Przejdź do treści

Poznańska Strefa Kibica w liczbach

Poznańska Strefa Kibica powstawała trzy tygodnie. Ponad trzy tygodnie była w centrum uwagi mieszkańców wszystkich czterech stron świata. Turniejowe emocje w Strefie przeżywało ponad 700 tysięcy widzów. Zniknie w ciągu tygodnia.

Poznańska Strefa Kibica funkcjonowała przez 260 godzin w ciągu 24 dni. Rekord frekwencji został pobity w dniu meczu Polski z Rosją (12.06). Tego dnia przez bramki Strefy przeszło 60,5 tys. osób. Rekord podczas dnia bez meczu (39 tys. osób) padł podczas festiwalu „Poznań Alternative Energy” (26.06), którego największą gwiazdą był zespół Die Antwoord.

Bezpieczeństwo kibicom zapewniało 307 ochroniarzy wewnątrz i 92 na zewnątrz Strefy. Nad całością czuwał zespół Centrum Dowodzenia, w którym obok przedstawicieli straży pożarnej, policji i ochrony obiektu pracowali przedstawiciele Miasta Poznania oraz Operatora. Teren Strefy był monitorowany przez ponad 20 kamer przemysłowych. Działało tu 15 zespołów medycznych wspieranych przez 38 wolontariuszy. Do wytyczenia obszaru Strefy i zabezpieczenia wykorzystano 1,5 km wysokiego płotu.

W powstanie, obsługę i likwidację poznańskiej Strefy Kibica zaangażowanych było ok. 1900 osób, w tym m.in.: pracownicy produkcji, sceny, centrum medialnego, punktów sprzedaży, Strefy Junior, animatorzy, medycy, pracownicy ochrony, obsługa stoisk partnerów, obsługa techniczna, ekipy sprzątające i techniczne. Informacją i pomocą Gościom Strefy służyło łącznie 136 wolontariuszy (98 wolontariuszy pracujących w Strefie oraz jej okolicach oraz 38 wolontariuszy przy zespołach medycznych).

Mecze UEFA EURO 2012™ można było oglądać na trzech ekranach o powierzchni 100, 30 i 15 m2 m.in. dzięki sieci 15 kilometrów kabli. Realizacja telewizyjna wydarzeń w Strefie przygotowywana była przez 6 kamer.

Przy Centrum Medialnym Miasta Gospodarza akredytowało się ponad 400 dziennikarzy z 47 państw. W dniach meczów w Poznaniu przez Centrum przewijało się ok. 200 przedstawicieli mediów. Gdy grali Polacy – około 150. Transmisje z Poznania prowadziło ponad 20 stacji telewizyjnych i radiowych, m.in. przy wykorzystaniu 18 wozów transmisyjnych. W polskich gazetach, stacjach radiowych i telewizyjnych oraz Internecie ukazało się ponad 2200 informacji o Strefie Kibica w Poznaniu, o wartości prawie 3,5 mln zł. Nasz strefowy fotograf wykonał 43 tys. zdjęć.

Przez 24 dni dla gości Strefy wystąpiło ponad 60 artystów – w tym takie gwiazdy jak Die Antwoord, Alphaville, De Mono, Elektryczne Gitary, Wilki, Strachy na Lachy czy Ray Wilson. Mieliśmy także okazję wziąć udział w 28 pokazach tanecznych i występach grup artystycznych z Poznańskich Domów Kultury, przedstawieniach teatralnych, projekcjach filmów, czy prezentacjach didżejskich. W dniach 29 i 30 czerwca w Strefie Kibica świętowaliśmy Imieniny Miasta Poznania, w ramach których odbyły się Poznańskie Dni Sportu. Na 10 stoiskach atrakcje dla gości przygotowali także Partnerzy UEFA EURO 2012™.

Przez Strefę Junior przeznaczoną dla najmłodszych przewinęło się 32 tys. dzieci, które 30 tysięcy razy oddały strzał do bramki celnościowej, przygotowały 1000 pamiątkowych kartek, 500 maskotek i 820 osobistych trofeów.

W siedmiu punktach gastronomicznych Goście Strefy kupili 194 tys. kubków piwa, 28 tys. napojów bezalkoholowych i 23 tys. porcji zapiekanek, kiełbas i pyr z gzikiem. Puste opakowania i śmieci trafiały do 90 punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Na codziennie aktualizowanej stronie internetowej Strefy opublikowaliśmy 215 tekstów. Witrynę odwiedziło 105 tys. osób. Liczba fanów profilu na portalu facebook.com sięgnęła 16,5 tysiąca. Rozdaliśmy 250 tys. przewodników po Strefie (Fan Zone Guide), 15 tys. kartonowych krzesełek, wydaliśmy prawie 15 tys. peleryn przeciwdeszczowych.

Finałową zbiórką krwi zakończyła się w Strefie akcja Krewni Euro. 23 czerwca 305 osób oddało łącznie 137 litrów krwi. Podczas charytatywnych aukcji przedmiotów przekazywanych m.in. przez występujących na Placu Wolności artystów, zebraliśmy 20050 zł (piłka z podpisem Michela Platiniego została zlicytowana za 5800 zł). Pieniądze z aukcji trafiły na leczenie małej Samanthy.

W poznańskiej Strefie Kibica śmiało się i płakało, krzyczało, śpiewało, tańczyło i bawiło się na dziesiątki różnych sposobów ponad 705 tysięcy osób ze wszystkich zakątków świata. Dziękujemy za niezapomniane emocje, których za pomocą cyfr w żaden sposób nie da się wyrazić.