Fortum wspiera projekt „Lato z Teatrem” w Zabrzu

Ruszyła druga edycja wakacyjnych warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży, organizowanych przez Teatr Nowy w Zabrzu. Inicjatywa jest skierowana do tych młodych ludzi, którzy spędzają wakacje w mieście i ma na celu stworzenie im możliwości efektywnego i ciekawego spędzenia wolnego czasu. Zajęcia rozpoczęły się już 2 lipca, a ich kulminacją ma być spektakl zaprezentowany na prawdziwej teatralnej scenie. Projekt wspierają koncern energetyczny Fortum i Miasto Zabrze.

Przez dwa pierwsze tygodnie wakacji młodzi ludzie uczestniczyć będą w codziennych, 6-godzinnych zajęciach, łączących elementy zabawy i wypoczynku, z intensywną edukacją teatralną oraz pracą twórczą nad spektaklem, który zaprezentowany zostawianie na zakończenie warsztatów. Przedstawienie oparte na tekście Marty Guśniowskiej „Pod-grzybek” będzie w sobie łączyło różne gatunki i techniki teatralne, m.in. lalki, pantomimę, piosenkę i taniec, z elementami teatru dramatycznego.

W ramach odbywających się zajęć uczestnicy zostaną podzieleni na cztery grupy o profilu lalkarsko-dramatycznym, kostiumowo-scenograficznym, ruchowo-wokalnym oraz promocyjno-dziennikarskim. Przydział do poszczególnych grup będzie uwzględniał zainteresowania i predyspozycje dzieci i pozwoli na profesjonalne przygotowanie spektaklu kończącego warsztaty.

W pierwszej, ubiegłorocznej edycji projektu  wzięło udział blisko 60 młodych osób. Efekt warsztatów w postaci widowiska p.t.: „Krucytyrk” został przyjęty przez publiczność niezwykle gorąco. „Przedstawienie prezentowane było trzykrotnie, zawsze przy nadkompletach na widowni, wypełnionej przez rodziców i rodzeństwo, dziadków, sąsiadów i przyjaciół uczestników akcji. Ponieważ wywodzili się oni z różnych środowisk, również takich, dla których był to pierwszy kontakt z teatrem, efekt społeczny przedsięwzięcia był tym bardziej imponujący”. – mówi Jerzy Makselon, dyrektor Teatru Nowego w Zabrzu.

Tegoroczna edycja projektu „Lato z Teatrem” również spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży z Zabrza. Liczba zgłoszeń przerosła możliwości organizatorów; ostatecznie zakwalifikowano 56 osób w wieku od 9 do 18 lat. Zajęcia artystyczne, które cieszą się stuprocentową frekwencją, prowadzone są głównie przez aktorów z Teatru Nowego w Zabrzu, z których każdy ukończył odpowiedni kurs, dający uprawnienia do pracy z dziećmi. Projekt znajduje się pod nadzorem władz oświatowych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu