: http://www.ted.com/talks/ben_saunders_skis_to_the_north_pole.html

Nikon COOLPIX AW100 – aparat do zadań specjalnych w plenerze:

  • Solidna konstrukcja: wodoodporny do głębokości 10 m, odporny na upadek z wysokości 1,5 m i odporny na niską temperaturę do -10°C;
  • Matryca CMOS w technologii BSI o rozdzielczości 16 mln pikseli;
  • Funkcja obsługi ruchem umożliwia sterowanie aparatem jedną ręką;
  • Wbudowany moduł GPS, kompas elektroniczny i mapy, pozwalające na łatwe rejestrowanie danych geograficznych zdjęcia, orientację w terenie czy śledzenie trasy w podróży.

Średnia cena rynkowa aparatu COOLPIX AW100 wynosi 1200 zł.

Dodatkowe informacje na temat modelu COOLPIX AW100 można znaleźć na stronie nikon.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu