4 lipca, czyli świętujemy Dzień Hot-Doga

Już najmłodsi wiedzą co to jest hot-dog. Mimo, że bułka z parówką jest zaliczana do posiłków typu fast-food, to w krajach w których spożywa się ich najwięcej są produkowane z gorliwością, a zjadane z wyjątkowym namysłem. Bo hot-dog to przekąska kultowa, z historią o wielu ciekawostkach, której święto obchodzimy 4 lipca. W USA przypada tego samego dnia, co Święto Niepodległości.

Hot-dog ma niejednoznaczną historię, ponieważ wiele osób chciałoby przypisać sobie miano jego „wynalazcy”. Najprawdopodobniej jednak ta forma jedzenia pochodzi właśnie od niemieckich imigrantów, którzy w XIX w rozpropagowali ją w USA. Następnie kanapka w nieco zmienionej postaci stała się częścią amerykańskiej kultury.

Popularyzacja hot-doga nastąpiła w 1893 roku. Stało się to za sprawą Wystawy Kolumba (światowa wystawa World Fair), podczas której w celu zaspokojenia głodu wielomilionowej rzeszy zwiedzających, otwarto setki stanowisk z bułkami z parówkami. Drugim ważnym zdarzeniem upowszechniającym „gorące psy” było otwarcie pierwszego stoiska, z nimi w roli głównej, na stadionie baseballowym. Na pomysł wpadł Chris von de Ahe, ówczesny właściciel St. Louis Browns, drużyny Major Leauge of Baseball.

Hot-dog w Polsce nie jest tak popularny jak w USA, gdzie rocznie zjada się około 20 miliardów bułek z parówką czy nawet w Danii, w której w sprzedaży jest około 50 rodzajów kiełbasek. – Hot-dog, podobnie jak większość jedzenia wymaga uwagi w doborze składników. Perfekcyjny składa się z trzech elementów: obsmażanej parówki, słodkiego smaku sosów i pulchnej, lekko chrupiącej bułki. Sprzedawcy na całym świecie proponują zawsze właśnie takiego klasycznego hot-doga oraz inne z rozmaitymi dodatkami do wyboru. Tym, którzy mają sentyment do taste of America polecam zwrócenie uwagi na samą kiełbaskę, w której tkwi sekret. Parówki muszą być najwyższej jakości, z dużą zawartością mięsa, które przed włożeniem do bułki powinny być równomiernie obsmażone np. w cebulce z dodatkiem rozmarynu. W ofercie Pekpol znajdują się rozmaite rodzaje parówek. Idealne do tego typu przekąsek są parówki „Paryżanki”, znane i cenione przez konsumentów – mówi Małgorzata Wódkiewicz z Zakładów Mięsnych PEKPOL Ostrołęka.

Ciekawostki związane z hot-dogami:

 • Amerykanie rocznie zjadają ok. 20 miliardów hot-dogów (średnio 60 sztuk rocznie na osobę).
 • Najdłuższy hot dog świata miał ok. 60 metrów, typowy hot-dog konsumowany jest przeciętnie w 6 kęsach.
 • Najwięcej bułek z parówką jedzą nowojorczycy (więcej od mieszkańców Chicago, w którym zjada się ich rocznie 150 milionów, Chicago jest nazywane stolicą hot-dogów).
 • Hot-Dog to ulubiona potrawa sławnych: Marlena Dietrich uwielbiała je z szampanem, zajadał się nimi najsławniejszy gangster z Chicago – Al’a Capone. Natomiast przed stoiskiem z hot-dogami Bruce Willis oświadczył się Demi Moore.
 • Najdroższego hot-doga można zjeść w Stanach Zjednoczonych. Od 2010 roku oferuje go restauracja Serindipity 3 w Nowym Jorku i kosztuje 69 dolarów za sztukę. Cena podyktowana jest najlepszej jakości składnikami.
 • Aktualnym nieoficjalnym mistrzem w jedzeniu na czas hot-dogów, nie jest Amerykanin a…. Japończyk, 34-letni Takeru Kobayashim, który w ciągu 10 minut zjadł ich 69.

Niebanalny sposób na hot-dogi z Paryżankami

Lista zakupów:

 • opakowanie parówek Paryżanki
 • bułki typu paluch, do hot-dogów
 • masło
 • ketchup
 • pomidor
 • zielony ogórek

Przygotowanie:

Parówki wystarczy ugotować, a następnie po ugotowaniu zdjąć z nich folię. W tym czasie należy przygotować bułki typu paluch, do hot-dogów, czyli zrobić wzdłuż nich nacięcie, posmarować masłem i podpiec. Następnie opieczone bułki posmarować ketchupem, włożyć kawałeczki pomidora, zielonego ogórka i na końcu parówkę. Całość można ponownie polać ketchupem i gotowe!

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu