Kapitał własny Penty przekroczył 1 mld euro

Penta Investments – środkowoeuropejska grupa inwestycyjna – opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe za 2011 rok. Według standardów IFRS łączne aktywa grupy na koniec 2011 roku osiągnęły wartość 4,7 mld euro. Penta odnotowała w 2011 roku skonsolidowane przychody w wysokości 1,7 mld euro oraz zysk netto na poziomie 127 mln euro. Kapitał własny grupy na koniec 2011 roku sięgnął 1,07 mld euro, po raz pierwszy w historii funduszu przekraczając wartość miliarda euro.

Pierwsze półrocze 2012 było dla Penty okresem aktywnym pod względem akwizycji. W styczniu Penta zakończyła przejęcie wiodącego dostawcy usług porządkowo-czystościowych w Polsce – firmy Clar System. Ponadto, w maju 2012 sfinalizowała zakup sieci aptek Domov Zdravia na Słowacji oraz przejęcie Schneider Group w Czechach.

Najistotniejszą transakcją było jednak wejście Penty do polskiego holdingu detalicznego EM&F Empik. Penta jest obecnie właścicielem 33% udziałów tej spółki i wraz z Eastbridge – większościowym akcjonariuszem Grupy Empik – uczestniczy w restrukturyzacji i rozbudowie holdingu. W segmencie real estate Penta rozpoczęła budowę nowego obiektu biurowego Florentinum, zlokalizowanym w centrum Pragi.

„Empik jest niewątpliwie najważniejszą inwestycją Penty w tym roku i prawdopodobnie stanie się również największą transakcją w historii funduszu. Ponadto, do końca 2012 roku spodziewamy się wyjścia z dwóch inwestycji i oczekujemy, że uda nam się zrealizować przynajmniej jedną nową akwizycję. Naszym głównym celem strategicznym jest rynek niemiecki” – powiedział Jaroslav Haščák, partner Penta Investments.

Transakcje, które miały największy wpływ na wyniki za 2011 rok:

„Sprzedaż Żabki i TES Vsetín to transakcje, które zdecydowanie wpłynęły na sukces Penty w 2011 roku. Wskazywanie rocznego zysku może być niemiarodajne w przypadku takiej grupy inwestycyjnej jak Penta, ponieważ ta kwota w dużej mierze zależy od tego, czy fundusz w danym okresie więcej kupuje czy sprzedaje. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że możemy ogłosić systematyczny wzrost naszego kapitału, który na koniec 2011 roku przekroczył aż 1 miliard euro” – powiedział Marek Dospiva, partner Penta Investments.

Wyjścia z inwestycji w 2011 roku: Żabka Polska, TES Vsetín /  Mezservis, Drumet

Akwizycje w 2011 roku: Dexia banka Slovensko, Masaryk Station Investment Penta podpisała wstępną umową zakupu (SPA) sieci słowackich szpitalach rejonowych – Svet Zdravia, transakcja ma zostać zamknięta jeszcze w tym roku.

Koncentracja na inwestycjach:

Aktualnie Penta jest obecna głównie na 3 rynkach: Słowacja 51%, Czechy 35% i Polska 12%.

Dominujący segment działalności grupy stanowi dział zakupów (buy-out), w którym zainwestowanych jest 80% aktywów funduszu. Pozostałe 20% aktywów Penta alokuje w segmencie real estate.

Główne sektory rynku, w których inwestuje Penta:

  • Sprzedaż detaliczna: 35%
  • Ochrona zdrowia: 31%
  • Usługi finansowe: 7%
  • Pozostał sektory: 27%

Grupa finalizuje proces restrukturyzacji wewnętrznej. Od 1 lipca 2012 roku Penta będzie prowadzić działalność pod jurysdykcją Jersey, obok dotychczasowego: Cypru i Holandii.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu