Ekologiczne wychowanie

Świat oszalał na punkcie ekologii. Bycie eko jest trendy, wystarczy spojrzeć na gwiazdy wielkiego ekranu. Ludzie chętnie angażują się w różne akcje ekologiczne. To dobrze, że jest moda na coś, co niesie korzyści dla nas samych i naszej planety.

Coraz więcej rodzin stara się żyć proekologicznie. Jesteśmy świadomi kwestii, które dotyczą środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Zwracamy coraz większą uwagę na produkty, które nam zagrażają. Większość osób ma wiedzę na temat efektu cieplarnianego czy sfery ozonowej. Najważniejsze jest jednak to, że staramy się być eko nie tylko na zewnątrz, ale we własnych domach. Wielu rodziców wychowuje swoje dzieci w tym duchu. Dzięki temu mamy coraz więcej ekologicznych rodzinek!

Bawiąc uczymy…

Budzenie świadomości ekologicznej powinno rozpocząć się od najmłodszych lat i być dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Bardzo duże znaczenie ma przyzwyczajanie dzieci już od urodzenia do przestrzegania godzin snu, zabawy, wypoczynku.

Na wiele sposobów możemy zachęcić swoje dziecko do ekologicznego trybu życia. Wystarczy podczas wspólnych zakupów tłumaczyć dziecku, dlaczego kupujemy energooszczędne żarówki albo pakujemy zakupy w płócienną torbę. Możemy przyzwyczajać dzieci do mycia się pod prysznicem, zamiast kąpieli w wannie, odłączania nieużywanych sprzętów AGD i RTV z funkcją stand-by od prądu.

Bawiąc się z maluchem w tzw. ekologiczne zabawy zwiększamy jego świadomość, wpływamy na jego sposób patrzenia na otaczający go świat, kształtujemy postawy ekologiczne.

Przykładowe zabawy ekologiczne:

Wspólne budowanie kosmicznego centrum dowodzenia. Potrzebujemy do tego pudełek bądź innych zużytych opakowań. Ustawiamy je na jednym dużym kawałku tektury. Potem malujemy, tak by sprawiały wrażenie budowli oraz najróżniejszych urządzeń kosmicznych. Kosmiczne centrum dowodzenia gotowe!

Dopasowywanie ilustracji różnych środowisk przyrodniczych takich jak: łąka, las bądź park do zwierząt i roślin, które w nich żyją.

Segregacja śmieci- to najprostszy sposób wykształcenia u dziecka proekologicznej postawy. Można przykleić do pojemników obrazki z typem odpadu albo zapoznać dziecko z obowiązującymi oznaczeniami kolorystycznymi pojemników (np. żółte to plastik, zielone – szkło kolorowe, niebieskie-papier, białe-szkło bezbarwne itd.) i przygotować zestaw do segregacji.

Oczywiście nie każde dziecko będzie chętne przyjąć nowy tryb życia. Nie ma sensu zakazywać dziecku wszystkiego, co jest niezgodne z ideą Eko, ale próbować świadomie kierować początkowymi wyborami naszych dzieci, poprzez rozmowę i przykład, a będą umiały odnaleźć się w świecie skierowanym na konsumpcję.

Wiek przedszkolny charakteryzujący się dużym skokiem intelektualnym w rozwoju dziecka, jest najlepszym okresem do wprowadzania elementów edukacji ekologicznej.

Chcąc wspierać rodziców wychowujących swoje dzieci w duchu Eko od września 2012 roku Przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia będą realizowały autorski program Eko-przedszkolak.

„Edukacja ekologiczna nie wiąże się jedynie z tym, czego dziecko uczy się w domu, lecz również z tym, co przekazywane jest w przedszkolu. Wsparcie ze strony nauczycieli jest bezcenne. W przedszkolu jest wiele okazji do rozbudzania wrażliwości ekologicznej. Pierwszym elementem kształcenia maluchów w tym zakresie powinno być proste i zrozumiałe przybliżenie dzieciom problemów ochrony środowiska, zaznajomienie ich ze światem roślin i zwierząt, uczenie dostrzegania i przeżywania piękna oraz potrzeby obcowania z nim. Dzieci dowiadują się, dlaczego należy oszczędzać wodę, energię, po co segregować odpady. W naszych przedszkolach dzieci mają możliwość poznawania przyrody poprzez aktywny i bezpośredni kontakt z nią i jej zjawiskami. Chętnie obserwują, badają i eksperymentują” – mówi Katarzyna Jaworska dyrektor ds. edukacji Przedszkoli Pomarańczowa Ciuchcia.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu