Przejdź do treści

Ostatnie dni na zgłoszenie się do rankingu firm technologicznie innowacyjnych

Firmy mają jeszcze tydzień, aby zgłosić się do rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”. Ranking nagradza najszybciej rozwijające się firmy innowacyjne w zakresie technologii. Pod uwagę brane jest m.in. tempo wzrostu osiąganych przychodów. Termin przyjmowania zgłoszeń do 13 edycji konkursu mija 13 lipca 2012 r.

Program Deloitte Technology Fast 50 jest szansą na promocję dla najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych – niezależnych, młodych i dynamicznych przedsiębiorstw.

Ranking przeprowadzany jest niezależnie w kilkudziesięciu krajach świata w tym samym czasie. W regionie Europy Środkowej konkurs obejmuje Polskę, Czechy, Węgry, Łotwę, Estonię, Słowację, Bułgarię, Rumunię, Serbię, Chorwację, Słowenię, Bośnię i Hercegowinę, Albanię, Macedonię, Mołdawię, Czarnogórę oraz Litwę. W poprzednich edycjach w zestawieniu znalazły się podmioty działające przede wszystkim w branży internetowej oraz w sektorze oprogramowania i telekomunikacji.

„Zdobyliśmy dotychczas wiele nagród za nasze rozwiązania telekomunikacyjne oraz za wyniki i wiemy, że wpływają one pozytywnie na biznes i reputację. Zajęcie 7. miejsca w rankingu Deloitte było jednak wyjątkowe ze względu na efekty, które przyniosło. To wyróżnienie procentuje, ponieważ silnie zaistnieliśmy w świadomości osób, podejmujących kluczowe decyzje w obszarze IT. Można powiedzieć, że awansowaliśmy do wyższej biznesowej klasy” – komentuje Marek Matulewicz, prezes zarządu DATERA SA., laureat ubiegłorocznej edycji konkursu.

Formularz bezpłatnej rejestracji on-line oraz szczegółowe warunki udziału znajdują się na stronie internetowej www.deloitte.com/fast50ce. Firmy mogą zgłaszać się do konkursu do 13 lipca 2012 r.

Dotychczas odbyło się już 12 edycji programu, w których polskie firmy zwyciężyły aż siedem razy, węgierskie trzy razy a czeskie i rumuńskie – jednokrotnie. W latach 2007-2010 polskich firm w rankingu było średnio 20 proc. Ubiegły rok był wyjątkowym sukcesem, 20 z 50 nagrodzonych firm pochodziło z naszego kraju, na drugim miejscu znalazły się Czechy, które miały 9 swoich spółek.

„Firmy składające aplikacje do naszego programu kierują się głównie chęcią zmierzenia się ze swoją konkurencją. Konkurs jest dowodem na to, że technologiczne pomysły powstają również w mniejszych lokalnych rynkach naszego regionu. Łamie również mit mówiący o tym, że technologiczne innowacje powstają tylko w branży internetowej czy oprogramowania. Wśród zgłoszonych firm były bowiem spółki z bardzo różnych branż, m.in biotechnologii czy motoryzacji. Mamy nadzieję, że ranking jest inspiracją dla młodych przedsiębiorczych osób.”- mówi Dariusz Nachyła, Partner Deloitte odpowiedzialny w Europie Środkowej za sektor Technologii-Mediów-Telekomunikacji.

Na szczególną uwagę wśród polskich laureatów zasługuje spółka Netmedia S.A., która była obecna w rankingu przez cztery ostatnie lata z rzędu. Wystartowała z 9. miejsca w 2008 r., aby w kolejnych dwóch edycjach zając pierwsze miejsce. W 2010 r. Netmedia S.A. zwyciężyła dodatkowo w kategorii „Wielka Piątka” oraz zajęła drugie miejsce w ogólnoeuropejskim Rankingu Technology Fast 500 EMEA. Pierwszy raz w historii konkursu polska firma znalazła się tak wysoko w regionie EMEA.

Konkurs Deloitte zawiera kategorię główną „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie: „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”. Zwycięzców typuje się w oparciu o procentowy wzrost przychodów operacyjnych w analizowanych latach. Aby wziąć udział w konkursie spółka powinna spełniać następujące kryteria:

  • opracowywać lub wytwarzać autorskie technologie i/lub ponosić istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe,
  • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe inwestorów strategicznych,
  • posiadać siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie,
  • kryteria finansowe oraz historia działalności

Ogłoszenie wyników nastąpi w październiku 2012 r. Podobnie jak w latach poprzednich zwycięzcy konkursów regionalnych będą automatycznie nominowani do konkursu o zasięgu ogólnoeuropejskim – „Deloitte Technology Fast 500 EMEA”.