Przejdź do treści

EURO-podsumowanie bukmacherów, czyli na kogo stawiali gracze Fortuny?

EURO 2012 było dla wszystkich fanów futbolu wyjątkowym świętem. Uczestnicy zakładów sportowych w kolekturach i serwisie internetowym Fortuna zakłady bukmacherskie nie tylko na bieżąco śledzili przebieg piłkarskich spotkań, ale również aktywnie obstawiali ich wyniki. Od rozpoczęcia mistrzostw, gracze zgodnie zakładali, że w finałowej rozgrywce spotkają się reprezentacje Niemiec i Hiszpanii. Na taki finał stawiało bowiem 82% uczestników zakładów. Jednak po porażce naszych zachodnich sąsiadów w półfinałowym meczu z Włochami, zdecydowanym faworytem mistrzostw została już Hiszpania.

Faworytami bukmacherów obok Hiszpanii byli Niemcy, dlatego też ich przegrana w meczu z Włochami była dla obstawiających dużym zaskoczeniem. Rosja również nie spełniła oczekiwań stawianych przed nią przez graczy. Po wygranej z Czechami, „Sborna” była bowiem faworytem spotkania z biało-czerwonymi. Na jej zwycięstwo stawiało ponad 77% typujących. Ku zaskoczeniu większości, mecz zakończył się remisem. W rezultacie, gracze uwierzyli w szanse biało-czerwonych na wyście z grupy, co było widoczne podczas meczu z Czechami, kiedy blisko 90% typujących założyło, że Polska pokona Czechy i w efekcie wyjdzie z grupy A. Również tym razem faworyci bukmacherów nie zostali zwycięzcami spotkania.

„Podczas EURO 2012 typy bukmacherów były w wielu przypadkach zbieżne. Gracze trafnie wytypowali wynik finału i stawiając na Hiszpanię, strzelili w dziesiątkę. Jednak mistrzostwa okazały się też turniejem niespodzianek. Dużym zaskoczeniem było na przykład odpadnięcie już w fazie grupowej jednego z typowanych faworytów turnieju – drużyny holenderskiej” – mówi Jan Štefanek, dyrektor generalny Fortuna zakłady bukmacherskie.

W czasie EURO 2012 gracze typowali wyniki rozgrywek zarówno w kolekturach naziemnych Fortuny, jak i w serwisie on-line. Zazwyczaj bukmacherzy obstawiają wyniki w trakcie rozgrywek, jednak w przypadku EURO 2012, zainteresowanie zakładami było widoczne nawet na kilka miesięcy przed rozpoczęciem wydarzenia. Prawdziwe oblężenie przechodziły nie tylko kolektury naziemne, ale również serwis internetowy www.efortuna.pl. Zakład na wynik meczu Polski z Grecją był jednym z blisko 130 podgier przygotowanych na to wydarzenie. Oprócz rezultatu spotkania, gracze Fortuny mogli typować również kto dostanie czerwoną kartkę, czy ile bramek padnie w meczu. Na sam wynik tej rozgrywki Fortuna przyjęła ponad 100 000 kuponów.

Polscy kibice podczas EURO 2012 chętnie zakładali się zarówno za pomocą komputerów, jak i przez dostęp mobilny, czyli dzięki serwisowi dostosowanemu specjalnie dla użytkowników telefonów komórkowych. Dużą popularnością cieszyła się również oferta zakładów LIVE, czyli prowadzonych na żywo podczas meczu, która została odświeżona specjalnie z okazji mistrzostw. Dodatkowo, na czas EURO 2012 operator opłacił za klientów połowę, czyli 6% stawki podatku od wszystkich zakładów, które zostały przyjęte od 1 czerwca aż do finału rozgrywek EURO 2012.

Oto jak prezentowały się poszczególne przed wielkim finałem EURO 2012:

Zwycięzca turnieju:

Procent

Remis    
Niemcy

60,34%

6,19%

 
Hiszpania

25,05%

11,76%

 
Zwycięzca grupy A:  
Rosja

78,76%

 
Polska

19,59%

 
Czechy

1,01%

 
Grecja

0,65%

 
Zwycięzca grupy B:  
Niemcy

76,11%

 
Holandia

20,21%

 
Portugalia

2,73%

 
Dania

0,95%