Find and Call – rosyjski wieloplatformowy trojan, który przedostał się do oficjalnych sklepów App Store oraz Google Play

4 lipca eksperci z Kaspersky Lab zostali poinformowani przez jednego z największych rosyjskich operatorów komórkowych – MegaFon – o podejrzanej aplikacji Find and Call, która pojawiła się w oficjalnych sklepach Apple App Store oraz Google Play. Po przeprowadzeniu analizy przez specjalistów z Kaspersky Lab okazało się, że Find and Call jest wieloplatformowym trojanem, który kradnie książki adresowe z zainfekowanych smartfonów działających pod kontrolą systemu iOS oraz Android i wysyła spamowe wiadomości SMS.

Rosyjskojęzyczni użytkownicy mogli natrafić na trojana Find and Call w sklepach App Store oraz Google Play. Aplikacja rzekomo oferowała możliwość bezpłatnego rozmawiania ze znajomymi.

Po instalacji ikona aplikacji pojawiała się na ekranie zainfekowanego smartfona.

Po uruchomieniu aplikacja prosi użytkownika o dokonanie rejestracji przy użyciu adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego. Następnie użytkownik otrzymuje możliwość „poszukania znajomych w książce telefonicznej” i jeżeli się na to zdecyduje, trojan ukradkowo pobiera wszystkie kontakty i wysyła je na serwer kontrolowany przez cyberprzestępców. Aplikacja nie wyświetla żadnej informacji na ten temat, żadnej umowy ani żadnych warunków, na jakich przechowywane będą dane pobrane z telefonu. Cały proces jest niezauważalny dla użytkownika. Dodatkowo, trojan pobiera i wysyła do cyberprzestępcy informacje o współrzędnych GPS zainfekowanego urządzenia.

Co dzieje się dalej? Dane ukradzione z zainfekowanych smartfonów są wykorzystywane przez cyberprzestępców do przeprowadzania kampanii spamowych. Każda osoba znajdująca się na liście kontaktów zainfekowanego telefonu otrzyma wiadomość SMS z zaproszeniem do pobrania i zainstalowania aplikacji Find and Call. Warto wspomnieć, że informacja o nadawcy jest fałszowana i zawiera numer telefonu ofiary. Innymi słowy, odbiorca będzie myślał, że SMS został wysłany przez jego znajomego.

Strona aplikacji pozwala (po zalogowaniu się) na wprowadzenie dodatkowych informacji o użytkowniku, takich jak konta w serwisach społecznościowych, konta e-mail, a nawet konto PayPal. Gdy użytkownik spróbuje dodać pieniądze na swoje konto aplikacji Find and Call, zauważy, że pieniądze trafiają do organizacji o nazwie LABWEALTH.COM PTE. LTD. Po wejściu na stronę labwealth.com można się przekonać, że pełna nazwa firmy to „Wealth Creation Laboratory”, a jej siedziba znajduje się w Singapurze.

Po szybkiej interwencji operatora MegaFon, ekspertów z Kaspersky Lab, a także firm Apple i Google, aplikacja została skasowana ze sklepów App Store oraz Google Play.

Warto wspomnieć, że chociaż szkodliwe oprogramowanie w sklepie Google Play nie jest nowością, tego typu aplikacja nie pojawiła się nigdy jeszcze w App Store. Od pięciu lat – kiedy miała miejsce premiera oficjalnego sklepu z aplikacjami Apple – nie zarejestrowano żadnego incydentu z udziałem szkodliwego oprogramowania dla platformy iOS. Mamy zatem do czynienia ze swego rodzaju precedensem.

„Chociaż zagrożenie związane z trojanem Find and Call dotyczyło wyłącznie rosyjskojęzycznych użytkowników smarfonów i zostało już zażegnane, cyberprzestępcy po raz kolejny pokazali, że zagrożenia mobilne nie są już tylko legendami” – mówi Maciej Ziarek, ekspert z Kaspersky Lab Polska. „Find and Call nie tylko potrafił działać w dwóch różnych systemach – iOS oraz Android – ale także z powodzeniem przedostał się do oficjalnych sklepów z aplikacjami Apple App Store oraz Google Play”.

Informacje szczegółowe dotyczące trojana Find and Call są dostępne w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/weblog.html?weblogid=804.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu